Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Finska a Karélie 2021

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Finska a Karélie 2021

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Finska a Karélie 2021
Budeme vysílat

Výsledky ankety Album roku 2022
Sólo pro kytaru 2023
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Výsledky ankety Album roku 2022

Hudební výlet do Turecka 2023

Hudební výlet do Turecka 2023
Audioarchiv
2. srpna 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Na současnou hudební scénu Finska a jazykově příbuzné Karelské republiky, která je součástí Ruské federace, se zaměříme v pořadu Slyšte, lidé! Představíme si například finského houslistu Villeho Ojanena, trio Celenka, které čerpá z karelského folkloru, karelskou skupinu Ilmu, finského akordeonistu Perttulu nebo Helsinki–Cotonou Ensemble, kterou tvoří hudebníci z Finska a afrického Beninu. Premiéra 7. srpna 2021.

V polovině května 2021 vyšlo nové album Toniho Perttuly, který sice hraje na akordeon, ale při své práci s měchy sám sebe přirovnává ke kováři. Hudební složku jeho instrumentálního alba Pajavasara totiž vedle melodického akordeonu tvoří údery kovových předmětů, které v kombinaci s elektronickou složkou vytvářejí rytmický podklad hudby. Ukázka, kterou jsem pro vás vybral, se jmenuje Hiipuva. Album bylo ve World Music Charts Europe nejlépe v červnu 2021 na 26. místě. 

Ville Ojanen je houslista, hráč na violu a mandolínu. Své páté album, pojmenované římskou číslicí V, pojal jako hudební vzpomínku na své dětství ve vesnici Kaustinen na západě Finska. Přestože jde především o jeho vlastní hudební vyjádření a Ojanen je také autorem všech skladeb, přizval si do studia také několik hostů – Johannu Juholu na akordeon, Juhu Kujanppääho na klavír a harmonium a Tera Tuovinena na kontrabas.

Skupina Ilmu je z Karélie, autonomní republiky v rámci Ruské federace. Zpívá v karelštině a také hudbě vychází z karelské tradiční hudby, avšak obohacuje ji i o prvky moderních žánrů. Velkou inspirací je pro hudebníky karelská příroda. Členové skupiny také používají tradiční nástroje jako kantele, jouhikko nebo dudy – vedle elektrické kytary, houslí nebo violoncella. Album Ilmu je v žebříčku World Music Charts Europe v srpnu 2021 na 33. místě. 

Tuuletar je čistě ženský vokální kvartet z Finska. Kombinuje tradiční zpěv ve finském jazyce s beatboxem. V roce 2016 dámy získaly cenu za nejlepší finské etno album, úspěšně bodovaly v mezinárodních žebříčcích a vystoupily také na světovém hudebním veletrhu WOMEX. Před několika lety skupina nahrála píseň Loimu o tradičním rituálním shromáždění u ohně. Písně si nedávno všiml finský hudebník a producent Mikko Heikinpoika a připravil její remix, který vyšel jako digitální singl v květnu 2021. 

Skupinu Gájanas tvoří severští Sámové nebo – postaru – Laponci. Jejich aktuální album Čihkkojuvvon se v dubnu 2021 dostalo až na 11. místo žebříčku World Music Charts Europe a letos v létě skupina zvítězila v kanadských cenách Summer Solstice jako nejlepší zahraniční domorodá kapela. Gájanas pocházejí ze severofinské oblasti Inari-Utsjoki a kombinují tradiční a moderní sámskou hudbu. Skupinu tvoří zpěvačka Hildá Länsman, na kytaru a cello hraje Nicholas Francett, na basu Erkki Feodoroff a na bicí Kevin Francett.

Ženské duo Akkajee skončilo s albem Lastenkerääjä na 11. místě v červencovém žebříčku World Music Charts Europe. Dvojice má unikátní nástrojové obsazení – Mariheini Luoto hraje na severský nástroj zvaný nyckelharpa a Iida Savolainen na violu. Inspiraci čerpají mimo jiné z finských pohádek a celé album je zaměřeno na hru s posluchačem ve stylu dětské představivosti. Hranice mezi reálným a pohádkovým se rozostřují, radost se prolíná se strachem, víra a imaginace se vzpomínkami.

