Festival Dobršská brána přivítá trumpetisty

Festival Dobršská brána přivítá trumpetisty
5. srpna 2022 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

Šestý ročník festivalu Dobršká brána se bude konat ve vesnici Dobrš v Pošumaví ve dnech 19. a 20. srpna 2022. Festival, který se každý rok zaměřuje na některý hudební nástroj, bude tentokrát věnovaný trumpetistům. Mezi hosty budou například Štěpánka Balcarová, Oskar Török, Jiří Kotača nebo finský trumpetista Verneri Pohjola. Na festival vás pozve jeho programový ředitel Ivo Kraml.

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána pokračuje ve své tradici a ambicích představit v každém roce na festivalu v jižních Čechách kromě českých i další přední evropské a světové hráče na konkrétní nástroj, kteří v Česku převážně dosud nevystupovali. Letní festival se zaměřuje vždy na konkrétní nástroj. V loňském roce to byly bicí, v letošním, šestém ročníku akce upoutá především zvukem trubky.

Jednou z hlavních hvězd festivalu bude finský trumpetista a skladatel Verneri Pohjola. V květnu 2020 vydal album The Dead Don’t Dream, které spojuje práci na jeho předchozích třech albech s naprostou soudržností, individualismem a kreativitou. Album, které představí právě na Dobršské bráně, je umělecké dílo, sestavené ze všech vlivů, které formovaly Verneriho dosavadní život.

Mezi vrcholy druhého festivalového dne se zařadí Andrea Motis z Barcelony, jazzová zpěvačka a trumpetistka, která přijíždí na festival, aby představila nové album Loopholes. Na něm se rozhodla pustit do zvuků a barev, které vždy patřily k jejím hudebním preferencím, jako je funk, elektrický jazz a neo-soul.  Ve dvanácti skladbách zazpívá v katalánštině, své mateřské řeči, a také ve španělštině, portugalštině, angličtině a němčině, a svůj hlasový projev komentuje střídavě – natrénovaný na oba nástroje – na trubku nebo saxofon.

Markus Stockhausen, vítěz Echo Jazz, který je považován za jednoho z nejlepších trumpetistů na světě, představí novou sestavu s klavíristou Jeroenem van Vlietem a nové trojalbum Tales. 

Mezi další hvězdy festivalu bude patřit slovensko-česká dvojice Oskar Török &  Michal Rataj. Oskar Török je jedním z nejvýraznějších jazzových trumpetistů své generace. Vedle hraní ve své domácí vysoce ceněné kapele Vertigo je členem kapely Čikori Ivy Bittové a působí i na mezinárodní scéně jako člen polské kapely Wojtek Mazolewski Quintet. Nové duo Michala Rataje a Oskara Töröka se pokouší ustanovit ještě hlubší interakci mezi virtuózním dechovým nástrojem a širokou paletou současné interaktivní elektroniky. Jejich hudební slovník se rozpíná od elektronického ambientu přes názvuky klubové elektroniky až po různé polohy současného jazzu a akusmatické hudby.

Trumpetistka, dirigentka a skladatelka Štěpánka Balcarová je důležitou osobností současné české jazzové scény. Štěpánka je držitelkou dvou Cen Anděl v jazzové kategorii a dvou dalších nominací na tuto cenu. Na festivalu se představí v nově vzniklá česko-polská formaci se svými autorskými kompozicemi.

Mezinárodní kvartet tvořený českým trumpetistou Jiřím Kotačou, oceňovaným trumpetistou a skladatelem, švédským kytaristou Alfem Carlssonem a slovenskou rytmickou sekcí, tedy kontrabasistou Peterem Kormanem a bubeníkem Kristiánem Kurucem, mísí v tvorbě vlivy lyrické skandinávské hudby a moderního jazzu se špetkou moravského a slovenského folkloru, což přináší unikátní zvuk, kladoucí důraz na pestrost, silné melodie a propojování odlišných hudebních tradic a kořenů.

Jeden z nejlepších současných trumpetistů Miroslav Hloucal vytvořil společný projekt s legendou českého jazzového klavíru Emilem Viklickým. Na pódiu se zároveň setkají tři generace hudebníků, jelikož kapelu dotváří ještě kontrabasista Josef Fečo a mladý bubeník Martin Fečo.

Na festivalu již tradičně dostávají příležitost mladé evropské jazzové talenty. A sem právem patří německý trumpetista a skladatel Jakob Bänsch. Specialitou jeho vlastní hudby je zvuk velmi blízký klasické hudbě v kombinaci s energií a virtuozitou bebopu a moderního jazzu. Na festivalovém venkovním podiu se setká v duu s dalším německým talentem, pianistou Nikolasem Roeverem.

(Podle oficiální tiskové zprávy)

NyníHudební siesta
Skladba: Symfonie Es-dur op. 35 č. 2 (1782) G. 510 - Allegro; Autor: Boccherini Luigi; Dirigent: Pople Ross; Soubor: Londýnský festivalový orchestr
13:30Knihovnička
13:45Komentář Rádia Vatikán
14:00Odpolední proud
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Jak se vám líbí
15:50Odpolední proud – Hudební...

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web