Slyšte, lidé! – Vydavatelství Hevhetia v roce 2018

Slyšte, lidé! – Vydavatelství Hevhetia v roce 2018
30. října 2018 Jazz, Aktuality, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

V pořadu Slyšte, lidé! si podrobněji představíme produkci košického vydavatelství Hevhetia za rok 2018. Uslyšíte mimo jiné polského kytaristu Szymona Miku, norské jazzové duo Past Present, Big Band Małopolski, skupnu Hartyga ze sibiřské republiky Tuva, české improvizační trio Romanovská/Tichý/Hrubý, zpěvačku Martu Kloučkovou, novou polskou skupínu Mów, slovenského kytaristu Davida Kollara a další. Premiéru poslouchejte 3. listopadu 2018, poté bude pořad k dispozici v audioarchivu.

Polská zpěvačka Anna Gadt vydala u Hevhetie už v roce 2016 album Renaissance. Už tehdy ukázala, s jakou lehkostí se umí pohybovat mezi žánry – s doprovodem akordeonisty Zbigniewa Chojnackého a bubeníka Krzysztofa Gradziuka zpívala skladby skladatelů z 16. století, ale také vlastní improvizace. Podobně pestré je i nové album Mysterium Lunae, na kterém dále účinkují pianista Łukasz Ojdana, kontrabasista Maciej Garbowski, opět bubeník Krzysztof Gradziuk a violoncellistka Annemie Osborne.

Z členů skupiny Mów je u nás nejznámější pianistka Aga Derlak, dále sestavu tvoří zpěvačka Ania Bratek, na kontrabas hraje Mateusz Szewczyk, na bicí Patryk Zakrzewski a na kytaru jako host Jakub Mizeracki. Album Historie zebrane přináší – slovy vydavatele – „kolekci písní prodchnutých bezstarostnou, uvolněnou atmosférou a svěží muzikalitu na rozhraní různých žánrů“.

Hartyga je skupina ze sibiřské autonomní republiky Tuva, která kombinuje tradiční středoasijskou hudbu s rockem. V obsazení má mongolský strunný nástroj morin chuur, dechové nástroje, elektrické kytary i rytmiku. V čele skupiny stojí zpěvák Nachin Choreve. Album s názvem Amyrsanaa vyšlo také u košického vydavatelství Hevhetia.

Dalším zástupcem velmi silné polské jazzové scény je kytarista Szymon Mika, kterému letos vyšlo album Togetherness. Natočil je v triu s kontrabasistou Maxem Muchou a s izraelským bubeníkem Zivem Ravitzem, ale tím výčet účinkujících nekončí. Ve čtyřech skladbách na albu zpívá jako host Basia Derlak, dále ve studiu vypomohli Joachim Mencel, který hraje na niněru, a Mateusz Pałka na klavír. Samotný Szymon Mika se v anketě časopisu Jazz Forum za roku 2017 umístil na druhé příčce v kategorii kytaristů za Markem Napiórkowským.

Vydavatelství Hevhetia neopomíjí ani zajímavé české interprety. Mezi ně patří trio Romanovská/Tichý/Hrubý. Konkrétně jde tedy o Annu Romanovskou, která hraje na housle a na japonský nástroj koto, o Petra Tichého, což je náš špičkový kontrabasista, a konečně o Michala Hrubého, který hraje na klarinety a saxofony. Trio s osobitým zvukem se pohybuje na hraně komponované a improvizované hudby.

Norské jazzové duo Past Present své nové album Short Pieces nahrálo společně s americkým saxofonistou Andrewem D’Angelem. Samotné duo tvoří trumpetista Simen Kiil Halvorsen a kontrabasista Alexander Hoholm. Kromě toho na albu účinkuje několik hostů jako například Jim Black na bicí a Elias Stemeseder na klavír. Album Short Pieces obsahuje především kratší improvizované útvary.

Pod názvem Biele noci vyšlo profilové album slovenské zpěvačky Jany Gavačové. Obsahuje jak autorské skladby, tak úpravy lidových písní z Moravy, Slovenska a Polska. Zpěvačku v jednotlivých skladbách doprovázejí například pianisté Nikola Kolodziejczyk, Kálman Oláh, Ondrej Krajňák a Ľuboš Šrámek, dále trumpetista Miroslav Hloucal, kontrabasista Martin Kapusník nebo bubeník Marián Ševčík.

S kytaristou Davidem Kollarem toto vydavatelství spolupracuje dlouhodobě. Davidova novinka se jmenuje Illusion Of A Separate World a vedle slovenského kytaristy se na něm jako rovnocenný partner podílel norský trumpetista Arve Henriksen. Potkali se v Praze na festivalu Spectaculare, vyměnili si kontakty… a po nějaké době se dohodli na nahrání společného alba. To vzniklo tak, že ke Kollarovým skicám nebo téměř hotovým skladbám Henriksen podle nálady nahrával své party. Zatímco Kollarovy kytarové základy vytvářejí napětí, atmosféru a zvukovou „špínu“, trubka dodává celku na naléhavosti.

Album Voice’n’drums je společný projekt polské zpěvačky Ani Rybacké a dánského bubeníka Stefana Pasborga. Rybacka studovala klasický zpěv a kompozici, ale také psychologii. Od roku 2010 žije v Dánsku, kde jednak dál studuje hudbu a také vystupuje s několika různými kapelami. A tam se také seznámila se špičkovým dánským bubeníkem Pasborgem. Skladby, které dvojice nabízí na svém albu, vznikly na základě improvizace. Vedle zpěvu a „živých“ bicích nástrojů duo využívá i elektroniku a především na sebe vrství několik hlasů přes sebe. Zatímco některé skladby mají blíže k jazzu, v jiných se zpěvačka s bubeníkem přibližují například k tradiční severské hudbě, k alternativnímu rocku nebo ke staré hudbě.

Úplnou novinkou je album Loving Season české zpěvačky Marty Kloučkové. Tu známe především z vokální skupiny Skety, ale její první sólová deska má i instrumentální doprovod. Autorku na ní doprovázejí pianista Vít Křišťan, kontrabasista Jan Fečo a bubeník Marek Urábnek. Jako hosty si Kloučková přizvala kytaristu David Dorůžku, flétnistu Oto Reipricha a skupinu Clarinet Factory. I když Marta Kloučková píše písně už delší dobu, za jeden z důležitých impulsů ke vzniku desky považuje inspirativní hodiny skladby s pianistou Vítem Křišťanem na Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka v Praze. Samotný materiál na desku vznikal postupně během několika let, ale hlavním podnětem k natočení a vydání alba bylo setkání s Jánem Sudzinou z vydavatelství Hevhetia na soutěži Vosingers 2017 v Polsku. „Líbilo se mu, jak zpívám, a tak mi nabídl spolupráci,“ říká zpěvačka a pochvaluje si: „Moc si cením, že se to stalo. Jinak by cesta k desce byla mnohem složitější.“

Dokladem toho, že velké jazzové orchestry mohou znít dobře i ve spojení s hiphopem a vůbec modernější hudbou, je nové album Big Bandu Małopolského pod vedením Ryszarda Krawczuka. Jedná se o koncertní nahrávku z Młyn Jazz Festivalu v polských Jaroszowicích. Jako hosté zde spolu s bigbandem účinkují rapper Andy Ninvall, zpěvačka Lora Szafran a britský trumpetista Bryan Corbett. Vedle skladeb polských autorů, které převažují, album obsahuje jednu kompozici italského saxofonisty Rosaria Giulianiho a jeden jazzový standard.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web