Nahrávky ztraceného brazilského zpěváka Maura

Nahrávky ztraceného brazilského zpěváka Maura

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: José Mauro
Audioarchiv
13. února 2022 Aktuality Autor: Milan Tesař

Brazilský zpěvák José Mauro byl dlouho mylně považován za mrtvého. Hudbě se přestal věnovat v 70. letech, krátce po natočení alba A viagem das horas. To nyní vychází v rozšířené reedici a my se mu budeme věnovat v odpoledním pořadu Třikrát z Proglasu v úterý 15. února 2022.

Album A viagem das horas brazilského zpěváka Josého Maura vzniklo v roce 1970, ale poprvé vyšlo až o šest let později. Zpěvák na albu pracoval se svou hudební partnerkou Anou Mariou Bahianou, která byla spoluautorkou skladeb, a s producentem Robertem Quartinem, který se snažil o – na svou dobu – co největší technickou dokonalost nahrávky. Hudebně má album blízko nejen k takzvané brazilské populární hudbě, ale také k americkému folku 70. let a k orchestrální hudbě. Zpěvák se po natočení alba odmlčel, a i když nějakou dobu ještě psal hudbu pro divadlo a učil hru na kytaru, nakonec ze zdravotních důvodů své profese zcela zanechal. Úplně se ztratil z povědomí fanoušků i hudebních kritiků a dlouho se mělo za to, že buď zahynul při automobilové nehodě, nebo se stal obětí diktatury, která v Brazílii vládla v 70. letech. Až poměrně nedávno, poté, co v roce 2016 vyšla reedice jeho prvního alba, se zjistilo, že José Mauro stále vede spokojený život na předměstí Ria. Nyní jeho album A viagem das horas vyšlo v reedici, a to včetně několika dříve nevydaných písní, nahraných ovšem také v roce 1970.

Poslech celého alba: https://www.youtube.com/watch?v=bhsNZ-Tfmy8

NyníKomorní hudba
Skladba: Sonata in C; Autor: Döbel Heinrich; Sóla: Holloway John - barokní housle, Willi Barbara Maria - cemballo
02:00Nejen chlebem (Rádio 7)
02:15Písně
03:00Oktáva
03:55Písně
05:40Radio Vatikán (slovenské...
05:57Myšlenka na den

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web