Török–Slavík–Křišťan: nové album v triu

Török–Slavík–Křišťan: nové album v triu
19. prosince 2017 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

V novém originálním projektu spojily síly tři významné osobnosti české jazzové scény: trumpetista Oskar Török, kontrabasista Jiří Slavík a pianista Vít Křišťan. 

Trumpetista a zpěvák Oskar Török je známý především z progresivní kapely Vertigo, která v roce 2017 oslavila 15 let a jejíž všechna alba získala cenu Anděl za jazzové album roku nebo alespoň nominaci na tuto cenu. Mimořádným talentem obdařený kontrabasista a skladatel Jiří Slavík, mimo jiné též aktuální spoluhráč Davida Dorůžky (s nímž pořídil i jeho nedávné a oceňované album Autumn Tales), zaujal v roce 2016 originálním autorským projektem Mateřština, za který obdržel cenu Anděl v kategorii World music a který letos představil živě na festivalech Folkové prázdniny a Struny podzimu. Klavírista a skladatel Vít Křišťan je známý především z česko-polského kvinteta Inner Spaces (Anděl za jazzové album roku 2012) a z progresivního bigbandu Concept Art Orchestra (Anděl za jazzové album roku 2015), vydal však i své vlastní album Imprints (2013).

Společně v originálně obsazeném triu (bez bicích nástrojů) přinášejí na novém triovém albu své vlastní hravé, lyrické i energické skladby, v nichž na první pohled zaujmou vedle jejich originálních autorských rukopisů především hráčské schopnosti a vynikající souhra. Vít Křišťan vedle klavíru často využívá zvuk elektrického piana Rhodes, Jiří Slavík hraje též na klarinet a Oskar Török potvrzuje své teprve nedávno objevené a v souboru Vertigo nyní s oblibou využívané pěvecké schopnosti.

Album tria Török–Slavík–Křišťan vzniklo ve Studiu Sono s mistry zvuku Pavlem Karlíkem a Adamem Karlíkem. Obal je dílem grafika Jakuba Spurného ze Studia Najbrt ve spolupráci s fotografem Dušanem Tománkem.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web