Radůza vydává hudbu k filmu Tenkrát v ráji

4. října 2016 Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Písničkářka Radůza je autorkou hudby k novému českému filmu Tenkrát v ráji, dramatickému příběhu horolezce Josefa Smítka a jeho druhů, popravených nacisty v Terezíně. Hudbu nahrála Radůza s Janáčkovou filharmonií, s kytaristou Josefem Štěpánkem, s akordeonistou Petrem Samšukem, s rakouskou sopranistkou Nikolou Proksch a s Dechovou hudbou Václava Uhlíře. V titulní písni ji doprovodil na housle Jan Cidlinský a na bicí David Landštof.

Ve filmu Tenkrát v ráji zní nejenom stejnojmenná píseň, kterou na žádost scenáristy Josefa Urbana napsala písničkářka už před několika lety, ale také asi čtyřicet minut symfonické hudby, jejíž autorkou je právě Radůza. Hlavní částí filmové hudby jsou motivy z písně Tenkrát v ráji, která je ve filmu v úplně nové symfonické verzi s klavírním doprovodem. Zaznívají tu motivy symfonické i komorní. „Vždycky jsem chtěla zkusit udělat filmovou hudbu. Když dostanete takovou nabídku, tak to prostě musíte přijmout, to se nestává každý den,“ uvedla Radůza. Na orchestraci písničkářka spolupracovala se svou bývalou spolužačkou z konzervatoře Janou Vöröšovou. „Rozepsala jsem do not melodie, harmonii a vytvořila formu. Řekla jsem, kde bude hrát hoboj, klavír, housle kde flétna, a Jana to pak rozepsala,“ popsala vznik filmové hudby Radůza.

Česko-slovenský koprodukční film Tenkrát v ráji spisovatele, scenáristy a producenta Josefa Urbana, který na sebe již dříve upoutal pozornost filmy Habermannův mlýn a Sedm dní hříchů, volně vypráví příběh dramatického osudu českého horolezce Josefa Smítky a jeho druhů, popravených nacisty v dubnu 1945 v Terezíně. Film se natáčel od minulého roku a obsahuje i řadu autentických horolezeckých scén, které vznikaly ve slovenských Tatrách i v prostředí skalních měst Českého ráje. V hlavní roli Josky debutuje olympijský medailista a mistr světa ve vodním slalomu Vavřinec Hradilek. V dalších rolích se představí Vica Kerekes, Jan Budař, Miroslav Etzler, Ondřej Havelka, Simona Stašová, Jürgen Heinrich, Ladislav Mrkvička, Petr Šmíd, Petr Buchta a další. Na režii spolupracovali Peter Pálka a Dan Krzywoň. Hlavním kameramanem je Lukáš Teren, kostýmní výtvarnicí Evženie Rážová a hudbu zkomponovala Radůza.

Hudební výlet do Itálie

Salinaro_MainHands_obalCDZveme vás na hudební výlet do Itálie.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Bel Air de Forro

bel-air-de-forro_rozhovor2022_fotoMilanTesarPoslechněte si rozhovor s brazilsko-francouzskou skupinou Bel Air de Forro.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web