Projekt Angrusori se představí v Bratislavě

Projekt Angrusori se představí v Bratislavě

Vrcholem jednodenní konference Ubuntu a hudební fúze, která se koná 19. května 2022 v Bratislavě, je koncert slovensko-norsko-českého projektu Angrusori. Poslechněte si z našeho archivu náš rozhovor s muzikoložkou a etnoložkou Janou Belišovou o tomto uskupení, které letos obdrželo cenu Radio_Head Award v kategorii World music a folk.

Základ mezinárodní skupiny Angrusori tvoří jednak členové experimentální norské formace Kitchen Orchestra, jednak slovenští Romové, které pro tuto spolupráci vybrala muzikoložka a etnoložka Jana Belišová. Hlavní slovo zde mají zpívající manželé z Bardejova Marcela a Jozef Dreveňákovi, jinak známí z romského hudebního projektu Giľav. Jako důležitý host se pak nahrávání alba Angrusori zúčastnila také česká zpěvačka a houslistka Iva Bittová. Unikátní album, na kterém se propojují žánry a kultury, získalo cenu Radio_Head Award jako nejlepší slovenské album roku 2021 v kategorii World music a folk.

Cílem projektu bylo zachytit na jedné straně hudební tradici současných migrujících národů, zastoupených zde Romy, a na druhé straně práci se současnou, experimentální improvizací. Tuto část práce vedle Ivy Bittové koordinoval hlavně dirigent orchestru, skladatel a hráč na varhany Nils Henrik Asheim. 

Prvotní impuls na propojení dvou světů přišel prý při návštěvě norské delegace v klubu Tabačka v Košicích. Při výběru romských hudebníků výrazně pomohla etnomuzikoložka Jana Belišová, která s manželi Dreveňákovými spolupracovala už na některých předchozích projektech. Celé slovensko-norsko-české uskupení na svém repertoáru intenzivně pracovalo v Norsku, kde jako součást dlouhodobého projektu vznikla i živá nahrávka z klubu Tou. Ačkoli se natáčelo už v roce 2017, vydání a veřejná prezentace alba se několikrát odkládaly, a to nejen kvůli covidu. Nakonec album vyšlo u britské společnosti Hudson Records v roce 2021 (na obalu je ovšem uvedeno vročení 2020) a k oficiálními představení projektu v Bratislavě dojde 19. května 2022.