Slovenské spevy Ivy Bittové

Nové album Ivy Bittové se jmenuje Slovenské spevy. Obsahuje úpravy slovenských lidových písní, které v první polovině 20. století nasbíral a zapsal maďarský skladatel a folklorista Béla Bartók a které nyní nově zaranžoval Vladimír Godár. Představíme si je v rubrice Třikrát z Proglasu ve středu 14. září 2016 v 7.45.

Zpěvačka Iva Bittová už několik let pobývá ve Spojených státech. Do střední Evropy se však vrací a natáčí zde stále nové a nové projekty. Její aktuální album se jmenuje Slovenské spevy a zpěvačka je nahrála společně se smyčcovým Mucha Quartetem. Album obsahuje úpravy slovenských lidových písní, které v první polovině 20. století nasbíral a zapsal maďarský skladatel a folklorista Béla Bartók a které nyní nově zaranžoval Vladimír Godár. S tímto slovenským skladatelem Bittová už před deseti lety připravila album Mater, považované za jedno z jejích nejlepších.

Autoři projektu se snažili ukázat původní folklorní tvar písní v souvislosti s jejich Bartókovým zpracováním. V Bartókově sbírce a v dalších pramenech našli původní záznam písně a zaznamenaný hlas svěřili sólovému hlasu Ivy Bittové. Další hlasy pak má na starosti smyčcové kvarteto, které se pohybuje na pomezí folkloru a umělecké hudby. Cyklus se skládá ze 44 skladeb.

Iva Bittová s folklorním materiálem pracuje dlouhodobě – z Janáčkovy sbírky Moravská lidová poezie v písních čerpala ve spolupráci se Škampovým kvartetem, dále s pianistou Emilem Viklickým a s kontrabasistou Georgem Mrazem natočila desku Moravian Gems a z lidové melodiky částečně vychází i na legendárním albu s bubeníkem Pavlem Fajtem z 80. let.