Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Latinské Ameriky 2021

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Latinské Ameriky 2021

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Latinské Ameriky
Budeme vysílat

Hudební výlet do Brazílie
Hudební výlet do Skandinávie
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Hudební výlet do Brazílie

Ohlédnutí za WOMEXem 2021

Ohlédnutí za WOMEXem 2021
Audioarchiv
15. listopadu 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pořadu Slyšte, lidé! vás pozveme na hudební výlet do Latinské Ameriky. Budeme si představovat nová alba i ještě novější singly a sáhneme i po několika starších nahrávkách, které jsme do archivu dostali na světovém hudebním veletrhu WOMEX v Portugalsku. V pořadu uslyšíte interprety z Brazílie, Argentiny, Kolumbie, Peru, Chile a Kuby. Premiéra v sobotu 20. listopadu 2021.

Argentinka Sofía Rei je umělkyně se zkušenostmi v různých žánrech. Věnovala se staré, klasické i soudobé vážné hudbě, zpívala ve sboru, vyzná se v latinskoamerických rytmech i v popu. Její aktuální album Umbral boduje v listopadu 2021 na dvanáctém místě žebříčku World Music Charts Europe.

Pod album MutuM je podepsaný brazilský herec, zpěvák a básník Jairo Pereira. I když šlo původně o jeho sólový projekt, vznikla i stejnojmenná doprovodná skupina MutuM ve složení klavír, harmonika, basa, perkuse a bicí. Album MutuM vyšlo v roce 2017.

Z kompilace World Café amerického vydavatelství Putumayo do pořadu vybíráme píseň Juste une chanson, kterou nazpívala brazilská violoncellistka a zpěvačka Dom La Nena. Ta v roce 2016 vystoupila na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou, kde jsme s ní natočili rozhovor. V něm říká: „Jak jde čas a jak jsem stále dál od Brazílie, o to víc se cítím být Brazilkou. Píšu portugalsky, cítím se být blízko brazilské kultuře, i když jsem ve skutečnosti už dlouho velmi daleko. Myslím tedy, že je v mé tvorbě vše vyrovnané a že žádný vliv nepřevažuje. Pro mne vlastně mezi brazilskou a evropskou a francouzskou kulturou není žádný rozdíl. Nemám v sobě žádné přihrádky, které by tyto žánry od sebe oddělovaly.“

Ze singlových nahrávek, které vyšly v říjnu 2021, v pořadu zazní píseň Guerrera mladé peruánské písničkářky a hudebnice Loreny Blume. Své první album Cuchara Chueca vydala v roce 2018, v poslední době vydává především singly, často zaměřené na téma silných žen a jejich boje proti stereotypům.

V roce 2010 vystoupila na Folkových prázdninách v Náměšti nad Oslavou skupina Cimarrón z Kolumbie a dokonce dvě její písně vyšly na živém záznamu z tohoto festivalu Oslavy, obřady, rituály. Nejnovější album skupiny Cimarrón se jmenuje Orinoco a vyšlo v roce 2019. Kapela se na něm redukovala na duo, které tvoří zpěvačka Ana Veydó a harfeník Carlos Rojan Hernández. Další muzikanti, kteří hrají na rytmické nebo tradiční strunné nástroje, jsou pak na albu v roli hostů. Album obsahuje hudbu na pomezí mezi flamenkem, kovbojskou hudbou, hudbou africkou, elektronickou a samozřejmě kolumbijsko-venezuelským stylem joropo.

Hector Valentín se proslavil jako zpěvák několika kubánských skupin a orchestrů jako například Orquesta Revé nebo Adalbert Álvarez y su Son. Jako sólový interpret se věnuje tropickým rytmů s bohatou škálou perkusí a s dechovou sekcí. Produkci, hudební režii a aranžmá jeho nového alba Mi quité měl na starosti i u nás dobře známý Manolito Simonet.

Gepe, vlastním jménem Daniel Alejandro Riveros Sepúlveda, 40letý písničkář, považovaný za vůdčí osobnost současného chilského folku. Kombinuje prvky chilské folkové scény z 60. a 70. let – u nás je z té doby známý umučený zpěvák protestsongů Víctor Jara, jehož písně zpíval Spirituál kvintet – a současné elektronické scény.

Na pátém místě žebříčku World Music Charts Europe je v listopadu 2021 brazilská skupina A Espetacular Charanga do França a její album The Importance Of Being Espetacular, které vyšlo v říjnu. Skupina z brazilského São Paula kombinuje prvky stylu cumbia, funku a jazzu. V jejím čele stojí saxofonista Thiago França, který si v ní splnil svůj sen o souboru ve stylu charanga, jehož zvuk tradičně stojí na propojení dechových a rytmických nástrojů. Sám França v minulosti hrával sambu a také hudbu zvanou marchinha  během brazilských karnevalů, v Kolumbii objevil styl cumbia a poslouchal také jihoamerické saxofonisty z 60. let, jako byli Paulo Moura nebo Zé Bodega. Všechny tyto vlivy se odrážejí v jeho současné tvorbě.

Thiago França je také členem tria Metá Metá a sólová alba v poslední době vydali i oba jeho kolegové: kytarista Kiko Dinucci, kterého jsme si představovali už v několika různých pořadech, a jako třetí připravila svou sólovou nahrávku zpěvačka Juçara Marçal. Její novinka Delta Estácio Blues vyjde 5. prosince 2021. Jedná se o album, na kterém se potkávají samba, hip-hop, blues a africká hudba. Nahrávku produkoval Kiko Dinucci, a i když se zpěvačkou začal na albu pracovat už v roce 2017, nakonec se deska rodila poměrně dlouho, byla silně ovlivněna koronavirovou epidemií a je svým způsobem i kritikou současné brazilské vlády a jejích kroků během pandemie.

Z katalogu argentinského hudební vydavatelství ZZK Records, které se věnuje především elektronické hudbě z Latinské Ameriky, jsme vybrali skupinu Ghetto Kumbé z karibského pobřeží Kolumbie, která kombinuje elektronickou hudbu a konkrétně house se stylem cumbia a s prvky západoafrické hudby.

Brazilský producent Alfredo Bello vystupuje pod jménem DJ Tudo, respektive pod hlavičkou skupiny DJ Tudo e Sua Gente de Todo Lugar. DJ Tudo však není jen producent a hudebník, ale také etnomuzikolog, který se více než 20 let zabývá výzkumem tradiční brazilské hudby. Album s názvem Pancada Motor Trasnformação e Cura využívá výsledky jeho badatelské práce a také terénní nahrávky z 11 zemí, které Bello pořídil v letech 2007–19.

V závěru pořadu sáhneme po albu Lejanías kolumbijského hudebníka Oscara Arboledy. Jak autor líčí na svých stránkách, jedná se o konceptuální dílo na pomezí hudby, filosofie a literatury, o pásmo písní, které se pohybují na křižovatce mezi jihoamerickým folklorem, jazzem a rockem. Jsou to písně, ve kterých se proplétá zvuk akustických nástrojů s novými přístupy, písně o životě na zapadlém venkově, ovlivněné digitálním světem.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web