Folkové prázdniny 2016: Struny nad Oslavou

11. května 2016 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

Festival Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou  přinese i letos unikátní setkání mimořádných hudebníků. Po Třech hlasech (2014) a Třech niněrách (2015) letos uslyšíme Struny nad Oslavou. Pozvání k projektu přijali jedinečný hráč na malou kytarku timple Germán López ze Španělska, domácí mandolinista Martin Krajíček a kytarový virtuóz Antonio Forcione nebo hvězdný senegalský hráč na koru Seckou Keita.

„S dramaturgem festivalu Michalem Schmidtem kdysi vysnili, že budeme na Folkové prázdniny zvát co nejzajímavější interprety, vyzveme je, aby si u nás udělali na několik dnů pohodlí a propojili své muzikantské přístupy tak, aby z toho vznikl exkluzivní koncert pro náš festival. Germána Lópeze jsme dvakrát slyšeli na veletrhu Womex a oba se svorně do jeho umění zamilovali. Tak vznikla idea i letošních Strun nad Oslavou,“ vysvětluje dramaturgyně projektu, houslistka Jitka Šuranská.

Germán López patří k nejrespektovanějším hráčům na malou kytarku timple, tradiční pětistrunný nástroj z Kanárských ostrovů, kde se mu láskyplně přezdívá camellito sonoro; něco jako ozvučený velbloud, to kvůli vypouklému korpusu, který před už třemi sty lety, kdy timple poprvé vyrobili na ostrově Lanzarote, někomu připomněl velbloudí hrb. López vystudoval klasický klavír, ale jeho doménou je tradiční hudba z Kanárských ostrovů. Zapletl se na cestách i s africkými vlivy a timple neváhá zkontaktovat s popkulturou: na albu Something Stupid vypustil do světa svérázné interpretace skladeb Boba Marleyho, Erica Claptona nebo Michaela Jacksona.

Kompletní sestava Strun nad Oslavou se vyvíjela postupně a přirozeně. S Germánem přijede jeho krajan a dlouholetý spoluhráč, kytarista Antonio Toledo, a dalšího virtuóza Gómez sám navrhl – jde o Antonia Forcioneho z Itálie, známého z koncertů s Johnem McLaughlinem nebo Trilokem Gurtu. Forcione se odmítá zacyklit v jazzu, rocku a flamencu, takže alternativu k hudbě, jaké se věnuje, hledá v triu AKA, do kterého vedle brazilského perkusisty Adriano Adewaleho patří i senegalský zpěvák a mistrovský hráč na koru Seckou Keita. V Náměšti tak přivítáme jednu z největších a nejinovativnějších instrumentálních hvězd současné západoafrické hudby. S velšskou harfenicí Catrin Finch například Keita natočil album Clychau Dibon, označené odborníky za nejlepší nahrávku world music roku 2013.

„S velkou radostí představíme také skvělé hráče od nás – mandolinistu Martina Krajíčka, kontrabasistu Juraje Valenčíka a slovenského houslistu Juraje Stieranku. A protože Folkové prázdniny představují pro takový projekt jedinečné místo, nenechte si ujít příležitost být u jeho premiéry a zároveň derniéry," uvádí Jitka Šuranská bez záruky, že se už tak mimořádná sestava nerozšíří o další nečekané účastníky. Všichni aktéři se vedle společného pátečního koncertu v zámeckém parku představí se svými spoluhráči také na samostatných koncertech. Trio Krajíček & Valenčík & Stieranka v úterý 26. 7., AKA trio ve středu 27. 7. a Germán López ve čtvrtek 28. 7.

(Zdroj: Tisková zpráva festivalu)

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Regiony

Regiony

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web