Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Brazílie 2022/2

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Brazílie 2022/2

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Brazílie 2022/2
Budeme vysílat

Písně lesů, ohňů a cest
Hudební výlet do Itálie 2023
Hudební výlet do Itálie 2023
Vysílali jsme


Písně lesů, ohňů a cest

Když (se) poezie zpívá

Když (se) poezie zpívá
Audioarchiv
18. dubna 2022 World music, Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

V pořadu Slyšte, lidé! se po třech měsících opět zaměříme na pestrou hudební scénu nejvější jihoamerické země. Představíme si brazilské kapely, hudebníky i zpěváky a zpěvačky. Hrát si budeme z aktuálních alb i z nejnovějších singlů. Těšit se můžete na sambu a různé další tradiční brazilské styly, na jazz i elektronickou hudbu. Premiéra 23. dubna 2022.

Argentinské hudební vydavatelství ZZK Records se věnuje především elektronické hudbě z Latinské Ameriky. Hudbu Brazílie mapuje spíše okrajově, ale jako druhý singl z připravované kompilace ZZK Sounds Vol. 4 vyšla v březnu 2022 skladba, která s největší jihoamerickou zemí souvisí. Podepsaný je pod ní Maga Bo, což je přezdívka Bo Andersona, rodáka z amerického Seattlu, žijícího v Brazílii, producenta, DJe, zvukového mistra a etnomuzikologa. Ten si ke spolupráci přizval brazilskou zpěvačku Rosângelu Macedo, která se věnuje tradiční hudbě severovýchodní Brazílie a konkrétně stylu zvanému coco. V nahrávce Cadê Zé navíc účinkují členové skupiny Grupo Bongar a hráč na perkuse Alexandre Gamizé.

Své první album s názvem Afrobrasileira vydala v únoru 2022 brazilská zpěvačka žijící v Barceloně Mirla Riomar. Album, které je zpěvaččino autorské, stojí na bohatém zvuku rytmických nástrojů. Přitom interpretka nezůstává jen u známé samby nebo bossanovy. Střídá několik brazilských rytmů jako ijexá, maculele, samba de roda, rumunha, arrocha a další. Mirla Riomar má v těle krev původních obyvatel Brazílie i někdejších černošských otroků z Afriky.
    
Esdras Nogueira je saxofonista, producent a také kuchař. Jako hráč na barytonový saxofon vydal už tři samostatná alba, na kterých místí jazz, sambu, salsu, afrobeat a styl carimbó. Kromě toho byl do roku 2016 členem kapely Móveis Coloniais de Acaju, která hrála ska. Jeho nejnvoější album Transe je instrumentální předělávkou slavného alba Transa brazilského zpěváka Caetana Velosa.

Nicolás Farrugia je italsko-argentinský hudebník žijící v Portugalsku. Nedávno vyšlo jeho čtvrté album Poema Livre. Z něj už v březnu jako singl vyšla píseň Tutto il sentimento, která vznikla jako spolupráce s brazilským zpívá Chikem Buarquem. Ten zde nejen zpívá, ale hlavně je autorem původní verze této písně, která se v portugalštině jmenovala Tudo o sentimento. 

Fazer e cantar je třetí album zpěvačky, která si říká Diana HP. Ve spolupráci s producentskou skupinou JazzBastards nabízí energickou hudbu inspirovanou zvukem 60., 70. a 80. let. Hudbu, která má groove, ale zároveň nepostrádá i romantickou a zároveň duchovní rovinu. 

Brazilský zpěvák, kytarista a skladatel Cláudio Jorge oslavil v roce 2020 svým albem Samba Jazz, de Raiz své 70. narozeniny. S nahrávkou slavil velké úspěchy – dostal za ni Latin Grammy v kategorii Samba – a nyní se cíleně snaží oslovit také evropská rádia. Cláudio Jorge na svém albu představuje takzvaný samba jazz, tedy styl na pomezí samby a jazzu, ale jde přímo k jeho kořenům. Sám vyrůstal v Cachambi, na severním předměstí Ria de Janeira, kde se v 50., 60. a 70. letech nacházely velmi kvalitní taneční kluby. Jako mladý začínal ve skupině Joãa Nogueiry, který jako první začal v doprovodu samby používat bicí a basu.

