Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Norska

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Norska

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Norska
Budeme vysílat

Výsledky ankety Album roku 2022
Sólo pro kytaru 2023
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Výsledky ankety Album roku 2022

Hudební výlet do Turecka 2023

Hudební výlet do Turecka 2023
Audioarchiv
24. července 2021 World music, Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

Na začátku července 2021 jsme vás v pořadu Slyšte, lidé! pozvali na hudební výlet do Norska. Pustíme si lidové písně z různých norských regionů, ale uslyšíte také fúze různých hudebních žánrů a ukázky mezinárodních spoluprací norských hudebníků. V pořadu se také dozvíte, jak zní takzvané hardangerské housle a čím se liší od houslí klasických.

V úvodu pořadu si budeme hrát z alba nazvaného Om alt som henda har, které natočili zpěvák Olaf Moen a kytarista Robert Løkketangen. Věnují se lidovým písním z jihozápadního Norska. Na jejich albu najdeme písně pijácké, pracovní i středověké balady. Úpravy jsou v některých případech inspirovány bluegrassem, jiné například hudbou blízkého východu a v dalších případech jde o naprosto čistý severský folklor bez dalších příměsí. Na albu se také střídají písně s doprovodem kytary a skladby, které Olaf Moen zpívá a cappella.

Album Every Child Is A Prophet se nahrávalo ve studiích v Oslu a v Istanbulu a jeho tématem je úděl uprchlíků v oblasti na pomezí mezi Blízkým Východem a Evropou. Album je nazpívané arabsky a anglicky a vzniklo jako spolupráce norské zpěvačky Marthe Valle s umělci ze Sýrie. Marthe Valle opakovaně navštívila tábor Moria na ostrově Lesbos, a spatřila tak na vlastní oči, v jakých podmínkách zde uprchlíci živoří. Ke spolupráci na písních, v jejichž textech najdeme odkazy na Korán i na Nový zákon a jehož cílem je spojovat a nikoli rozdělovat, si norská zpěvačka a pianistka pozvala syrského zpěváka a loutnistu Hussaina Hajje, taktéž syrského kytaristu Manara Alhashemiho, dále zpěvačku Haneein Ayoub z Golanských výšin a další dva Syřany, hráče na strunné nástroje Hozana Osmana a perkusistu Wissama Jamoula. Sestavu doplňují norští hudebníci – kytarista Knut Reiersrud a kontrabasista Gjermund Silset.

Album s názvem Soldater og redelig sjømenn neboli Vojáci a poctiví námořníci obsahuje výběr lidových a zlidovělých písní z Norska v podání zpěváka Frodeho Nyvolda a jeho přátel. Většinou se jedná o písně dochované ze sbírek a zápisů z 19. století. Mnohé z nich jsou známé i v Dánsku a Švédsku a dánština a švédština se také na albu střídají s norštinou.

Před několika lety se objevili v Košicích zástupci jednoho norského hudebního klubu. Ze Slovenské scény je zaujaly aktivity etnoložky a muzikoložky Jany Belišové, která se dlouhodobě zabývá tradiční i současnou romskou hudbou a v minulosti pomohla vyprodukovat několik velmi zajímavých alb. Celý příběh nakonec vyústil ve spolupráci právě Jany Belišové a několika romských hudebníků ze Slovenska a norské avantgardní skupiny Kitchen Orchestra. Jako důležitá členka se k projektu připojila také česká houslistka a zpěvačka Iva Bittová. Všichni dohromady si říkají Angrusori a nedávno vyšla jejich koncertní nahrávka Live At Tou. Základem hudby, kterou tato skupina hraje, jsou romské písně ze Slovenska v podání manželů Marcely a Jozefa Dreveňákových. Hudební doprovod obstarali zčásti také slovenští romští hudebníci, zčásti Norové. Plus samozřejmě Iva Bittová, která na albu hraje na housle i zpívá. Cílem projektu je zachytit na jedné straně hudební tradici současných migrujících národů a na druhé straně práci se současnou, experimentální improvizací.

