Iva Bittová – album s triem Eviyan

Iva Bittová – album s triem Eviyan
13. května 2015 Jazz, Aktuality, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Iva Bittová se svou americkou skupinou Eviyan vydala album Nayive. Vedle české zpěvačky a houslistky kapelu tvoří kytarista Gyan Riley a klarinetista Evan Ziporyn.

Iva Bittová sestavila před třemi lety ve Spojených státech nový soubor – akustické trio Eviyan, které je jakousi volnou paralelou domácích Čikori. Eviyan nyní na labelu Animal Music vydává své první studiové album se zrcadlovým názvem Nayive.

Vedle Bittové soubor tvoří dva významní představitelé americké alternativní scény – kytarista a skladatel Gyan Riley, jehož otcem a občasným spolupracovníkem je známý minimalistický průkopník Terry Riley, a proslulý basklarinetista, skladatel a producent Evan Ziporyn, spoluzakladatel souboru Bang On a Can, spolupracovník Phila Glasse, Briana Ena, Paula Simona a mnoha dalších.

Velmi svěží akustický repertoár alba s komorním zvukem tvoří vlastní skladby a improvizace jeho členů. Skladby jsou jednoduché a přímé, avšak skrytě rafinované a vycházejí z tradic lidové hudby, jazzu, post-minimalismu i vážné hudby. Album tak reprezentuje tutéž linii v tvorbě Ivy Bittové jako například dnes již legendární Bílé inferno (1997), vytvořené ve spolupráci s Vladimírem Václavkem, jehož autorské stopy na albu Nayive též nalezneme, stejně jako texty Karla Davida a Kena Hunta. Všehoschopný hlas Ivy Bittové se zde přirozeně pojí se zvukem akustické klasické kytary, basklarinetu, klarinetu, klavíru a jejích vlastních houslí a společně vytvářejí autentický barevný obraz mnoha nálad a významů, intenzivní i lyrický zároveň.

Album Nayive vzniklo ve spolupráci se zvukovým mistrem Dave Cookem v Saugerties ve státě New York, zvukové dokončení zajistili Milan Cimfe a Pavel Karlík v domácím studiu Sono Records a obal je dílem umělců ze Studia Najbrt a designérky Andrey Katonové.

(Zdroj: tisková zpráva vydavatelství Animal Music)

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web