Daniel Salontay: Startalker (recenze CD)

Daniel Salontay: Startalker (recenze CD)

Pořad v souvislostech


S Danielem Salontayem o albu Startalker
Budeme vysílat

Pozvánka na Maraton Hudby Brno 2021
Tara Fuki a album Motyle
S Vojtou Nýdlem o albu Dítě z větru
Vysílali jsme


S Vojtou Nýdlem o albu Dítě z větru

S Tomášem Liškou o albu Hope

Rozhovor s písničkářem Montym
Audioarchiv
22. března 2020 Recenze, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Slovenský kytarista a skladatel Daniel Salontay, člen skupiny Longital, se na svém instrumentálním albu Startalker inspiroval životem letce, astronoma a politika Milana Rastislava Štefánika. Poslechněte si náš rozhovor s Danielem Salontayem a přečtěte recenzi.

Skupina Dlhé diely natočila v letech 2001–2003 dvě autorská alba kytaristy Daniela Salontaye a dvě desky baskytaristky a zpěvačky Shiny. Teprve poté následovala autorsky „smíšená“ alba Sveta diely, Výprava (už pod dnešním názvem skupiny Longital), Gloria, Teraz a další. Nyní vydává Daniel Salontay své první čistě autorské album po dlouhé době. Na rozdíl od písňových kolekcí September a Tu z počátku století tentokrát připravil hudbu instrumentální a programní. Skladatel, od dětství fascinovaný letadly a také osobností Milana Rastislava Štefánika, se rozhodl vzdát hold právě tomuto slovenskému hvězdáři, letci a generálovi.

Složitý vývoj projektu popisuje autor v bookletu alba: od – nakonec nerealizované – práce na filmové hudbě přes zcela svobodnou tvorbu až po hudbu k divadelnímu představení o vztahu Masaryka a Štefánika. Právě až „spolupráce snů“ s dramatikem Peterem Pavlacem a režisérem Patrikem Lančaričem nasměrovala Salontaye ke konečné podobě skladeb. Právě faktu, že se nakonec jedná o scénickou hudbu, přizpůsobil skladatel své vyjadřovací prostředky. I když využívá nejrůznější zvuky od arabské loutny a kytary hrané klasicky i smyčcem až po elektroniku, volí pro každou část alba maximálně tři barvy. Důležitější než rytmus i melodie jsou hudební plochy, rozlehlé a pomalé scenérie, uměřeně přerušované staccatem piana nebo elektronikou.

Přestože se jedná o album s dějem, není problém poslouchat je i bez znalosti konkrétní divadelní hry nebo bez základních informací o Štefánikovi. Nicméně místa, kde Štefánik pobýval (Tahiti, Maroko), kokpit letadla a nekonečný vesmír, který z různých míst zeměkoule pozoroval, tvoří záchytné body, na kterých Salontay svou suitu vystavěl. Sám svému minimalistickému dílu s nadsázkou říká „funkční nuda“. Je to, pravda, jiná výprava než Shininou basou protkaná alba skupiny Longital, ale připravený posluchač najde i mezi dlouhými tóny spoustu dobrodružných momentů.

Vydavatel: Slnko Records
Rok vydání: 2019
Žánr: alternativa
Celkový čas: 66:45

https://www.slnkorecords.sk/daniel-salontay-dlhe-diely

(Článek vznikl pro Kulturní magazín UNI)

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web