Folkové prázdniny 2016 – O pokoře

29. května 2016 Aktuality, Jazz, Folk, World music Autor: Milan Tesař

Do Náměště nad Oslavou na Folkové prázdniny přijedou letos hudebníci ze 17 států, z toho velká část přijede do Česka úplně poprvé. Z největší dálky přijede kolumbijsko-kanadská skupina Gypsy Kumbia Orchestra, která sobotním koncertem v zámeckém parku festival uzavře. Zahájí jej gruzínská polyfonie, zařazená do seznamu UNESCO, v podání mužského sboru Iberi.

K vrcholům se určitě zařadí unikátní projekt Struny nad Oslavou. Jistě i proto, že je v duchu odvážné festivalové dramaturgie speciálně připravený výhradně pro Folkové prázdniny. Tvůrčí setkání povede Germán López, hráč na malou kytarku timple, tradiční pětistrunný nástroj z Kanárských ostrovů a zúčastní se ho kytaristé Antonio Toledo, Antonio Forcione, mandolinista Martin Krajíček, senegalský hráč na koru Seckou Keita, slovenský houslista Juraj Stieranka a kontrabasista Juraj Valenčík. Keita s Forcionem vystoupí ještě v triu AKA, které s nimi tvoří vynikající brazilský perkusista Adriano Adewale.

Spolu se svou manželkou, zpěvačkou Helene Blum, dánský houslista Harald Hauggard poprvé po svém boku představí rakouskou houslistku a skladatelku Julii Lacherstorfer a izraelský klavírista Uriel Herman s kapelou zahraje jazz prokrvený rockem a vlivy Blízkého východu. Primát Folkových prázdnin na uvádění anglického folku do Čech potvrdí opět silná jména: vítěz prestižní BBC Folk Awards 2016, písničkář Sam Lee a nominovaná folkrocková kapela False Lights, vedená opravdovými hvězdami: Jimem Morayem a Samem Carterem. Kovový melodicko-perkusivní nástroj hang rozezní čím dál věhlasnější Manu Delago z Rakouska, známý ze spolupráce s Anoushkou Shankar a Björk. Dialog violoncella a diatonického akordeonu si poslechneme od dua Belem. Malátně melodické písně bez hranic zazpívá brazilská cellistka Dom La Nena. Tanečního veselí z Podkarpatské Rusi se dočkáme od Hudaki Village Bandu, lahodné 100% arabicany od skvělé holandské skupiny No Blues a rockových písniček od Jamese Harrise doprovázeného skupinou.

Po letech se vrací parta muzikantů a bavičů Sergent Pépère a samozřejmě nás čeká to nejlepší z domácí scény. Robert Křesťan s Druhou trávou a hostující Katkou Garcia budou slavit čtvrt století existence, Radim Hladík s Blue Effectem zahrají své největší hity, trio Michal Prokop & Jan Hrubý & Luboš Andršt si na ně rozpomenou určitě také a ještě si u toho pořádně zabluesují. Bratři Ebenové zazpívají, jak si tady žijeme, a Vladimír Merta s Ondřejem Fenclem a folkrockovou skupinou Hromosvod potěší jak pamětníky, tak fanoušky nových skladeb. Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky & Jiří Pospíchal Kvartet & Veronika Malatincová zavzpomínají na Leoše Janáčka i Jaromíra Nečase s moravskými lidovými písničkami.

Folkové prázdniny během svého průběhu nabídnou opět oblíbený nedělní Divadelní den, výtvarné a hudební workshopy, celou řadu doprovodných akcí, výstav a happeningů.

Více se dozvíte v rozhovoru s dramaturgem festivalu Michalem Schmidtem 23. června v 19.15.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web