Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Afriky 2021/3

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Afriky 2021/3

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Afriky 2021/3
Budeme vysílat

Hudební výlet do Itálie 2023
Hudební výlet do Itálie 2023
Ze světových hudebních archivů II.
Vysílali jsme


Písně lesů, ohňů a cest

Písně lesů, ohňů a cest

Když (se) poezie zpívá
Audioarchiv
20. listopadu 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Už potřetí v letošním roce vás v pořadu Slyšte, lidé! pozveme na hudební výlet do Afriky. Představíme si nová alba a singly interpretů z Mali, Mosambiku, Pobřeží slonoviny, Senegalu, Ugandy a dalších afrických zemí. A dvakrát také sáhneme do archivu a poslechneme si několik desítek let staré nahrávky z Kamerunu a Ghany. Premiéra v sobotu 27. listopadu 2021 v 19.15.

Jako první nám bude zpívat Batila, zpěvák původem z Konga, který má částečně i angolské kořeny a žije v Berlíně. V jeho hudbě slyšíme prvky tradičních afrických stylů, R&B a jazzu, texty jsou jednak v angličtině, jednak v jazyce lingala. Album Tatamana vyšlo 19. listopadu 2021.

Elida Almeida je zpěvačka narozená v roce 1993 na kapverdském ostrově Santiago. Jako dospívající dívka zpívala v kostelním sboru, svou sólovou dráhu začínala jako zpěvačka v barech. Tam si jí všiml producent José da Silva, který předtím pracoval s legendou kapverdské scény Césarií Evorou. Své první album Elida Almeida vydala v roce 2014. My si budeme hrát z alba Gerasonobu, které nahrála ve svých 27 letech.

Berberský zpěvák Kamel El Harrachi má za vzor dílo svého otce, slavného alžírského zpěváka Dahmana El Harrachiho, velikána severoafrické hudby 20. století. Byl to například právě on, kdo alžírským posluchačům představoval nové nástroje jako kontrabas nebo akordeon. Proslavil se však nejen v Africe. Od roku 1949 zpíval v pařížských kavárnách za doprovodu mandoly a banja a jeho písně později zdomácněly i v Izraeli nebo v Indii. Kamel El Harrachi zněl otcovu hudbu spíše zprostředkovaně – bylo mu pouhých sedm let, když jeho slavný otec zemřel. Přesto je i on dnes považován za mistra alžírského městského stylu chaabi a i on tuto hudbu obohacuje o nové prvky, a přitom zůstává věrný hudební tradici.

Nejúspěšnější africkou zemí v mezinárodních hudebních žebříčcích je dlouhodobě Mali. V našem dnešním pořadu je bude zastupovat zpěvačka Rokia Koné, mimo jiné členka mezinárodní ženské skupiny Les Amazones d’Afrique. Na svém novém singlu N’yanyan spolupracovala s irským producentem Jacknife Leem, který produkoval například album Accelerate skupiny R.E.M. nebo spolupracoval s U2 na jejich albu How To Dismantle an Atomic Bomb.

Selma Uamusse je rodačka z Mosambiku. Vyrůstala v Portugalsku, kde poslouchala rock, gospel, soul, jazz i africkou hudbu. V současné době je její doménou kombinace tradiční mosambické hudby zvané machamba s hudbou elektronickou. Skladba Maputo, ve které mosambickou zpěvačku doprovází brazilská skupina Bixiga Setenta, vyšla na kompilaci Republicafrobeat Vol. 5. 

Dobet Gnahoré z Pobřeží slonoviny je dcera hráče na perkuse Boniho Gnahorého a členka skupiny Na Afriki. V minulosti vystupovala na českých festivalech Folkové prázdniny a Colours of Ostrava. Je držitelkou BBC Award For World Music a také Grammy. V její hudbě se africká hudba prolíná s prvky popu. Dobet Gnahoré zpívá v několika afrických jazycích a ve svých textech bojuje za nezávislost afrických žen a za jejich vzdělání. Její nejnovější album se jmenuje Couleur

BLK JKS je čtyřčlenná skupina z jihoafrického Johannesburgu. Od svého prvního alba After Robots z roku 2009 mísí avantgardní rock a funk, jazz, reggae, hip-hop, soul a africkou hudbu. Spolupracovala s kytaristou Vieux Farkou Tourém z Mali a se světovými hip-hopovými hvězdami, v roce 2014 BLK JKS předskakovali kapele Foo Fighers. Nové album Abantu/Before Humans vyšlo v květnu 2021.

Tamala je mezinárodní trio, které vzniklo v Belgii a které vedle belgického houslisty Wouter Vandenabeeleho tvoří dva hudebníci ze Senegalu, zpěvák Mola Sylla a hráč na koru Bao Sissoko. Molu Syllu můžeme znát také ze spolupráce s nizozemským violoncellistou Ernstem Reijsegerem. Vedle zpěvu tento africký hudebník hraje na západoafrickou loutnu xalam, na kalimbu a na africké perkuse. Bao Sissoko je jako hráč na 21strunnou harfu zvanou kora, známý například ze spolupráce se slavným Baabou Maalem nebo z dua s Malickem Pathé Sowem. Nové album tria Tamala se jmenuje Lumba.

Album Cameroon Garage Funk obsahuje skladby kapel a umělců z Kamerunu ze 70. let 20. století, kteří dnes většinou upadli v zapomnění. Jejich nahrávky v řadě případů zaznamenal a natáčení financoval jistý pan Awono, zvukový technik místního adventistického kostela, který poskytl prostory, nezbytnou techniku a své znalosti zvukařské profese. Nahrávalo se často na jediný mikrofon, protože více jich nebylo k dispozici. A právě tyto nahrávky naprosto neznámých kapel, pořízené pololegálně v kostele, vyšly u vydavatelství Analog Africa na zmíněném albu.

Rachel Magoola z Ugandy, která je nejen zpěvačka, ale nedávno byla také zvolena za členku ugandského parlamentu. Na album Resilience ji doprovázejí další ugandští hudebníci nejen na klávesy, kytaru nebo flétnu, ale také na řadu tradičních afrických nástrojů. V jednotlivých písních slyšíme například jednostrunné housle zvané endingidi, velký xylofon embaire, devítistrunná harfa adungu nebo lyra endongo. Album obsahuje jak ukázky lidových písní z Ugandy, tak zpěvaččiny autorské skladby.

Album Essiebons Special 1973–84 představuje nahrávky hudebního vydavatelství Essiebons, které založil ghanský producent a byznysman Dick Essilfie-Bondzie. Kompilace měla vyjít u příležitosti jeho loňských 90. narozenin, ale on sám se bohužel jejího vydání nedožil. Album, připravené tedy na jeho památku a obsahující archivní nahrávky západoafrického stylu highlife, vychází 3. prosince 2021.

NyníPísně
Píseň: Panis Angelicus (1996); Interpret: Veith Jiří; Album: Bratři Veithové: Credo
21:30Čtení na pokračování
21:49Písně
22:00Radioreport
22:30Noční proud
23:50Duchovní slovo
23:58Půlnoční modlitba

Rozhovor s Muzikantem Králíčkem

muzikant-kralicek_predseda_obalCDPetr Marek alias Muzikant Králíček vydal po dlouhé době nové album.

Regiony

Regiony

Hudba z ostrovů

mwezi-waq_le-bluesV tomto vydání pořadu Slyšte, lidé! vás zveme na různé ostrovy naší planety.

Ondřej Štveráček s albem Space Project Live

stveracek_space-project-livePoslechněte si rozhovor s jazzovým saxofonistou Ondřejem Šveráčkem o jeho novém albu.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web