Skupina Helsinki–Cotonou Ensemble vznikla v roce 2012. U jejího zrodu byli tři finští hudebníci – kytarista Janne Halonen, basista Sampo Riskilä a bubeník Juha Räsänen. Ti odjeli do západoafrického Beninu, kde chtěli studovat místní hudbu a konkrétně spolupracovat s hráčem na perkuse Noëlem Saïzonou. Během práce na společných nahrávkách se původní čtveřice rozrostla na osm členů a v květnu 2013 tato sestava vydala své první album. Následovaly další vydané nahrávky a do dnešního dne tato kapela s členy ze severu Evropy a z Afriky koncertovala v sedmnácti různých zemích. Nové album, nazvané pouze Helsinki–Cotonou Ensemble, skupina nahrávala loni v době koronavirové krize a musela kvůli tomu využít i možností, které nabízí technologie komunikace na dálku. Kytarista Halonen například vzpomíná, jak trávil dlouhé hodiny tím, že svého afrického kolegu Noëla učil používat program zoom a software k nahrávání hudby. I když jednotlivé členy skupiny od sebe dělilo šest tisíc kilometrů, album se povedlo realizovat. V červenci bylo v žebříčku World Music Charts Europe na 13. místě, v srpnu je 14. 

Hudebnice Minna Koskenlahti vydala v březnu 2021 velmi experimentální album Toinen. Hraje na něm pouze na perkuse a na dřevěné píšťaly. Vedle tohoto sólového projektu je Minna bubenicí a flétnistkou alternativně jazzové skupiny Barlast, kterou jsme si v podobném přehledu finské hudby představovali předloni. Minna je absolventkou magisterského studia na Sibeliově akademii v Helsinkách a jako sólová hudebnice se snaží o nový přístup k melodickým bicím nástrojům s výraznými prvky minimalismu.

V roce 2013 ve Finsku vzniklo trio Celenka. Tvoří je zpěvačka a hráčka na strunný nástroj kantele Emmi Kujanpää, dále hráč na harmoniku a harmonium Eero Grundström a trumpetista Jarkko Niemelä. Všichni mají i další projektu. Jako trio se od počátku inspirují především karelským, balkánským a východoslovanským folklorem. Své první album vydali v roce 2015 a novinka Villoi Varsa z července 2021 je jejich druhé album v pořadí. Mezitím však Emmi Kujanpää vydala sólové album, na kterém ji oba kolegové z kapely doprovázeli. Nové album Villoi Varsa obsahuje především karelské ženské písně ze sbírek z počátku 20. století. Vedle karelštiny a příbuzné finštiny a vepštiny – což jsou všechno ugrofinské jazyky – na albu uslyšíme i ruštinu. Skupina jednotlivé písně posbírala v archivech v letech 2016–20 a zaranžovala je do podoby, kdy se zpěv s doprovodem kantele a harmonia střídá s trumpetovými sóly. Kromě toho album obsahuje i ukázky autorské tvorby jednotlivých členů, a to včetně inspirace balkánskou hudbou. V srpnu 2021 je album v hitparádě World Music Charts Europe na 13. místě. 

Za projektem s názvem Tunto stojí Matti Walenius, především kytarista, který však hraje na řadu dalších nástrojů – od akordeonu přes balalajku, baskytaru, mandolínu a perkuse až po ukulele, mám-li to vzít podle abecedy. Na novém albu Yty jej doprovází především Petri Heimonen na nejrůznější druhy klarinetů a fléten nebo na saxofon. V jednotlivých skladbách pak jako hosté účinkují ještě další hudebníci a zpěváci. V žebříčku, který vytvářejí evropští rozhlasoví publicisté, album skončilo na 27. místě v červnu 2021. 

Pod názvem Maarika & The Frocodiles se skrývá zpěvačka a hudebnice Maarika Autio, která hraje na africké nástroje koru a balafon. Dalšími členy kapely jsou saxofonistka a flétnistka Kaisa Siirala, dále na akustickou kytaru hraje Repkat Parhat, na kontrabas Tuomo Kuure a za bicími se střídají Christopher Rodulfo a Ossi Raippalinna. Jako host pak ve dvou skladbách na novém albu hraje na djembe Cheich Cissokho ze Senegalu. Album se jmenuje Tree Dimensional Tunes, a představuje tedy „africké“ skladby finské hudebnice a skladatelky.