Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Brazílie 2022

Slyšte, lidé! – Hudební výlet do Brazílie 2022

Pořad v souvislostech


Hudební výlet do Brazílie
Budeme vysílat

Výsledky ankety Album roku 2022
Výsledky ankety Album roku 2022
Sólo pro kytaru 2023
Vysílali jsme


Hudební výlet do Turecka 2023

Hudební výlet do Turecka 2023

Hudební výlet do Sýrie
Audioarchiv

Přesně po roce se v hudebním týdeníku Slyšte, lidé! podíváme do Brazílie. Budeme si představovat jak úplné nováčky tamní pestré hudební scény – například skupinu Jazz Botanico nebo dívčí trio D’Agua Negra –, tak legendy typu 80letého klavíristy Amiltona Godoye. Premiéra 15. ledna 2022.

Jako první se nám představí zpěvačka Jadsa. Pochází ze státu Bahía v severovýchodní části Brazílie. Na svém prvním albu Olho de vidro, které jí vyšlo v březnu 2021, pracovala pět let, z toho nejintenzivněji v letech 2018 a 2019, kdy pobývala v São Paulu. Právě tamní avantgardní scéna, zastoupená hnutím Vanguarda Paulista, ji inspirovala nejvíc. Konkrétně pak čerpala z odkazu skladatele a zpěváka Itamara Assumpçãa, který ve své době brazilskou hudbu obohatil o prvky funku, reggae a rocku a pracoval také se satirickými texty na sociální témata. Jadsa si ke spolupráci na albu přizvala producenta Joãa Meirellese ze skupiny BaianaSystem, mezi hosty byl například i u nás známý brazilský kytarista Kiko Dinucci.

Nilza Costa je brazilská zpěvačka, která už 15 let žije v Itálii. Loni v září vydala své třetí album Le Notti di San Patrizio. To obsahuje písně na pomezí tradiční brazilské, africké a italské hudby, které pro zpěvačku zaranžoval hudebník a producent Roberto Rossi. Spolupráce probíhala tak, že zpěvačka producentovi poslala své podomácku připravené demonahrávky a on už se postaral o celkový zvuk písní. Nilza Costa říká, že většinu písní napsala během bezesných nocí. I proto je výraz „notti“ – Noci – v názvu alba. V jednotlivých skladbách slyšíme ohlasy jazzu, brazilského kandomblé a dalších afroamerických a latinskoamerických stylů. Producent Rossi do písní nahrál basu, bicí a perkuse. Jako hosté pak účinkují kytarista Daniele Santimone a flétnista Massimo Zaniboni.

Delia Fischer pochází z Rio de Janeira a je to především pianistka a skladatelka, aktivní od 80. let, kdy byla členkou dua Fenix. Na novém albu Hoje se však představuje především jako sólová zpěvačka. Album obsahuje především skladby brazilských autorů v čele s Ivanem Linsem, ale vedle toho také píseň Jóga od islandské zpěvačky Björk nebo In My Life od Beatles. Delia Fischer je svým vzděláním zakotvena v oblasti klasické hudby, blízko má také k jazzu. Album sestavila z písní, které v roce 2020 během lockdownu nabízela svým posluchačům formou videopřenosů ze svého obývacího pokoje. Album otevírá Deliina vlastní skladba Tempo de Amar, která se původně objevila v jedné televizní soap opeře, kde ji zpíval zpěvák a kytarista Milton Nascimento.

V roce 2021 oslavil 80. narozeniny Amilton Godoy, špičkový klavírista, který se proslavil v instrumentálním Zimbo Triu, jedné z nejvlivnějších brazilských kapel druhé poloviny 20. století. U příležitosti zmíněných kulatých narozenin vyšlo loni Godoyovi album, nazvané prostě Oitenta anos, tedy 80 let. Pianista je nahrál s pětičlennou sestavou, kterou dále tvoří hráči na kontrabas, bicí, harmoniku a saxofon. Vedle skladeb brazilských autorů album obsahuje kompozice například Nikolaje Rimského-Korsakova, Maurice Ravela nebo George Gershwina.

Teprve první album vydala v roce 2021 skupina Jazz Botânico. U zrodu tohoto projektu stáli brazilští hudebníci Rodrigo Sha a DJ MAM, kteří album společně zkomponovali a produkovali. Pracovali v improvizovaném hudebním studiu v botanické zahradě v Riu de Janeiru – a odtud pochází i název kapely, stejně jako inspirace k celkovému zvuku a atmosféře písní. Základním tématem alba je Atlantický les, který se nachází na východním a jihovýchodním pobřeží Brazílie a zasahuje i do Argentiny a Paraguaye. Jedná se o tropický prales, z jehož původní rozlohy se kvůli nadměrnému odlesňování zachovalo jen asi 10 %. Oba tvůrci si na album přizvali řadu hostů a použili také samply ze starších nahrávek brazilských umělců.

