Slyšte, lidé! – Novinky vydavatelství Hevhetia 2021/22

Slyšte, lidé! – Novinky vydavatelství Hevhetia 2021/22

Pořad v souvislostech


Novinky vydavatelství Hevhetia 2021/22
Budeme vysílat

Na flétny a píšťaly…
Hudba ve svitu půlměsíce 3
Hudba ve svitu půlměsíce 3
Vysílali jsme


Na flétny a píšťaly…

Hudební výlet na Kapverdy

Hudební výlet na Kapverdy
Audioarchiv

Hudební vydavatelství Hevhetia se sídlem ve slovenských Košicích se věnuje široké škále žánrů od folku přes jazz až po experimentální tvorbu nebo soudobou vážnou hudbu. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme několik novinek z let 2021 a 2022. Těšit se můžete například na novou slovenskou skupinu Babele Beat Band, na prešovského písničkáře Eda Klenu, na slovenského houslistu a kytaristu Ivana Dimitrova, na polskou zpěvačku Idu Zalewskou nebo na belgického bubeníka Jelleho Van Giela.

Edo Klena, písničkář z východoslovenského Prešova, natočil se svou kapelou Klenoty nové album s názvem Duša. Na rozdíl od předchozích zpěvákových nahrávek je novinka zvukově propracovanější, také na ní hraje poměrně velké množství hostů. Klena říká: „Na práci ve studiu mám rád vrstvení hlasů, kdy vzniká něco opravdu krásného. Potřeboval bych na to ještě jeden život, protože mě ty možnosti samplovaných zvuků začínají fascinovat. Vlastně mě to fascinuje dlouhodobě, ale protože nejsem technický typ, neumím to udělat sám.“

Ivan Dimitrov pochází z hudební rodiny. Jeho otec byl bubeníkem bulharského bigbandu, matka zpěvačka, bratr klavírista a strýc houslista a koncertní mistr symfonického orchestru v Německu. Sám Ivan Dimitrov na konzervatoři v Bratislavě studoval hru na housle a klavír, soukromě studoval hru na kytaru se zaměřením na jazz. V současné době hraje na kytaru a housle, a to i na novém albu s názvem And – So It Is. Na něm Dimitrov nabízí směs fusion, funku a soulu.

Skupina Babele Beat Band na svém albu Soví les nabízí písně ovlivněné rockem, funkem a world music a okořeněné řadou exotických dechových a rytmických nástrojů. Členy skupiny jsou špičkoví instrumentalisté jako saxofonista Erik Rothenstein a kytarista Pavol Bereza. Na albu se objeví i fujara a jako host na něm hraje také jazzový klavírista Ľuboš Šrámek. Zpívá Dominika Debnárová.

Nové album na značce Hevhetia nedávno vydala polská zpěvačka Elma. Nazvala je Licentia Poetica a sestavila je ze skladeb beze slov, inspirovaných poezií římského klasika Ovidia. Album, natočené ve spolupráci s americkým kytaristou Knoxem Chandlerem, nabízí zpěv zahalený do elektronických a elektroakustických vrstev. Rytmiku – vedle elektronické složky – vytvářejí australský baskytarista Daigo Nakai a bubeník Klaus Kugel, u nás známý například ze spolupráce s improvizačním triem Romanovská/Tichý/Hrubý.

Trio českého jazzového bubeníka Otty Hejnice nedávno vydalo nové album This Is How It Is. Hejnic se nejprve učil na klavír, vedle klasické hudby jej ovlivnili Miles Davis a skupina Deep Purple a právě její písně jej nakonec přivedly k bicím nástrojům. Už jako profesionální hudebník si vyzkoušel každodenní hraní v kapele na zaoceánské lodi, jako kapelník vlastního tria pak střídá nahrávky s autorským repertoárem a se standardy. Nové album obsahuje vlastní skladby, které Otto Hejnic natočil ve svém stabilním triu s basistou Josefem Fečem a s pianistou Ondrejrem Krajňákem.

Nejnovější album slovenského akordeonisty Petra Katiny se jmenuje A Leap Into The Dark a obsahuje skladby současných izraelských skladatelů pro sólový akordeon, případně s doprovodem elektroniky.

Belgický bubeník a skladatel Jelle Van Giel hraje skladby na pomezí jazzu, rocku a vážné hudby. Silnou stránkou jsou kvalitní kompozice, výrazné melodie a také propojení dechové sekce s rytmikou. Nové album se jmenuje Third Story.

Tommy Caggiani je italský bubeník, skladatel a hudební terapeut. Svou skupinu Therion Project založil ve Španělsku. Slovo Therion znamenalo ve staré řečtině bytost – napůl člověka, napůl zvíře, a šlo o symbol osobní přeměny. O takovou přeměnu se Caggiani jako muzikoterapeut snaží i svými skladbami, které jsou ovlivněné prvky východní hudby a autor jejich meditativní atmosféru podtrhuje osobitou prací se zvukem. Nové album se jmenuje When Plants Grow.

Polská zpěvačka Ida Zalewska na sebe upozornila v roce 2012 albem As Sung By Billie Holiday, kterým složila poctu slavnější americké kolegyni. Následovalo autorské album Storytelling, na kterém se střídala zpívaná angličtina s polštinou. Obsahovalo písně, které zpěvačka složila společně s pianistou Jakubem Płużkem, se kterým také vystupuje na koncertech. Nyní je toto duo podepsáno pod novinkou Lush Life, která obsahuje výběr jazzových standardů.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Polska

Zveme vás na hudební výlet do Polska. polski-piach_polnoc_obalCD

30. narozeniny skupiny Cimbal Classic

Cimbal ClassicSkupina Cimbal Classic zve na své výroční koncerty.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Partneři

Harmonie_logo_velke_web