Ze sbírky Lidové písně v Hallingdalu čerpá zpěvačka Margit Myhr na úplně novém albu – vyšlo v květnu 2021 – Slåttensong. Na albu Margit spolupracovala s houslistou Erlendem Apnesethem, který přímo v regionu Hallingdalu žije, a své instrumentální skladby vybíral jak z folkloru tohoto kraje, tak ze západního pobřeží Norska, jehož lidové hudbě se také dlouhodobě věnuje.

Čtyřčlenná skupina Valkyrien Allstars používá tradiční norský nástroj, hardangerské housle, k vyjádření naprosto současných hudebních nápadů. Skupinu tvoří Erik Sollid, Tuva Syvertsen, Martin Langlie a Magnus Larsen, tři houslisté a jeden kontrabasista. Jejich nové album je celkově šesté a jmenuje se Slutte og byne, Zastav se a znovu se rozejdi.

Hardangerské housle mají dvě sady strun nad sebou. Na čtyři z nich se klasicky hraje smyčcem, další čtyři fungují jako rezonanční a rozechvívají se tedy při hře „samy od sebe“. Na hardangerské housle hraje také norský houslista Per Åsmund Omholt, který se na svém albu Vara ungkar og gå fri zaměřuje na lidové melodie z města Krødsherad v norském kraji Viken. Celou kolekci sestavil z písní, které se dochovaly v archivu houslového mistra Trulse Ørpena, který žil v první polovině 20. století právě v Krødsheradu. Omholt se na jednu stranu snaží ukázat pestrou škálu technik a přístupů svého předchůdce, na druhou stranu však Ørpena nekopíruje, ale snaží se k melodiím přistupovat po svém.

Majorstuen je skupina, kterou tvoří dokonce šest houslistů. Doma v Norsku i ve světě nasbírali řadu ocenění za to, jak novátorsky a přitom s úctou k tradici zpracovávají domácí norský, případně obecně skandinávský folklor. V předchozích dvou ukázkách jsme poslouchali hardangerské housle, ale skupina Majorstuen se zaměřuje na folklor oblastí, kde se používají spíše housle klasické. Proto i tato kapela dává přednost běžnému čtyřstrunnému nástroji.

Z norského údolí Gudbrandsdalen pochází skupina Firo, která hraje ve složení dvoje housle, dva akordeony a zpěv, případně ještě citera nebo viola. Zaměřují se na lidovou hudbu zmíněné oblasti, ať už se jedná například o humorné písně nebo o balady. Aktuální album skupiny se jmenuje Det Var En Lørdagsaften, což znamená Byla sobotní noc.

Album The Sound Of Telemark je první společná nahrávka dvou legend norské lidové hudby – Sigmunda Grovena a Knuta Buena. CD obsahuje jak lidové písně z kraje Telemark ze střední části jižního Norska, tak autorské kompozice obou hráčů, folklorem inspirované. Do některých z nich si pánové pozvali jako hosta zpěvačku Anne Gravir Klykken. Knut Buen je jedním z předních norských hráčů na hardangerské housle a je to také skladatel a básník. I Sigmund Groven je skladatel a vedle toho platí za jednoho z nejlepších severských hráčů na foukací harmoniku. Oba hudebníci jsou rytíři první třídy Norského královského řádu svatého Olafa.

V roce 1994 se na na festivalu Telemarkfestivalen sešli významný irský zpěvák Andy Irvine a norský zpěvák a písničkář Lillebjørn Nilsen, nazývaný „král lidové hudby“ a pětinásobný držitel norské obdoby Grammy. Oba pánové zpívají, Nilsen hraje na kytaru, vrbovou píšťalu a hardangerské housle, jeho irský kolega pak střídá mandolu, buzuki a harmoniku. Album se jmenuje Live in Telemark.