Alex Malheiros je baskytarista, známý jako člen tria Azymuth, které vzniklo v roce 1973 a funguje dodnes. Právě v něm se Malheiros proslavil jako průkopník originální fúze funku, samby a jazzu. Kromě toho účinkoval po boku mnoha brazilských hvězd, ale hrál také se Steviem Wonderem nebo Chickem Coreou. Na svém novém albu Tempos Futuros baskytarista spolupracoval s londýnským producentem Danielem Maunickem. Jako host na albu účinkuje Malheirosova dcera Sabrina jako zpěvačka.

Album Origem natočil brazilský písničkář Luiz Murá. Je to světoběžník, v jehož těle koluje krev brazilská, japonská, italská a portugalská. V rozhovoru pro naše rádio před čtyřmi lety řekl: „Když mi moje matka zpívala, střídala japonská a portugalská slova. Slyšet různé jazyky – často i v rámci jedné věty – pro mne tedy bylo naprosto přirozené.“ Také tehdy prozradil, že v každé zemi, kterou navštíví, se snaží naučit jednu píseň v místním jazyce. Ostatně jeho nové album Origem uzavírá polka Škoda lásky, kterou brazilský zpěvák a kytarista nazpíval v češtině. Luiz Murá pochází z Rio de Janeira a vyrůstal na sambě, která se tam běžně hraje na ulicích i v barech. Studoval na třech hudebních školách a své první album natočil díky úspěchu v soutěži pro mladé písničkáře. Poté, co se z Brazílie přestěhoval do Barcelony, založil mezinárodní skupinu Miramundo. Jeho nové sólové album je poctou brazilskému hudebníkovi Joãu Gilbertovi, „otci bossanovy“, který zemřel v roce 2019. Murá je natočil pouze s doprovodem akustické kytary.

Velkou hvězdou brazilské hudby je zpěvačka Céu. Vystudovala hudební teorii a hru na klasickou kytaru. S brazilskou hudební tradicí se seznamovala už odmalička především díky svému otci – zpěvákovi a skladateli Edgardovi Barbosovi Poçasovi. Sama se věnuje směsi moderních stylů – elektronické hudby, trip-hopu a r&b. Její nejnovější album má název Um gosto de sol, Chuť slunečního svitu.

Ze spolkového státu Roraima na samém severu Brazílie pochází Ben Charles, hudebník s indiánskými předky. Zpívá texty s politickými a ekologickými témata, ve své hudbě kombinuje karibské a amazonské styly jako carimbó, bolero, salsa a rumba, čerpá i z reggae a afrobeatu. Svými písněmi plnými výrazných basových linek a elektronických beatů apeluje mimo jiné na záchranu amazonského pralesa.

Liniker je 26letá zpěvačka ze státu Sao Paula. Začínala v soulové skupině Liniker e os Caramelows a ještě předtím doma – v hudební rodině – poslouchala sambu, rock, jazz, soul i R&B. I když nás Liniker zajímá především díky své hudbě, v médiích se vyskytuje i pro svou identitu. Narodila se totiž jako chlapec a prošla změnou pohlaví.

D’Agua Negra je trio z amazonského vnitrozemí Brazílie, které se věnuje směsi soulu, jazzu a elektronické hudby. Název skupiny, Černá voda, je odvozený z podoby řeky, která protéká městem Manausem, odkud členové skupiny pocházejí. V listopadu 2021 skupina vydala EP se sedmi skladbami, nazvané Erogena.

Jako poslední se nám představí Corciolli, rodák ze São Paula, jinak šéf a zakladatel vydavatelství Azul Music. Jako skladatel se věnuje zejména filmové a komorní hudbě s přesahy k dalším žánrům včetně hudby elektronické. Jeho nové album No Time But Eternity vyšlo v listopadu 2021 a obsahuje 12 nových autorských skladeb. Pozoruhodný je výčet hostů – od smyčcového kvarteta pod vedením houslisty Claudia Cruze přes arménského hráče na duduk Arsena Petrosyana až třeba po zpěváky z africké Keni Erica Wainainu a Viniho Ngugiho.

Pískomil se vrací!

piskomil_hotovoo_obalCDSkupina Pískomil se vrací! má nové album.

Regiony

Regiony

Rozhovor se skupinou Coffee to Help

coffee-to-help_cukr_obalCDPoslechněte si rozhovor se skupinou Coffee to Help z Rakovníka.

Hudební výlet na Balkán

stankovic-bokan-okarina_obalCDPoslechněte si přehled hudebních novinek ze Srbska, Řecka, Bulharska, Bosny a Chorvatska.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web