Török–Slavík–Křišťan: nové album v triu

Török–Slavík–Křišťan: nové album v triu
19. prosince 2017 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

V novém originálním projektu spojily síly tři významné osobnosti české jazzové scény: trumpetista Oskar Török, kontrabasista Jiří Slavík a pianista Vít Křišťan. 

Trumpetista a zpěvák Oskar Török je známý především z progresivní kapely Vertigo, která v roce 2017 oslavila 15 let a jejíž všechna alba získala cenu Anděl za jazzové album roku nebo alespoň nominaci na tuto cenu. Mimořádným talentem obdařený kontrabasista a skladatel Jiří Slavík, mimo jiné též aktuální spoluhráč Davida Dorůžky (s nímž pořídil i jeho nedávné a oceňované album Autumn Tales), zaujal v roce 2016 originálním autorským projektem Mateřština, za který obdržel cenu Anděl v kategorii World music a který letos představil živě na festivalech Folkové prázdniny a Struny podzimu. Klavírista a skladatel Vít Křišťan je známý především z česko-polského kvinteta Inner Spaces (Anděl za jazzové album roku 2012) a z progresivního bigbandu Concept Art Orchestra (Anděl za jazzové album roku 2015), vydal však i své vlastní album Imprints (2013).

Společně v originálně obsazeném triu (bez bicích nástrojů) přinášejí na novém triovém albu své vlastní hravé, lyrické i energické skladby, v nichž na první pohled zaujmou vedle jejich originálních autorských rukopisů především hráčské schopnosti a vynikající souhra. Vít Křišťan vedle klavíru často využívá zvuk elektrického piana Rhodes, Jiří Slavík hraje též na klarinet a Oskar Török potvrzuje své teprve nedávno objevené a v souboru Vertigo nyní s oblibou využívané pěvecké schopnosti.

Album tria Török–Slavík–Křišťan vzniklo ve Studiu Sono s mistry zvuku Pavlem Karlíkem a Adamem Karlíkem. Obal je dílem grafika Jakuba Spurného ze Studia Najbrt ve spolupráci s fotografem Dušanem Tománkem.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web