Folkové prázdniny 2016: hosté z Kolumbie, Dánska nebo Izraele

23. května 2016 Aktuality, Jazz, World music Autor: Milan Tesař

Hosty Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou letos budou například kanadsko-kolumbijská kapela Gypsy Kumbia Orchestra, dánský houslista Harald Haugaard se svou manželkou Helene Blum a s rakouskou houslistkou Julií Lacherstorfer nebo izraelský kvartet pianisty Uriela Hermana. Folkové prázdniny budou probíhat od 23. do 30. července 2016. Dramaturg Folkových prázdnin Michal Schmidt bude hostem našeho pořadu Jak se vám líbí 23. června od 19.15.

Harald Haugaard je považován za jednoho z nejlepších světových houslistů. Tím hlavním důvodem je jeho osobní přístup k dánské tradiční hudbě. Leitmotivem instrumentálně strhujícího loňského alba Lys og Forfald (Light and Decay), na kterém zpívá také Helene Blum, se staly příběhy z cest a setkání s neobyčejnými lidmi. Na Folkových prázdninám Harald poprvé po svém boku představí rakouskou houslistku a skladatelku Julii Lacherstorfer, nasávající do lidové alpské hudby jazz, zvukové experimenty a studia improvizace u Andi Schreibera.

Osmadvacetiletý klavírista a zpěvák Uriel Herman hraje jazz propojený s rockem a vlivy Blízkého východu. Svou hudební univerzálností připomene jak svého krajana, izraelského kontrabasistu Avishaie Cohena, tak libanonského trumpetistu Ibrahima Maaloufa. V Hermanově kapele hraje Avri Borochov na kontrabas a arabskou loutnu,  Uriel Weinberger na saxofon a Haim Peskoff na bicí. 

Skupina Gypsy Kumbia Orchestra propojuje kolumbijskou cumbiu a balkánskou dechovku. Skupina funguje na principu řízené improvizace v rámci předem dohodnuté choreografie kolumbijské tanečnice Carmen Ruiz. Svobodomyslná komunita Gypsy Kumbia Orchestra nerespektuje běžné zvyklosti: navzdory trendu hudebního průmyslu snižovat počty členů skupin se neustále rozrůstá. Stala se senzací a pýchou kanadského showcase festivalu Mundial Montreal, získala cenu za nejlepší koncertní kapelu a album Revuelta Danza Party bylo letos nominováno na nejvyšší kanadskou hudební cenu Juno Award v kategorii world music.

(www.folkoveprazdniny.cz)

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web