Urutau je pták ze Střední a Jižní Ameriky z řádu lelků, česky potu obecný. A podle tohoto ptáka se pojmenovala brazilská kapela, která funguje ve složení čtyři lidské hlasy, perkuse a šesti- a sedmistrunná kytara. Projekt původně založili kytaristé a zpěváci Vinicius Frias a Tales de Faria, ke kterým se připojily další dva hlasy – Isis Ferreira a Tauan Faria. V létě 2021 vydali nové album Donizete, na kterém účinkuje několik hostů – vedle zmíněných nástrojů se tak na nahrávce objevuje basa a samply.

Rosa Barroso je zpěvačka, autorka a kytaristka. Začínala ve skupině Grupo Sopro e Cordas. Singl Simbora složila společně se zpěvákem Marcelem Calladem. Po hudební stránce jde o typickou brazilskou populární hudbu, která kombinuje akustické prvky, bicí a bohaté perkuse se samply, elektronikou a ambientními vrstvami. 

Leo Motta je 40letý hudebník, DJ a hudební producent. Sám hraje na klavír, na kytaru a basu a v roce 2006 se v Rio de Janieru stal členem producentského teamu Urcasônica Sound System, který se specializuje na reggae, dancehall a hip-hop.

Z brazilského São Paula pochází hudebník a skladatel Juliano Abramovay. Zaměřuje na hudbu Středomoří a konkrétně na magisterské úrovni vystudoval hudbu oblasti bývalé Osmanské říše. Tento obor také vyučuje v Nizozemsku. Sám také pokračuje v bádání v oblasti etnomuzikologie na univerzitě v britském Durhamu. Ve svém projektu Amazonon pak hledá styčné prvky mezi hudbou Středomoří a konkrétně Řecka s hudbou Brazílie. Nedávno pod hlavičkou Amazonon vydal už druhé album Invisible Cities, na které si pozval mimo jiné řeckou hráčku na lyru Chrystanhti Gkiku, dále nizozemského basistu Daniela de Boera, německého hráče na perkuse Jacobuse Thieleho a italského basklarinetistu Massimiliana Dosoliho. Sám Abramovay na albu hraje na arabskou lytaru a na kytary. Repertoár zahrnuje skladby dřívějších i současných brazilských autorů, ale také Johna Zorna nebo libanonského loutnisty Rabiha Abou-Khalila.

V květnu 2022 vyjde kompilace nazvaná Brasil Novo, která bude obsahovat nahrávky osmi umělců z brazilských měst Recife, Rio de Janeiro a São Paulo. Cílem je představit brazilskou taneční hudbu v trochu jiné podobě, než jak ji většinou známe, a tedy hlavně bez různých žánrových klišé. Autoři kompilace prošli archivy a vybrali zajímavé nahrávky především stylu zvaného samba de coco, který mísí hudbu s africkými kořeny s hudbou původních obyvatel Brazílie. Výraznou interpretkou tohoto stylu byla Dona Celia Coquista neboli Dona Celia do Coco, která zemřela v roce 2011.

Z města Sete Lagoas z brazilského státu Minas Gerais pochází skupina Congadar, která propojuje tradiční hudební styl congado s rockem. Základem je inspirace africkou kulturou, tříhlasý zpěv, zvuk tradičního bubnu caixa plus rockové bicí, baskytar a kytara. V roce 2019 skupina vydala své první album Retirande a v létě 2021 natočila novinku, ze které letos v únoru vyšel singl Grande Anganga Muquixe. Píseň je vyznáním předkům.

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web