Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Francie 2021

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Francie 2021

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Francie 2021
Budeme vysílat

Výsledky ankety Album roku 2022
Sólo pro kytaru 2023
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Výsledky ankety Album roku 2022

Hudební výlet do Turecka 2023

Hudební výlet do Turecka 2023
Audioarchiv
23. července 2021 World music, Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Francouzská hudba, to nejsou jen šansony. V pořadu Slyšte, lidé! si představíme současnou francouzskou hudební scénu z několika méně tradičních úhlů pohledu. Představíme si jednoho francouzského producenta hudby reggae, jednoho jazzového pianistu, vokální skupinu z Korsiky, autora elektronické hudby nebo romského kytaristu. Dostane se i na tvorbu ve Francii žijících hudebníků arménského nebo alžírského původu a na současnou okcitánskou polyfonii.

Pořad zahájíme ukázkou z prvního sólového alba jazzového pianisty Simona Chivallona, které vyšlo na začátku letošního roku. Album se jmenuje Light Blue a mladý pařížský hudebník je nahrál v triu s kontrabasistou Nicolasem Moreauxem a s bubeníkem Antoinem Paganottim. Vedle valstních skladeb na album zařadil úpravy melodií Thelonia Monka, George Brassense nebo George Harrisona, na kterých ukazuje své umění improvizace. A i když jde o klasický jazzový formát, Chivallon se nevyhýbá ani prvkům popu nebo hip-hopu.

Francouzský producent DJ Click je mimo jiné členem elektro-jazzové skupiny UHT°. Dlouhodobě se věnuje romské hudbě ve spolupráci s rumunskou zpěvačkou Ronou Hartner, spolupracuje s marockými hudebníky a na svém kontě má album remixů skladeb latinskoamerických a karibských autorů Go Tropikal! Remixoval skladby interpretů a kapel, jako jsou Manu Chao, Kapela ze Wsi Warszawa, Mahala Raï Banda a další. Jeho novinkou z letošního června je společná nahrávka s Mashou Natanson, zpěvačkou polské skupiny Čači Vorba, která se věnuje lidové hudbě východní Evropy od ruských balad až po řecké rebetiko. DJ Click říká, že prvních několik písní, které s Mashou nahrál, je začátkem dlouhodobější spolupráce. Při produkci se z polské interpretky snažil udělat paralelu islandské Björk.

V červnu 2021 vyšlo album Too Short francouzského trumpetisty a skladatele Fabiena Maryho. Nahrál je The Vintage Orchestra z Paříže. Album obsahuje deset skladeb, které jsou zatím skladatelským vrcholem dvacetileté hudební dráhy trumpetisty Maryho. Ten jako autor a aranžér navazuje na velikány světové jazzové scény z 60. let a konkrétně pak na albu vzdává hold americkému trombonistovi Slidu Hamptonovi, kterého v roce 2017 v New Yorku doprovázel.

V červenci 2021, kdy se vysílá premiéru tohoto pořadu, se francouzským umělcům daří v hitparádě World Music Charts Europe. Například na 15. místě tohoto žebříčku, který sestavují evropští rozhlasoví publicisté, je formace Radio Tutti & Barilla Sisters. Skupina vychází z lidové hudby jižní Evropy, například jižní Francie nebo Itálie. Na novém albu Xogo si jako východisko vzala folklor z Galicie, tedy severozápadní části Španělska, a na jeho základě vytvořila fiktivní lidové písně.

V různých jazycích nazpíval své aktuální album arménsko-francouzský zpěvák Dan Gharibian. V jeho jednotlivých písních slyšíme francouzštinu, arménštinu, romštinu, řečtinu a dokonce také západoafrický jazyk dioula. Dan Gharibian je ve světě známý především jako zpěvák skupiny Bratsch, kterou v roce 1975 založil společně s houslistou Bruno Girardem a ve které působil až do roku 2015, tedy přesně 40 let. S ní zpíval především romské písně a dále písně v arménštině, řečtině a ruštině a na ni nyní navazuje se svým komornějším projektem, triem. V jeho písních se prolíná dominantní zvuk akordeonu s romskou muzikalitou a slovanskou zpěvností, s kavkazskými sbory i s prvky blues. Vedle Gharibiana jsou členy tria akordeonista Antoine Girard a kytarista Benoît Convert. Nové album se jmenuje Da Svidaniya Madame a v červenci 2021 je v žebříčku World Music Charts Europe na 19. místě.

Pod názvem Mediterranean Gypsies Roads a s podtitulem The Sound of Guitars #1 vyšlo první album ze zamýšlené série, která má mapovat romskou hudební scénu Katalánska a jižní Francie. My si z tohoto alba poslechneme Antoina Garciu, zvaného Tato, z jihofrancouzského Perpignanu. Je členem místní romské skupiny Kaloomé, spolupracoval také například s rumunskou dechovkou Fanfare Ciocarla. Jeho hráčský styl v sobě kombinuje prvky klasické rumby, kubánských rytmů a středomořského jazzu.

