Slyšte, lidé! – Vydavatelství Hevhetia v roce 2019

Slyšte, lidé! – Vydavatelství Hevhetia v roce 2019
5. října 2019 Jazz, Aktuality, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Velmi plodný rok má za sebou hudební vydavatelství Hevhetia, které sice sídlí ve slovenských Košicích, ale vydává zajímavou hudbu z celé Evropy. V pořadu Slyšte, lidé! vám nabídneme ukázky z deseti alb, které Hevhetia vydala v posledním roce. Uslyšíte například slovenskou skupinu Sto múch, česko-norské trio KIAP, polskou experimentální skupinu Backspace Augmented, francouzsko-italské trio Nebula Machina, italského bubeníka Tommyho Caggianiho a další.

Začneme se skupinou Sto múch ze slovenské Banské Bystrice, která se po pauze vrátila s bezejmenným albem. V mezidobí od vydání předchozí nahrávky Skorotlčúce přišla zpěvačka Maca se sólovým albem Platňa roka, ale samotné Muchy několik let nevystupovaly. Po mateřské a jiných pauzách se však nedávno daly znovu dohromady a svou minimalistickým obalem vybarvenou novinku představily v komorní sestavě právě na srpnovém festivalu svého vydavatele.

Ukrajinská zpěvačka Tasiya vychází jednak z folklorní tradice východní Evropy a jednak z jazzu. Vlastním jménem se jmenuje Nasťa Volokitina a pochází z Oděsy. Vystudovala vysokou hudební školu ve Vladimiru se zaměřením na jazzový zpěv, později studovala také na Hudební univerzitě Ference Liszta v německém Výmaru. Své vlastní skladby interpretuje jak s doprovodem komorních skupin, tak s velkými klasickými orchestry. V roce 2013 byla oceněna v prestižní soutěži Jazz Voice Competition ve švýcarském Montreux. V roce 2017 získala Grand Prix na festivalu Voicingers v Polsku. A právě tam si jí všiml Ján Sudzina z hudebního vydavatelství Hevhetia, který jí letos vydal album New Old Fairytales. Na něm se vedle zpěvačky představuje Sammy Lukas, původně klasický pianista, který se však nevyhýbá ani práci s elektronickou hudbou.

Festivalu vydavatelství Hevhetia v Košicích se zúčastnil také italský jazzový kytarista Francesco Bruno, který právě v té době vydal své nové album Blue Sky Above The Dreamers. Album nahrál se svým kvartetem, který dále tvoří pianista Pierpaolo Principato, kontrabasista Luca Bulgarelli a Marco Rovinelli, který hraje na bicí. Jako hosté na albu účinkují saxofonista Javier Girotto a trumpetista Aldo Bassi.

Tommy Caggiani je italský bubeník, perkusista a hudební terapeut. Svou skupinu Therion Project založil ve Španělsku a vedle něj ji tvoří kytarista Max Canalda, baskytarista Germán Ruiz-Alejos, klavírista Diego Belzunegui a saxofonista Guillem Ferrer. Slovo Therion, která má kapela v názvu, znamenalo ve staré řečtině bytost – napůl člověka, napůl zvíře, a šlo o symbol osobní přeměny. O takovou přeměnu se Caggiani jako muzikoterapeut snaží i svými skladbami. U vydavatelství Hevhetia vydal už dříve studiové album Magic Seeds a letos mu vyšlo koncertní dvojalbum Live In Krakow.

Další hudebník, kterému se budeme věnovat, se jmenuje Ivan Dimitrov. Jeho otec byl bubeníkem bulharského bigbandu, matka zpěvačka, bratr klavírista a strýc houslista a koncertní mistr symfonického orchestru v Německu. Sám Ivan Dimitrov působí na Slovensku a hraje na housle a kytaru. Jako houslista hostoval například na albu Awakening pianisty Pavla Morochoviče, se kterým jste si nedávno v našem pořadu Jak se vám líbí mohli poslechnout rozhovor. Jako kytarista a houslista spolupracoval Ivan Dimitrov na dalších nahrávkách slovenského jazzu a rocku. Na konzervatoři v Bratislavě studoval hru na housle a klavír, soukromě studoval hru na kytaru se zaměřením na jazz. Jeho autorské album se jmenuje My Colorful Dream a vedle Dimitrova na něm účinkuje řada dalších slovenských hudebníků a zpěváků. Jsou to například zpěvačky Anita Soul a Ivana Regešová, rapper Yvan Dimitrov mladší, bubeník Martin Valihora, baskytaristé Juraj Griglák a Eugen Vizváry a další.

