Spirituál kvintet znovu vydal čtyři alba

24. července 2007 Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Dvě dvojalba s reedicemi svých čtyř starších desek vydal Spirituál kvintet. Jedná se o kolekce Spirituály a balady, Halleu!, 30 let/Za svou pravdou stát a Saužení lásky (+ EP Čtwero pjsnj).

Legenda českého folku, kapela Spirituál kvintet, která předloni oslavila neuvěřitelných 45 let své existence, vydává v těchto dnech hned dvě dvojalba s reedicemi svých starších desek. Jedná se o kolekce Spirituály a balady/Hallelu! a 30 let (Za svou pravdou stát)/Saužení lásky.

Spirituály a balady bylo druhé album Spirituál kvintetu, který kapela natočila v roce 1977, tedy po 17 letech činnosti. Zároveň šlo o první desku, na které se jako členové souboru podíleli bratři Nedvědové. Vedle obsahu původního LP (s písněmi jako Dál, dál tou vodou, Mou dobrou zprávu hlásej, Krutá válka nebo Kocábka) obsahuje reedice navíc tři staré nahrávky z roku 1970 (Černošský ghetto, Virginie, Spinkej).

Album Hallelu! obsahuje 21 anglicky zpívaných spirituálů a příbuzných písní. Vzniklo v roce 1991 a vedle tehdejší sestavy Spirituál kvintetu (ještě s oběma Nedvědy) se na něm podílí (ještě jako host) i Karel Zich.

Album 30 let/Za svou pravdou stát je bilanční kolekce z roku 1990. Obsahuje hity jako Za svou pravdou stát, V dobrým i zlým, Až se k nám právo vrátí nebo Beránek a vlk.

Obrozenecké písně z alba Saužení lásky (1979) byly původně součástí představení Kníže Hanka, které Spirituál kvintet nastudoval pro divadélko Ateliér v režii Vladimíra Merty. Představení bylo po krátké době prohlášeno za protistátní a zakázáno. Jako bonus je k tomuto LP připojena EP deska Čtwero pjsnj z roku 1985.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web