S další hudební ukázkou se podíváme až na Jamajku, i když se i tento výlet bude stále týkat také francouzské scény. Jamajský zpěvák Big Youth – tehdy 70letý – začal na jaře 2020 pracovat na svém albu Beyond The Blue se dvěma producenty, kteří kvůli této práci přiletěli do karibského Kingstonu z Francie. Bohužel stihli nahrát pouze zpěv do některých písní a oba onemocněli covidem. Zatímco Martin Nathan, zvaný Brain Damage, nemoc zvládl a vrátil se do Evropy, jeho kolega, uznávaný producent reggae Samuel Clayton takové štěstí neměl. Po dvou týdnech v nemocnici bohužel zemřel. Brain Damage zveřejnil 1. dubna 2020 na svém Facebooku zprávu o kolegově smrti a dodal, že album dokončí, stůj co stůj. Aby odkázal k nedokončené práci svého zesnulého předchůdce, nasamploval do jednotlivých skladeb zvuk jeho hlasu. Album, které dokončil ve francouzském Saint Etiennu, vyšlo s označením Big Youth meets Brain Damage.

I další příběh nešťastně poznamenal covid-19. Francouzská skupina Speed Caravan v čele s alžírským hudebníkem Mehdim Haddabem, hráčem na elektrickou loutnu, propojuje prvky rockové, elektronické a arabské hudby. Na svém novém albu Nuba Nova kapela pracovala s alžírským zpěvákem Hamdim Benanim, který se však bohužel vydání nahrávky nedožil. Zemřel loni v září ve věku 77 let na následky onemocnění koronavirem. Album, které vyšlo v červnu, je tak věnováno Benaniho památce. Hudebně představuje moderní podobu hudebního stylu núbah, rozšířeného v zemích severní Afriky a vycházejícího mimo jiné z hudby někdejší maurské Andalusie a také z huby sefardských židů. V hitparádě World Music Charts Europe je v červenci 2021 jako novinka na šestém místě.

Ve střední Francii leží městečko Saint-Salvadour. Odtud pochází skupina San Salvador, která se zaměřuje na provensálskou polyfonii a která na sebe poprvé upozornila v roce 2018 na světovém hudebním veletrhu WOMEX. O rok později se pak představila i na některých českých festivalech a my jsme vám s ní přinesli rozhovor v pořadu Jak se vám líbí. Ovšem své první oficiální album skupina vydala až nedávno. San Salvador pracuje se zajímavým zvukovým schématem – její písně vlastně tvoří pouze šest lidských hlasů a rytmické nástroje. Skupina používá rytmy, které evokují lidové tance staré Francie, i takové, které si její členové sami vymysleli. Přitom v rámci jedné skladby se rytmická struktura proměňuje a rytmické vzorce na sebe navazují. Texty jsou ve starém okcitánském jazyce a pocházejí z lidových písní. Zatímco texty jsou tedy tradiční, hudba je nová, autorská. K textům v rozhovoru pro naše rádio řekl kapelník Gabriel Durif: „Snažíme se volit písně s takovými texty, které nějakým způsobem rezonují s tím, co prožíváme v dnešní době. Mohou to být například témata politická nebo společenská. Pečlivě si tedy vybíráme, protože ne všechny lidové písně jsou pro nás dnes zajímavé.“

Francouzská violoncellistka a zpěvačka Nesrine je dcera alžírských rodičů. Ke spolupráci si pozvala producenta a kytaristu Vincenta Humu a mistra zvuku Faba Duponta, dalším členem doprovodné kapely byl hráč na perkuse David Gadea, který společně s Nersine působí v její kapele NES. Výsledkem jejich spolupráce je album na křižovatce kultur a na pomezí akustického a elektronického zvuku. Album, které má k world music stejně blízko jako k popu nebo jazzu. Album, pro zpěvačku druhé sólové, se jmenuje pouze Nesrine.

Na závěr zamíříme na Korsiku. Tento středomořský ostrov je kulturním fenoménem. V minulosti mu vládli Římané, Vizigóti, Vandalové, Osmané, Italové i Francouzi. A ti všichni na Korsice zanechali svou kulturní stopu. Korsika je dnes sice součástí Francie, ale má svůj vlastní jazyk a také svou svéráznou kulturu. V hudební oblasti je známá především korsická polyfonie, která od 60. let zažívá své znovuzrození. Korsické sbory vystupují na festivalech po celém světě a skladatelé soudobé avantgardní hudby se tamní tradicí inspirují. Z vokální tradice rodného ostrova čerpá také skupina L’Alba na svém pátém albu A Principiu. Vycházejí však také ze současného folku a z jazzu a neodmítají ani prvky severoafrického, italského nebo pevninského francouzského folkloru. Toto album je v červenci 2021 nejlépe umístěným francouzským titulem v hitparádě World Music Charts Europe – jako novinka se dostalo rovnou na čtvrté místo. Já vám z něj na závěr tohoto pořadu pustím skladbu Indiferenti. Pořad připravil a na slyšenou příště se těší Milan Tesař. Zvuk měl na starosti… Dejte nám prosím vědět, jak se vám naše putování za hudbou současné Francie líbilo.