KIAP je jazzové trio, které tvoří český saxofonista Michal Wróblewski a dva norští hudebníci, kytarista Magnus Grimnes a bubeník Magnus Eide. Čtyři roky po svém prvním bezejmenném albu natočili novinku s názvem Drift, na které jako host účinkuje německý saxofonista Frank Gratkowski. Dodám, že KIAP hraje směs atonální hudby, newyorské jazzové avantgardy a rockových vlivů.

Polská formace Backspace [augmented] což je původně duo Backspace, rozšířené o třetího člena. Skupinu tvoří akordeonista Zbigniew Chojnacki a houslista Łukasz Czekala, které nyní doplňuje hráč na kornet Marcin Albert Steczkowski. Pánové pracují na pódiu s živou elektronikou, poctivě v reálném čase hledají ten správný zvuk a tvar své hudby. Zbigniew je mimochodem ve hře na akordeon – přes svůj mladý věk – opravdu mistrem. Výborně hraje například na albu zpěvačky Anny Gadt a nedávno začal spolupracovat s výborným slovenským kytaristou a skladatelem Davidem Kollarem.

Vedle jazzu nebo soudobé hudby se Hevhetia dlouhodobě věnuje také tvorbě východoslovenského písničkáře Eda Kleny a jeho kapely Klenoty. Tvorba Eda Kleny se vyznačuje nekompromisními texty, často se satirickým nádechem, a rockovou hudbou s příchutí dalších žánrů. Aktuální album se jmenuje Vata a vedle obecných témat reflektuje i aktuální společenské události.

Francouzsko-italská trojice Nebula Machina se skládá se z hudebníků, kteří mají své vlastní projekty, s nimiž cestují po světě. Jsou to Ugo Boscaïn – kontrabasový klarinet, Jérôme Fouquet – trubka a Leïla Soldevila – kontrabas. Jako Nebula Machina vydali album Vento nebbie torrenti, které reflektuje „pohyby větru, par, lidských myšlenek, vědeckého a technického zkoumání“. Tak to alespoň popisuje publicista Jan Hocek na svém portálu JazzPort.cz. K albu dodává: „Sama hudba je směsí duchovna a fyzična, něčím mimo obvyklý poslech. Spíše než o poslech tu jde o ponor, vhled, chápání…“ O vystoupení mezinárodního tria v Košicích pak Hocek píše: „Na malé časové ploše, během tří skladeb, dokáže trojlístek instrumentalistů se zkušenostmi z interpretace staré i soudobé vážné hudby vytvořit až mysteriózní prostor, do něhož se postupně noří free-jazz, neidiomatická improvizace, témbrová i spektrální hudba.“

NOCZ je česko-norská skupina v jejímž čele stojí norský trumpetista Didrik Ingvaldsen a český saxofonista Radim Hanousek. Na novém albu, nazvaném Sailor On Dry Land, skupinu navíc posílil netradiční komorní pěvecký sbor. Album je sice inspirováno poezií španělského básníka Rafaela Albertiho, ale sbor na albu nezpívá zhudebněné básně ani verše nedeklamuje. Vše se odehrává v čistě abstraktní rovině hudby beze slov, v rovině spíše zvuků než tónů, zdánlivého chaosu než melodie. Sedmero zpěváků zčásti rozšiřuje harmonickou složku a současně propojuje jednotlivé skladby, vytváří a posouvá děj a zasazuje jej do různých „míst a dob“ podle posluchačovy fantazie.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!