Modigliani Quartet a Iva Bittová

Modigliani Quartet a Iva Bittová

Francouzský Modigliani Quartet a Iva Bittová se slovenským Mucha Quartet ozdobí Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae.

Festival, který v letošním roce vzdává hold Williamu Shakespearovi, Ludwigu van Beethovenovi i české kvartetní škole, uvítá v rámci dvou večerů francouzský Modigliani Quartet. Hvězdné kvarteto vystoupí hned v pondělí 13. června v Rytířském sále hradu Pernštejn a o den později, v úterý 14. června, v knihovně zámku v Náměšti nad Oslavou zahrají Smyčcový kvartet č. 6 B dur Ludwiga van Beethovena. České kvartetní tradici vyseknou poklonu slavným Dvořákovým ”Americkým” kvartetem. Koncert doplní Kvartetní věta c moll, dílo dvacetiletého Franze Schuberta.

Příští týden bude Concentus Moraviae patřit také všestranné zpěvačce a houslistce Ivě Bittové, která společně s výtečným smyčcovým Mucha Quartet přednese slovenské lidové písně ze sbírky Bély Bartóka v  úpravě slovenského skladatele Vladimíra Godára. Společně připomenou i nezaměnitelnou tvorbu Leoše Janáčka. Koncerty se uskuteční ve čtvrtek 16. června ve Žďáru nad Sázavou a v pátek 17. června v Hustopečích.

Na koncerty Modigliani Quartet v Náměšti nad Oslavou a Ivy Bittové s Mucha Quartet ve Žďáru nad Sázavou je stále možné zakoupit vstupenky, ostatní dva koncerty jsou vyprodané. Více informací je k dispozici na webu festivalu www.concentus-moraviae.cz nebo jeho facebooku.

Modigliani Quartet založili v roce 2003 čtyři přátelé, studenti prestižní Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris. Mimořádný talent hudebníků a dar ansámblové souhry je po několika vítězstvích v prestižních soutěžích etabloval na špičce světové komorní scény. Modigliani Quartet již slyšelo publikum v newyorské Carnegie Hall, berlínském Konzerthausu, Musikvereinu a Konzerthausu ve Vídni, salcburském Mozarteu, curyšské Tonhalle a řadě dalších. Elitní muzikolog a dlouholetý spolupracovník Philadephia Ochestra a Riccarda Mutiho k zážitku s Modiglianovci dodává: “Výsledkem spolupráce takto výtečných hráčů je, že i pasáže, které dříve vypadaly jako spletité a neproniknutelné, získávají najednou původní křišťálovou čistotu a všechny předpokládané problémy jsou vyřešeny mávnutím kouzelného proutku.”

Známá zpěvačka, houslistka a herečka Iva Bittová ne nadarmo bývá často označována za ”hudební chameleonku”. Její cesta vedla přes brněnskou konzervatoř mezi dnes už legendy moravské alternativní scény, a odtud pak na mezinárodní scénu, včetně newyorské Carnegie Hall. Lidové písně ze sbírky skladatele a hlavně významného etnomuzikologa Bély Bartóka Slovenské spevy, které představí s Mucha Quartet na Concentu Moraviae, aktuálně vyšly na CD. V živém provedení stejně jako na nahrávce nabízejí spojení živelnosti dodnes svěžích melodií, vynikajícího pěveckého podání i citlivého instrumentálního doprovodu. “Transkripce Vladimíra Godára Slovenských písní od Bély Bartóka mi opět umožnila proniknout do hudebního světa folkloru,” vysvětluje Iva Bittová.

Slovenský Mucha Quartet se věnuje interpretaci hudby od období vrcholného klasicismu po současnost a tvoří ho Juraj Tomka (první housle), Andrej Baran (druhé housle), Veronika Prokešová (viola) a Pavol Mucha (violoncello). Provází jej řada ocenění: na 21. ročníku mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně kvarteto získalo první cenu za interpretaci jeho skladby, je vítězem soutěže Josef Windisch Preis ve Vídni, držitelem 3. ceny z mezinárodní soutěže Gianni Bergamo Classic Music Awards v Luganu nebo 1. ceny na Mezinárodní soutěži komorní hudby Antonína Dvořáka v Praze.

Concentus Moraviae nabízí až do 28. června v historických prostorách hradů a zámků i modernějších sálech jižní Moravy a Vysočiny umělce ze zahraničí i domácí scény. Objevná festivalová dramaturgie nabídne skvělé sólisty jako jsou houslista Josef Špaček či mezzosopranistka Magdalena Kožená. Představí i speciální hosty, vystoupí například muzikálová a popová hvězda Dasha. Programu však vévodí 22 smyčcových kvartet v čele s rezidenčním Pavel Haas Quartet, kteří společně složí hold světoznámé české kvartetní tradici. Více informací o programu je k dispozici na www.concentus-moraviae.cz. Přehled míst konání je k dispozici na http://www.concentus-moraviae.cz/festivalova-mesta-p11.html.

Vstupenky jsou k dispozici v síti TICKETPORTAL a v obvyklých předprodejích jednotlivých festivalových měst. Na vybrané koncerty je organizována doprava autobusem z Brna. Pořadatelé nabízejí cenově zvýhodněnou permanentku na pět a více koncertů dle vlastního výběru. Podrobné informace o vstupenkách na www.concentus-moraviae.cz/vstupenky-p28.html.