Slyšte, lidé! – Sólo pro kytaru 2021

Slyšte, lidé! – Sólo pro kytaru 2021

Pořad v souvislostech


Sólo pro kytaru 2021
Budeme vysílat

Sólo pro trubku 2024
Sólo pro trubku 2024
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Střípky z židovské hudby 2024

Střípky z židovské hudby 2024

Sólo pro kytaru 2024
Audioarchiv

V hudebním týdeníku Slyšte, lidé! se tentokrát zaměříme na kytaristy různých žánrů. Budeme poslouchat španělské flamenco v podání argentinského kytaristy Ignacia Lusardiho Monteverdeho, píseň od skupiny Nirvana, kterou nám zahraje slovenský hráč Tomáš Lukáč, nebo ukázku z „covidového“ alba amerického jazzového kytaristy Petera Bernsteina. V pořadu se vám představí také Shahab Tolouie z Íránu, Jason Doll-Steinberg z Velké Británie, Paolo Angeli ze Sardinie a další. Premiéra 31. července 2021.

Americký kytarista Peter Bernstein trávil na jaře 2020 tři měsíce v domácí izolaci a za tu dobu stihl napsat většinu repertoáru na své nejnovější album What Comes Next. V názvu alba, který bychom mohli přeložit jako „Co bude dál?“, se skrývá jednak otázka, jaký bude svět po epidemii, a také úvaha o budoucnosti Ameriky po prezidentských volbách, které v době vydání deska měly Spojené státy teprve před sebou. Do studia si Peter Bernstein přizval kontrabasistu Petera Washingtona, bubeníka Joea Farnswortha a pianistu Sullivana Fortnera.

Ignacio Lusardi Monteverde je argentinský kytarista, producent a mistr zvuku s italskými kořeny. Žije v Londýně a věnuje se především španělské hudbě. Skládal a nahrával hudbu pro různé orchestry, školy a muzea, spolupracoval s řadou světoznámých hudebníků, ale až nyní mu vychází sólové album Del Canto Gitano. Pojal je jako cestu ke kořenům romské hudby, která ovlivnila hudbu Indie, Středního východu i Španělska včetně flamenca. Sám Monteverde na albu střídá flamencovou a barokní kytaru, dále v některých skladbách slyšíme řecké housle nebo různé rytmické nástroje a mezi hosty jsou také zpěvačka Victoria Couper a indický hudebník Rupesh Gawas.

Shahab Tolouie se sice narodil v Íráánu, ale mnoho let žije v Česku a dokonce má i české občanství. Jako hudebník čerpá jednak z tradiční perské hudby a jednak ze španělského flamenca. Důraz klade i na texty písní, které vybírá mimo jiné z tradiční perské poezie. Před dvanácti lety v rozhovoru pro naše rádio vysvětloval: „V Evropě většinou nejprve složíte hudbu a k ní potom vznikne text. U nás je to naopak, protože hodně používáme staré perské básně, které mimochodem nepojednávají o lásce, ale o filosofii života.“ Tehdy měl na svém kontě čerstvě vydané album Tango Perso. Nyní, právě o dvanáct let později, přišel s novinkou Terra Mediterranea. Na ní zachovává prvky perské hudby, která nepracuje s harmonií tak, jak jsme tomu zvyklí z hudby západní. Říká k tomu: „Přidání příliš mnoha akordů a modulací vede k tomu, že výsledek zní jako jazz, a tomu jsem se snažil vyhnout.“ O to více prý experimentoval s dynamickými a rytmickými změnami. Album nahrál v triu s baskytaristou Gavrilem Alexičem a s bubeníkem Petrem Hádrem. Rozhovor s kytaristou Shahabem Tolouiem připravil letos v květnu pro naše rádio Jannis Moras a vy si záznam pořadu můžete pustit z webu HudebníRozhovory.cz.

Emad Bonakdar z Íránu hraje směs jazzu, flamenca, indické a perské hudby. Jeho nové album Eastern Constellation  obsahuje skladby inspirované východní hudbou, ale na rozdíl od Shahaba Tolouieho v kombinaci se západním pojetím harmonie. Vedle flamencové kytary na albu slyšíme perské rytmické nástroje daf a bandir. A vedle prvků flamenca a arabské hudby se Bonakdar odvolává také na několik rytmických stylů z íránské tradiční hudby.

