Ayom – nový jazyk ze starých slov

Ayom – nový jazyk ze starých slov
7. července 2022 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Mezinárodní skupina Ayom vznikla v roce 2018 v Barceloně. Tvoří ji hudebníci z Brazílie, Angoly, Itálie a Řecka a texty jejích písní jsou v portugalštině nebo ve francouzské kreolštině. Rozhovor s kapelou, pořízený na festivalu Budapest Ritmo, vám nabízíme jako pozvánku na koncert skupiny Ayom v rámci Folkových prázdnin 2022 v Náměšti nad Oslavou.

Rozhovor se skupinou Ayom

Odpovídali především zpěvačka Jabu Morales, akordeonista Alberto Becucci, kytarista Pedro Bastos João a hráč na perkuse Timoteo Crignani.

Jak se kapela dala dohromady?

Potkali jsme se v Barceloně, kam ostatní muzikanti přijeli hrát. Rozhodli jsme se, že společně něco vytvoříme, a tak se začala postupně formovat skupina Ayom. Nejdůležitější bylo, že jsme vnímali hudbu podobným způsobem. Všichni rádi spojujeme různé hudební žánry a vytváříme si z nich svůj vlastní styl. Rádi se inspirujeme tradiční hudbou a mistry, kteří ji hráli, ať už to bylo v Brazílii, v Angole, nebo na Kapverdách. Tuto hudbu vnímáme jako „stará slova“, z nichž vytváříme „nový jazyk“.    

Jak vznikají vaše písně?

Jabu a Alberto jsou hlavní autoři našich písní. Máme nějaký nápad na melodii a na jejím základě pak všichni vytváříme aranžmá. Společně přemýšlíme o rytmu a dalších prvcích, necháváme se inspirovat… Společně také posloucháme spoustu hudby a navzájem si sdělujeme, co nás zaujalo. Inspirují nás například staré písně z Angoly. A tato společná práce je pro nás všechny velmi zajímavá.  

Čím konkrétně vás inspiruje africká hudba?

V mnoha afrických kulturách najdete otisky evropského vlivu. Ty byly často spíše negativní, ale v případě hudby je takové vzájemné ovlivňování dvou kultur dobré. I my tedy propojujeme evropskou tradici, postavenou na melodiích, s africkou tradicí rytmu. Je snadné spojit melodie starého kontinentů s energií Afriky. Vedle toho se naše hudba pohybuje na trase od Středozemního moře po Atlantiky a lze říct, že dějiny moře jsou zároveň dějinami hudby. To, že se při plavbách po moři lidé potkávali a vyměňovali si svou kulturu, je pro nás zajímavé. I my cestujeme po stejných trasách jako oni.    

Vaše první album bodovalo v žebříčku World Music Charts Europe a získali jste také prestižní cenu časopisu Songlines. Jak důležité jsou pro vás podobná ocenění?

Je to součást naší cesty. Cestujeme svobodně a nestaráme se o to, kam a kdy dorazíme. Ale když dostaneme nějaké ocenění, je to pro nás potvrzení toho, že naše cesta vede správným směrem. Byli jsme tedy šťastní, že naše první album bylo takto úspěšné. Když si vás všimnou v důležitém časopisu nebo dostanete ocenění od lidí, kteří toho o hudbě tolik vědí, dá vám to sílu a sebedůvěru. Více pak věříte tomu, co děláte. Ocenění, která jsme dostali, tedy nám jako členům kapely pomohla k tomu, abychom si skutečně věřili.  

NyníHudební siesta
Skladba: Koncert pro housle a orchestr "Putování dušičky"; Autor: Janáček Leoš; Dirigent: Bělohlávek Jiří; Sóla: Špaček Josef - housle
13:00Zprávy ČRo Plus
13:05Odpolední proud
14:00Hudební kompas
14:30Odpolední proud
15:00Zprávy ČRo Plus
15:10Modlitba Korunky k Božímu...

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!