Pozdrav Slnku (recenze CD)

Pozdrav Slnku (recenze CD)
3. září 2018 Recenze, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

Bratislavské hudební vydavatelství Slnko Records oslavilo 100 vydaných titulů kompilací s názvem Pozdrav Slnku. Jednotliví interpreti si na něm vyměnili skladby, případně vytvořili nové dvojice a spolupráce. Rozhovor s majitelkou vydavatelství Shinou chystáme na 15. října 2018.

Jako stý titul z produkce bratislavského hudebního vydavatelství Slnko Records vyšla pozoruhodná kompilace Pozdrav Slnku. Z labelu, v jehož čele stojí zpěvačka baskytaristka skupiny Longital Shina, se v posledních letech stala důležitá komunita, k níž patří špičky slovenské alternativní scény. Vydávají zde stálice typu Jany Kirschner, Soni Horňákové nebo právě Longitalu i objevy posledních let jako Katarína Máliková, Bad Karma Boy nebo Tolstoys. K Slnku patří výrazné ženské hlasy (Katarzia, Sisa Fehér, Ivana Mer, Lucia Piussi ze skupiny Živé kvety), ale i zajímaví mužští hrdinové (Archívny chlapec, Nany Hudák, skupina Billy Barman).

Album Pozdrav Slnku představuje většinu zmíněných, ale přináší ještě něco navíc. Nejedná se o kompilaci dříve vydaného materiálu (i když píseň Domov v podání Tante Elze a Ivany Mer vyšla už na 2LP Superhrdinky), ale o kolekci pozoruhodných nahrávek, které mapují právě komunitní rozměr vydavatelství. Zúčastnění umělci totiž při vzniku alba plnili zajímavé zadání – buď si půjčovali písně navzájem jeden od druhého, nebo se seskupovali do nových dvojic nebo větších uskupení. Výsledkem je třináct skladeb a každá naprosto originální – od úvodní Slnko je vo veži (původně skupina Kolowrat) v podání Richarda Vávry (Archívny chlapec) přes mrazivou úpravu Ranných správ Deža Ursinyho v interpretaci skupiny Živé kvety až třeba po křehkou píseň Pachoľa, při jejímž vzniku se Sisa Fehér inspirovala tvorbou kolegyně Ivany Mer.

Vedle zmíněných skladeb, které patří k vrcholům alba, jednoznačně stojí za pozornost také spolupráce skupiny Hviezda s Elou Tolstovou (Tolstoys) na písni Túru túru tú, duet Nanyho Hudáka se Soňou Horňákovou Biely havran nebo sugestivně pojatá Bratislava od Živých kvetů v podání skupiny Bad Karma Boy. Ale vlastně co píseň, to malý klenot, jakkoli jsou některé ze skladeb – a to patří k podstatě alternativního vydavatelství – na první poslech spíše nenápadné. Význam má Pozdrav Slnku především pro toho, kdo slovenskou scénu dlouhodobě sleduje, zná originály a s chutí si poslechne zpomalenou elektro verzi písně Beh od Korben Dallas (zde Katarzia) nebo zmíněnou klasiku Deža Ursinyho (který už u Slnka vydávat nestihl, ale Shina byla redaktorkou jeho posmrtně vydaného „románu v dopisech“ Moja milá pani) v interpretaci Živých kvetů.

Smysl kompilace Pozdrav Slnku však není jen v jednotlivých písních, ale především v celku. V tom, že Slnko ještě více zdůraznilo svou roli důležité hudební komunity, kterou v rozhovorech zdůrazňují snad všichni umělci, kteří mají s tímto vydavatelstvím co do činění. U příležitosti stovky vydaných titulů tak vzniklo dílo trvalé hodnoty, které je mnohem víc než kuriozitou pro sběratele a sbírkou rarit pro znalce.

Vydavatel: Slnko Records
Rok vydání: 2018
Žánr: alternativa
Celkový čas: 47:20

www.slnkorecords.sk

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web