Jiří Pavlica & Hradišťan: Pozdraveno budiž světlo (recenze)

Jiří Pavlica & Hradišťan: Pozdraveno budiž světlo (recenze)
23. ledna 2018 Recenze, World music Autor: Milan Tesař

Album Podzraveno budiž světlo přináší výběr koled a dalších vánočních písní v podání Hradišťanu v čele s Jiřím Pavlicou. Obsahuje jak známé písně, tak dosud nevydané skladby.

Vánoční písně jsou neodmyslitelnou součástí repertoáru Hradišťanu už mnoho sezón. Ostatně pevné místo v katalogu skupiny mají společné živé album se Spirituál kvintetem Vánoční koncert nebo kolekce Moravské koledy se sborem Bambini di Praga a další písně s vánočních tematikou najdeme na napříč diskografií souboru. Uspořádat ucelenou sbírku více než 20 vánočních a zimních písní – od autorských přes lidové koledy až po vážnou duchovní hudbu – vůbec nebyl špatný nápad. Album Pozdraveno budiž světlo přináší očekávané návraty (včetně krásné titulní písně s úryvkem z Janova evangelia, původně z alba O slunovratu) i dosud nevydané nahrávky Hradišťanu s pěveckými sbory a orchestry.

Právě Kantiléna pod vedením Jakuba Kleckera nebo Sbor Stojanova gymnázia Velehrad přidávají ke známým hlasům Jiřího Pavlici, Alice Holubové nebo Davida Burdy další barvy a novou dynamiku. Stejně tak s precizně hrajícím Hradišťanem ladí orchestrální aranžmá, ať už je spolupracujícím tělesem Filharmonie Brno nebo – častěji – Slovácký komorní orchestr. Právě díky střídání různých sestav se povedlo i v případě notoricky známých písní vybrat a zařadit zajímavé úpravy – viz například Byla cesta ušlapaná. Dvě úpravy téže písně může posluchač porovnat v případě sborově zazpívané latinské koledy Puer natus in Betlehem a její české verze Děťátko se narodilo se sólovým zpěvem Alice Holubové. Na albu mají místo odlehčené momenty, jako je zhudebněná dětská básnička Jiřího Žáčka Padá snížek, i ukázky z „vážné“  duchovní tvorby Jiřího Pavlici – SanctusMissy brevis. Krásná je skladba na staroslověnský text Slava v vyšnijich Bogu i civilnější píseň se slovy Jiřího moravského Brabce Čas darů. Vedle moravských koled má své místo i polská Wstańcie, pasterze a do kontextu nepřímo zapadají i instrumentální Velehradské tance Jiřího Pavlici, známé z alba Ozvěny duše z první poloviny 90. let.

Pozdraveno budiž světlo je vyvážená a pestrá kompilace, která představuje Hradišťan a Jiřího Pavlicu z různých úhlů pohledu – jako soubor folklorní, folkový i klasicizující, duchovní i rozverný. K jednotlivým písním lze mít jen stěží výhrady, navíc řazení v rámci alba má svou logiku a přitom se celek velmi příjemně poslouchá. Přesto albu něco chybí, a to dokumentace k jednotlivým písním. Z obalu se nedozvíme, že jde o výběr studiových a koncertních nahrávek z různých let, což uvádí na svém webu vydavatel alba. Uvést minimálně roky a ideálně i místa a přesná data pořízení jednotlivých nahrávek považuji za nutné minimum, bez kterého má album výrazně nižší hodnotu. Ostatně i fotografie kapely v bookletu zasazená do kresleného obrázku působí jako šitá horkou jehlou. Škoda. Do posledního detailu dotažená hudba by si zasloužila podobně kvalitní obal.

Vydavatel: Indies Scope
Rok vydání: 2017
Žánr: koledy
Celkový čas: 60:13

www.hradistan.cz

To nejlepší z hitparády WMCE

vahdatMahsa_EnlightenTo nejlepší z hitparády World Music Charts Europe v pořadu Slyšte, lidé!

Regiony

Regiony

Sedmé vánoční album evropských jazzmanů

christmas-with-my-friends-viiVyšlo sedmé album z řady Christmas with my Friends.

Rozhovor se skupinou Tęgie chłopy

tegie_chlopyPoslechněte si rozhovor s polskou skupinou Tęgie chłopy.

Krása v bodláčí Romana Dostála

dostal_krasa-v-bodlaciPoslechněte si rozhovor s Romanem Dostálem z Oborohu o jeho novém sólovém albu.

Hudba národnostních menšin Číny II.

folk-music-china-4Poslechněte si druhou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web