Slyšte, lidé! – Novinky českých písničkářek

Slyšte, lidé! – Novinky českých písničkářek
8. července 2018 Folk, Aktuality Autor: Milan Tesař

V aktuálním vydání pořadu Slyšte, lidé! se věnujeme novinkám českých písničkářek. Uslyšíte například Veroniku Wildovou, Radůzu, Markétu Zdeňkovou, Viktorii Horákovou, Stinku, Lucii Redlovou, Magdalénu Urbanovou a další. Vedle písní z oficiálně vydaných alb vám nabídneme i několik skladeb nahraných přímo v našem studiu. Poslouchejte z audioarchivu nebo v repríze v úterý 10. července 2018.

Jako první nám bude hrát a zpívat Stinka, vlastním jménem Hana Lundiaková. Hanka se pod svým občanským jménem věnuje literatuře, je například autorkou románu Imago. Ty trubko!, nominovaného na cenu Magnesia Litera. Jako písničkářka vydala zatím dvě alba s názvy Krrrva! a Bído, čau a v poslední době vydala také nové singly. My si však v pořadu poslechneme, jak Stinka hrála živě v našem pořadu Jak se vám líbí v červnu 2017.

Další písničkářka, která nedávno hrála živě u nás na Proglasu je Petra Göbelová. Ta se širší veřejnosti představila jako host na rozsáhlém turné písničkáře Pokáče, se kterým poté nazpívala hit Láska na vsi. Z Petřiny autorské tvorby doporučuji nový videoklip na píseň Nerozhodný typ, ale Petru se vůbec vyplatí například na sociálních sítích sledovat. Jako jedna z prvních u nás totiž pořádá spontánní koncerty na síti, kdy ze svého domova hraje prostřednictvím videopřenosu pro své fanoušky.

Album s názvem Stínohra natočila písničkářka Eliška Sýkorová. Ta o sobě na svém webu eliskasykorova.cz píše: „Zpívat jsem prý začala dřív, než mluvit. Ve školkových letech jsem přišla ke sborovému zpívání, v sedmi začala s klavírem, a harmonika byla překvapením k osmnáctým narozeninám. A tak to přišlo, že jsem začala všechno míchat dohromady a postupem času jsem se dostala k vlastní tvorbě.“ V roce 2013 vydala své první album Vlaštovky a nyní, o pět let později, tedy přichází s novinkou. Eliška se doprovází na klavír, akordeon, ukulele a další nástroje. V jednotlivých písních hrají jako hosté na basu Jan Kusovský, na violoncello Vojtěch Nejedlý, na „futujaru“ a psalterium Jan Žamboch nebo na norské housle Jitka Malczyk. Eliška Sýkorová se zajímá mimo jiné o indickou kulturu, což se odrazilo na obou jejích albech. Zatímco na prvním z nich má některé texty v jihoindické tamilštině, tentokrát jednu píseň pojala jako pomůcku ke skloňování a časování v sanskrtu.

Čtvrtá písničkářka, která nám bude hrát, se jmenuje Veronika Wildová. Od roku 2010 se věnovala rockové hudbě s kapelou Merely Wild, ale v roce 2016 odjela na půl roku do Spojených států, kde hrála na večerech typu Open Mic a v klubech. V současné době vystupuje opět v Česku se svou kapelou Divoko, hraje hudbu na pomezí folku a popu a nahrává singly.

Martina Trchová je držitelkou Autorské Porty nebo diváckého Krtka z festivalu Zahrada – to vše z počátků své dráhy. Za rok 2016 obdržela cenu Anděl za album Holobyt a tatáž nahrávka zvítězila i anketě našeho rádia o Album roku 2016. Martina vystupuje jednak se svým triem, jednak v duu s Adamem Kubátem s programem písní Zuzany Navarové. Kromě toho však nedávno začala spolupracovat s brněnskou písničkářkou Lucií Krpalovou, známou pod přezdívkou Prune. Lucie byla dříve členkou folkového dua Lav Lav a v roce 2016 už jako Prune natočila sólové album Kruhy, které produkoval a na kterém ji také doprovází Martin Kyšperský. Martina Trchová a Prune mají za sebou několik úspěšných společných koncertů, na kterém v duu interpretují písně obou mladých dam.