Slovenský kytarista Daniel Salontay vydal v roce 2020 instrumentální album Zaobraz. Inspiruje se na něm výtvarnými díly svého otce Alexandra Salontaye. Ten celý život maloval obrazy, ale poté, co do jeho práce v 70. letech zasáhla cenzura, odmítal své obrazy vystavovat. Až v roce 2020 se povedlo uspořádat tehdy 83letému autorovi velkou výstavu jeho celoživotního díla v galerii Jána Koniarka v Trnavě. Album Zaobraz vzniklo jako hudební Dana Salontaye výtvarnému dílu jeho otce, kterého se mu naštěstí povedlo odradit od jeho záměru postavit z obrazů obrovskou vatru a demonstrativně je spálit. Více se dozvíte v rozhovoru, který s Danielem Salontayem vedl Martin Kyšperský a který si opět můžete dohledat na našem webu HudebníRozhovory.cz.

Slovenský kytarista Samuel Marinčák je syn kontrabasisty Martina Marinčáka z jazzového AMC Tria a jeho otec mu také hostuje na jeho novém albu. Naopak Samuel už delší dobu spolupracuje s otcovou kapelou a díky tomu si zahrál i po boku řady světových jazzových hvězd. Sám ovšem má na svém kontě řadu ocenění včetně ceny za instrumentální výkon v soutěži Nové tváře slovenského jazzu z roku 2009. Kytarista Marinčák studoval na jazzové katedře JAMU v brně a absolvoval také stáž v německém Lipsku a poté dva roky studoval v Drážďanech, kde získal magisterský titul. Své autorské album Reflection Of My Soul pojal Marinčák mladší jako ukázku dvou různých přístupů – akustického s doprovodem členů AMC Tria a elektrického s rockovější rytmikou. Marinčák je sice jazzový kytarista, ale nevyhýbá se ani prvkům country nebo popu.

Paolo Angeli je avantgardní kytarista ze Sardinie. Studoval místní tradiční hudbu, takzvaný „zpěv s kytarou“ – canto a chitarra, a tento žánr posunul do světového kontextu. Svou techniku hry dnes nazývá „preparovaná kytara“, což má evokovat milovníkům alternativní hudby dobře známý preparovaný klavír. Angeli si pro tento svůj speciální styl hraní sestrojil zvláštní nástroj, který stojí někde na půl cesty mezi violoncellem a kytarou. Své předposlední album Sul Filo Angeli natočil v duu s českou zpěvačkou a houslistkou Ivou Bittovou. Jeho novinka, v tomto případě sólová, se jmenuje Jar’a.

V únoru 2021 vyšlo album Heart-Shaped bratislavského kytaristy Tomáše Lukáče. Název alba odkazuje k písni americké skupiny Nirvana Heart-Shaped Box a nahrávka je také celá složena z úprav písní Nirvany. Lukáč, který studoval jazzovou kytaru v rakouském Grazu a v německém Mnichově, tyto písně nahrál právě se svými kolegy ze studií. Přitom čerpal z různých variant jazzu, své úpravy kořenil rockovými prvky a především si dal záležet na tom, aby jeho kytara hrála pestře, dynamicky a přenášela emoce, kterých byly původní písně Kurta Cobaina plné. Základní sestavu tvoří vedle Lukáčovy kytary Andre Schwager na klavír, Thomas Ganzenüller na basu a Xu Zhitong na bicí.

Jason Doll-Steinberg je britský kytarista, který vystupuje také jako písničkář pod jménem Jake Aaron. Žánrově se pohybuje mezi akustickým jazzem, folkem a klasickou hudbou a jeho novinkou je singl s názvem 1790. Singl obsahuje dvě verze písně – v jedné autora doprovází na cembalo Steve Lodder, jazzový a klasický hráč na klávesové nástroje a skladatel. Druhá verze je pak čistě kytarová.

Album Mediterranean Gypsies Roads – The Sound of Guitars #1 mapuje romskou hudební scénu Katalánska a jižní Francie. My si z tohoto alba poslechneme jihofrancouzského kytaristu Antoina Garciu, zvaného Tato.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!