Hradišťan: Rozhovor s Jiřím Pavlicou o novém koncertním albu

Hradišťan: Rozhovor s Jiřím Pavlicou o novém koncertním albu

Pořad v souvislostech


Rozhovor s Jiřím Pavlicou
Budeme vysílat

Festival Hlasy 2020
Mississippské album skupiny Band of Heysek
San Salvador – síla jihofrancouzské polyfonie
Vysílali jsme


Skupina Les Frères Smith z Paříže

Rozhovor s Markétou Foukalovou ze skupiny Lanugo

Štěpán Rak – rozhovor k 75. narozeninám
Audioarchiv
8. července 2020 Folk, Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

U vydavatelství Indies Scope vyšlo dvojalbum se záznamem společného koncertu Jiřího Pavlici a Hradišťanu, Spirituál kvintetu a Dagmar Peckové. Rozhovor s Jiřím Pavlicou, který jsme natočili na festivalu Hradecký slunovrat, uvedeme v pořadu Jak se vám líbí 4. srpna 2020.

Hradišťan a Jiří Pavlica, Spirituál kvintet a operní sólistka Dagmar Pecková připravili první společné vystoupení již v roce 2018. Záznam pro CD vznikl až na poslední zastávce z úspěšné a vyprodané dlouhé řady koncertů po celé České republice v roce 2019. Účinkující vystoupili nejen samostatně, ale spojili své síly také ve společných skladbách, a to napříč hudebními žánry. Kromě stále žádaných a osvědčených hitů uslyšíte na 2CD také úpravy písní, které vznikly speciálně pro tyto koncerty a vycházejí úplně poprvé.

Dvojalbum obsahuje kromě známých skladeb v klasické koncertní verzi, jak je znají pravidelní návštěvníci koncertů těchto interpretů, i skladby, které jsou zaznamenány na nahrávce úplně poprvé. Je to například chorál Joan Krstitel, který Hradišťan zpívá ve staroslověnštině. První CD se věnuje samostatným vystoupením Hradišťanu a Spirituál kvintetu, druhé pak společnému repertoáru s Dagmar Peckovou. Na úplný závěr zazpívají všichni účinkující společně píseň Pocestný.

Dokončování alba probíhalo v průběhu celosvětové pandemie koronaviru. Jiří Pavlica se proto v průvodním slovu k albu k tomuto období vrací. „K psaní těchto řádek usedám ve chvíli, kdy se mi v kontextu toho, co právě řeší celý svět v boji s pandemií, nechce myslet na něco tak nedůležitého, jako je text do bookletu nového CD. Spíše se vkrádají myšlenky o smyslu našich životů a našeho veškerého konání a snažení.“ 

V rozhovoru, který Pavlica poskytl Proglasu, vzpomíná na společné koncerty se Spirituál kvintetem a Dagmar Peckovou i na dokončování alba v období izolace. Jako klíčový moment pak zmiňuje nečekanou smrt svého dlouholetého přítele, člena Spirituál kvintetu a spolupracovníka Hradišťanu Dušana Vančury. V rozhovoru se také dozvíte, na čem Jiří Pavlica v současné době pracuje a k čemu mu byla koronavirová karanténa užitečná.

(S použitím textu z webu www.indies.eu)

NyníHudební siesta
Skladba: Sinfonie číslo 5, h moll, opus 106 - Rondo, Allegro asai; Autor: Kalivoda Jan Václav; Dirigent: Bernius Frieder; Soubor: Hofkapelle Stuttgart
13:00Zprávy Proglasu, počasí
13:05Písně
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Třikrát z Proglasu
14:30Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí

Vývar Vandy Kavkové

kavkova_vyvarPoslechněte si rozhovor se zpěvačkou Vandou Kavkovou o jejím albu Vývar.

Regiony

Regiony

Mielo – nové album z Finska

kalaniemi_mieloMielo je nové album finské akordeonistky Marie Kalaniemi.

To nejlepší z WMCE

imamovic_singerV pořadu Slyšte, lidé! představíme nejlepší nahrávky world music z 1. pololetí 2020.

Album pohřebních zpěvů z Ghany

frafra_funeralSkupina Fra Fra na svém albu nabízí autentické pohřební písně z Ghany.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web