Slyšte, lidé! – Pozvánka na Folkové prázdniny 2016

11. července 2016 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Od 23. do 30. července bude v Náměšti nad Oslavou probíhat 31. ročník festivalu Folkové prázdniny. Jeho hlavní téma zní O pokoře. Některé z účinkujících – a to jak zahraničních, tak českých – si představíme v pořadu Slyšte, lidé! Těšit se můžete například na skupinu Hudaki Village Band z Ukrajiny, na anglickou kapelu False Lights, na Seckou Keitu ze Senegalu, na Blue Effect nebo Michala Prokopa. Pořad vysíláme v sobotu 16. července 2016 od 19.15 a v repríze 19. července v 16.55.

Jako první si poslechneme kapelu, která bude festival uzavírat. Říká si Gypsy Kumbia Orchestra a v roce 2012 ji v kanadském Montrealu založili tanečnice z Kolumbie Carmen Ruiz a její krajan, zpěvák a bubeník Juan Sebastian Mejia. Vedle jihoamerických rytmů čerpají z romské hudby Balkánu a z kulturního odkazu kočovných cirkusů.

Jako druhou si představíme skupinu Hudaki Village Band z Ukrajiny, která na Vysočině zahraje ve čtvrtek 28. července. V Nižném Selišti na Podkarpatské Rusi tuto kapelu poskládal rakouský klarinetista Jürgen Kräftner, který vystupuje pod pseudonymem Jurij Bukovinec. Soubor navazuje na to nejsilnější z hudební tradice, kterou nabízí region na křižovatce ukrajinského, maďarského, slovenského, ruského, rumunského, židovského a romského živlu. Hudaki Village Band hrají tradiční hudbu, která se zde předává z generace na generaci – balady a další písně i čardáše.

V pondělí 25. července v Náměšti nad Oslavou vystoupí britská skupina False Lights. V jejím čele stojí Jim Moray a Sam Carter, které festivalový web označuje za „velké vizionáře moderního anglického folku“. A uvádí o nich, že tradiční písně propojili s rockovou tvrdostí a nebáli se přitom experimentů včetně artrocku a elektroniky. Skupinu vedle nich tvoří hráč na melodeon Nick Cook, houslista Tom Moore, baskytarista Joe Thorn a bubeník Sam Nadel. Přitom Jim Moray při svém zpěvu připomíná spíše herce než zpěváka lidových písní.

Po osmi letech se do Náměště vrací kolumbijská zpěvačka Lucia Pulido, která tentokrát vystoupí společně s americkým jazzovým violoncellistou Erikem Friedlanderem. Ten spolupracoval například s Johnem Zornem nebo Uri Cainem, ale doprovázel také Alanis Morissette a má rád i bluegrass nebo blues. Lucia vychází z lidové hudby Kolumbie a určitě se můžeme těšit na velmi zajímavé hudební spojení.

Celý festival v sobotu 23. července zahájí mužský sbor z Gruzie, který si říká Iberi. „Jsou oděni jako kati, ale zpívají jako světci,“ napsal prý o nich publicista Nick Hobbs poté, co je loni slyšel na světovém veletrhu Womex, a dodal: „Těžko si představit někoho, koho by jejich hudba, která tak žije v tradici a přináší dokonalé splynutí posvátného a světského, nepovznesla. Není to hudba pro každý den, ale kosmická hudba pro dny sváteční.“ 
 
Mimořádným bodem letošního programu bude v pátek 29. července koncert Struny nad Oslavou. Ve světové premiéře se zde představí společný projekt hráče na malou kytarku timple Germána Lópeze ze Španělska, českého mandolinisty Martina Krajíčka, italského kytarového virtuóza Antonia Forcioneho a senegalského hráče na koru Seckou Keity. Ten je považován za jednoho z největších a nejinovativnějších hráčů současné západoafrické hudby.

Skupina Druhá tráva před 25 lety poprvé zahrála právě v Náměšti nad Oslavou, a tak své výročí oslaví logicky i na Folkových prázdninách. Na začátky jedné z našich nejlepších kapel vzpomíná Luboš Malina: „Na Portě 1991 jsme s Robertem Křesťanem hráli naposledy s Poutníky a s Druhou trávou jsme tenkrát měli repertoár tak na jeden festivalový set. Proto se první vystoupení odehrála na festivalech, případně napůl s Teagrassem Jiřího Plocka.“ Druhá tráva, která se od bluegrassu dostala k velmi moderní směsi různých žánrů, naplně představy svého frontmana Roberta Křesťana a současně nabízí široké pole působnosti pro několik špičkových hráčů. Mezi ně patří vedle banjisty a hráče na dechové nástroje Luboše Maliny náš přední hráč na dobro Luboš Novotný nebo všestranný kontrabasista Tomáš Liška.

Velkou hvězdou letošního ročníku bude mezinárodní sestava NO Blues. Sídlí v Nizozemsku a své hudbě říká arabicana. Vychází přitom z tradičních stylů Blízkého východu, Evropy a také z mississippského blues. Mísí bluesové standardy nebo černošské spirituály s texty v arabštině a s exotickými rytmy.

Germana Lópeze, hráče na malou pětistrunnou kytarku timple, jsme už zmínili v souvislosti s pátečním programem Struny nad Oslavou. Vedle toho však bude mít López v Náměšti svůj samostatný koncert, a to ve čtvrtek 28. července. López patří mezi muzikanty, kteří se světu představili na veletrhu Womex. Tam jezdí ostatně také dramaturg Folkových prázdnin Michal Schmidt a vybírá si na svůj festival to nejlepší z celého světa. López studoval na konzervatoři klavír a hudební teorii, ale jeho doménou se nakonec stala tradiční hudba z Kanárských ostrovů – styly tajarastes nebo malagueñas, které proplétá s flamenkem, jazzem nebo brazilskými a kubánskými rytmy. Nevyhýbá se však ani inspiraci hudbou západní Afriky, což ostatně v Náměšti ukáže při pátečním společném vystoupením se Seckou Keitou ze Senegalu. Na timpe, nástroj z Kanárských ostrovů, Germán López hraje i melodie Boba Marleyho nebo Herbieho Hancocka.

Dokladem toho, že Folkové prázdniny zdaleka nejsou jen folkové – a to ani v mezinárodním smyslu tohoto slova – je fakt, že jednou z hvězd festivalu bude skupina Blue Effect. Radim Hladík, jeden z našich nejlepších kytaristů, oslaví v prosinci už 70. narozeniny. Byl členem skupiny Matadors a Blue Effect založil v roce 1968. Skupina, i když za totality musela měnit název, funguje dodnes, dnes v omlazené sestavě. V repertoáru má nové skladby i staré hity, které oslovují nové generace fanoušků. „Hrajeme velice starou muziku a já s ní žiji druhý život,“ říká Hladík.

Další českou hudební legendou, která se představí v Náměšti nad Oslavou na Folkových prázdninách, je Michal Prokop. Ten se do Náměště rád vrací se svým akustickým triem, které dále tvoří houslista Jan Hrubý a kytarista Luboš Andršt. Pánové spolu s přestávkami hrají od roku 1987. Mimochodem Michal Prokop je stejně starý jako Radim Hladík – 70. narozeniny oslaví v srpnu.

Na závěr nám zahraje a zazpívá brazilská violoncellistka Dom La Nena. Ta se na festivalu objevila už loni jako host portugalské skupiny Danças Ocultas. Tentokrát přijede na Vysočinu se svým plnohodnotným koncertem, a to v úterý 26. července.

Více na www.folkoveprazdniny.cz

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web