Písničkářka Radůza se věnuje například lukostřelbě, ale naštěstí nezapomíná ani na hudbu. Dva roky po protiválečném albu Marathon – Příběh běžce připravila v roce 2017 další monotematickou kolekci písní. A tak jako se více či méně úspěšně snažila popsat hrůzy války jazyky hrdinů z různých zemí a úseků dějin, předvádí i na novince Studna v poušti pestré hudební i textové variace na téma Vánoce: od inspirace lidovými koledami přes velmi povedený autorský gospel až po „humorný příběh ze současnosti“. Základním tématem je však křesťanské, duchovní poselství Vánoc a také jasné zaměření na hlavní postavy betlémského příběhu – tedy na Ježíška, ale ještě více na Marii a Josefa.

Lucie Redlová nevydala nové album, ale maxisingl se třemi novými písněmi. Spolupracovala na něm se třemi různými textaři a celá trojice písní je věnována vzpomínkám a také tématu odpuštění. Lucie říká: „Před čtyřicítkou taková témata přijdou, ať chcete nebo ne. Dokud si člověk některé věci nevyřeší v sobě, nikam se neposune. Věci, které se staly v dětství, se již změnit nedají, ale je důležité se s nimi vyrovnat a odpustit si je.“ Své minialbum Otázky zpěvačka věnovala svým čtyřem sourozencům a potažmo celé rodině. Autorem titulní písně, napsané zpěvačce přímo na tělo, je Ivo Cicvárek.

V našem studiu si nedávno zahrála zpívající violoncellistka, která vystupuje pod přezdívkou Zu & Cello, vlastním jménem Zuzana Šebková. Hraje jednak instrumentální hudbu, jednak zpívá ve svém vymyšleném jazyce a její produkce má blízko k meditativní a šamanské hudbě.

MarZ je duo trombonisty Štěpána Janouška a písničkářky, kytaristky a zpěvačky Markéty Zdeňkové. Jejich album Na rozcestí ozdobili dalšími nástroji hosté, a tak se na něm ozve cajón, klavír nebo basa. Základem však zůstává Markétin zpěv a také autorská tvorba. Markéta Zdeňková je dcera jazzového pianisty Zdeňka Zdeňka, kterého můžete znát třeba ze spolupráce s Dášou Voňkovou z alba Slunci ležím v rukou.

Magdaléna Urbanová se představuje album A jedeééém…, na jehož obalu píše: „Jsem střelená holka, která od svého narození miluje hudbu. Rozhodla jsem se, že se s vámi o tuto mou radost podělím.“ Madaléna je sólistkou Orchestru Karla Vlacha a osm let doprovázela jako vokalistka na koncertech Marii Rottrovou. Své album pojala jako čistě autorské. Doprovází ji na něm hned osm mužů-hudebníků, dohromady Duna Band. Najdeme v něm nástroje jako saaxofon, trubku a trombón a také perkuse, na které hraje Camilo Caller, někdejší spoluhráč Zuzany Navarové.

Zpívání v dětském sboru, hraní písní od Alanis Morissette na klavír podle sluchu a první dětské pokusy složit vlastní píseň. To byly začátky zpěvačky Viktorie Horákové. Tyto rané pokusy následovala už vážnější tvorba, vlastní kapely, první maxisingl In These Days v roce 2011 nebo spolupráce s Michalem Hrůzou. Nejnovějším počinem Viktorie Horákové je CD 7 dní, jehož produkce se ujal Daniel Šustr ze skupiny Tichá dohoda. Ten Viktorii považuje za velký objev na naší scéně, zdůrazňuje její „originální zralou tvorbu v kategorii popu pro dospělé“ a srovnává ji se zpěvačkami, jakou jsou Tori Amos, Regina Spektor nebo Kate Bush.

Dvanáct let po svém prvním sólovém albu Ze země vah natočila nové CD s názvem Rafičky z hodinek Petra Šany Šanclová. Mezitím ovšem nezahálela. Hostovala na albech Slávka Janouška a skupiny Žalman & spol. a koncertovala také s Pavlínou Jíšovou. Kromě toho dlouhodobě spolupracuje se skupinou Bokomara, bývala členkou kapely Vlasty Redla Každý den jinak a na koncertech se objevila i po boku Nadi Urbánkové. Své nové album si rodačka z Jihlavy nahrála z větší části sama. Mezi hosty figurují baskytarista Tomáš Koudelka, hráč na klávesy Mirek Novotný, bubeník David Velčovský a v menší míře další muzikanti jako například klarinetista Václav Culka.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!