B4 a Fiordmoss vítězi cen Vinyla

11. března 2012 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Dvě nové hudební ceny vznikly jako reakce na stále komerčnější ráz Andělů. Zatímco vítězem ocenění Apollo se stal rapper Bonus, z ceny Vinyla se mohly radovat skupina B4, projekt Fiordmoss a festival Creepy Teepee. Ocenění se předávala v sobotu 10. března v klubu Fléda v Brně a my se za nimi ohlédneme v pořadu Jak se vám líbí v úterý 27. března od 19.15. Hostem Martina E. Kyšperského bude jeden z vyhlašovatelů cen Vinyla Pavel Uretšlégr.

Vítězové prvního ročníku hudebních cen Vinyla byli vyhlášeni v průběhu slavnostního večera v brněnském klubu Fléda. Ocenění byla udělena ve třech kategoriích. Za desku roku kritici zvolili nahrávku Didaktik Nation Legendary Rock od kapely B4. Objevem roku se stali brněnští Fiordomoss. Počinem roku pak kutnohorský festival Creepy Teepee.

Slavnostní večer moderovali hudební publicisté Aleš Stuchlý a Karel Veselý. Oceněním pro vítěze se stal vinyl, který vyšel v limitované edici 100 kusů a obsahuje po jednom hudebním tracku od všech nominovaných. Obal pojednal výtvarník Josef Bolf a kusy určené jako ocenění navíc autorsky dotvořil a signoval. „Snažili jsme se vymyslet ocenění, které má nějaký smysl a význam i po odeznění potlesku – nejen pro nominované, ale i pro fanoušky hudby. Vinyl se skladbami nominovaných a obal od výtvarníka má symbolicky propojit dva umělecké žánry, které se zejména v poslední době výrazně prolínají a ovlivňují. Rádi bychom tímto založili tradici a speciální výběr, který bude reprezentovat zajímavé tendence v české hudbě za uplynulý rok, bychom chtěli vydávat každoročně,“ říká za koordinátory ceny Tomáš Grombíř. 

Ocenění předala Rada hudební ceny Vinyla, která funguje jako odborný garant a ideově formuje směřování ceny. Rada je pro ročník 2011 složená z Pavla Klusáka (Lidové noviny), Antonína Kocábka (Týden), Karla Veselého (aktualne.cz), Jiří Špičáka (ČRo Radio Wave). Vyhlášení se neslo v duchu svátku hudby a pilířem programu tak nebylo samotné vyhlašování, ale především živá na vystoupení. Na dvou pódiích Flédy se vystřídali Gurun Gurun, Please the Trees, WWW a Kittchen.

Proč první ročník Vinyly proběhl právě v Brně, vysvětluje za koordinátory Pavel Uretšlégr: „Stalo se běžným zvykem a předsudkem pohlížet na mimopražské akce jako na cosi druhořadého. Seznam nominovaných však jasně ukazuje, že Praha zdaleka není jediným kulturním centrem, a třeba Objev a Počin jsou všechno mimopražské záležitosti. Z jiných uměleckých cen je nám nejbližší Cena Jindřicha Chalupeckého, kde se původně vyhlášení střídalo mezi Prahou a Brnem a pravděpodobně se tradice opět obnoví. Letos jsme se rozhodli pro Flédu, protože nám vyšla maximálně vstříc, splnila požadavek reprezentativního prostoru a hlavně disponuje dvěma scénami, což nám umožnilo sestavit pestrý program.“

(Z oficiální tiskové zprávy)

Rozhovor s Worship Central

worship-centralPoslechněte si rozhovor s britskou křesťanskou kapelou Worship Central.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Rickem Derringerem

DerringerRickPoslechněte si rozhovor s americkým kytaristou Rickem Derringerem.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Roman Pokorný hraje Duka Ellingtona

pokorny_cab-cottonJazzový kytarista Roman Pokorný nahrál album skladeb Duka Ellingtona.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music