Slyšte, lidé! – 15 let vydavatelství Slnko Records

13. dubna 2016 Aktuality, Alternativní hudba Autor: Milan Tesař

U příležitosti 15. narozenin slovenského vydavatelství Slnko Records jsme připravili pořad, ve kterém vám představíme produkci této společnosti z posledních dvou let. Uslyšíte společnou nahrávku písničkářky Zuzany Homolové a kytaristy Miloše Železňáka, skupiny Tu v dome, Bad Karma Boy a Čisté tvary, projekt Archívny chlapec a v neposlední řadě také ukázku z nového alba skupiny Longital. Poslouchejte v sobotu 16. dubna 2016 od 19.15 nebo v úterý 19. dubna v 16.55.

Jako první nám bude hrát česko-slovenské duo Monikino Kino. Tvoří je zpěvačka a filmová střihačka Monika Midriaková a český hudebník a skladatel Petr Marek, známý ze skupiny Midi Lidi a také držitel Českého lva za hudbu k filmu Protektor. Nástrojové obsazení dua se skládá z kláves, počítačů a kytar, důležité jsou texty ve slovenštině, na kterých se výrazně podílí i česká polovina dvojice, tedy Petr.

Bratislavská skupina Korben Dallas si svůj název zvolila podle postavy z filmu Pátý element a vznikla po rozpadu kapely Appendix. Tvoří ji kytarista a zpěvák Juraj Benetin, baskytarista Lukáš Fila a bubeník Ozo Guttler. Korben Dallas přímočarou rockovou hudbu s často hravými texty. Nejnovější album Kam ideme skupina natočila společně se Symfonickým orchestrem Slovenského rozhlasu a zařadila na ně starší písně plus dvě novinky. Album produkoval český skladatel, aranžér, hudebník a vydavatel Petr Ostrouchov.

Skupina Hviezda vznikla v Bratislavě v roce 2011. V listopadu 2012 zaznamenala svůj koncert v klubu U Očka v Bratislavě a část této nahrávky vydala jako své první minialbum. V roce 2014 vzniklo první album Tu v Bratislave a o rok později další CD Nič sa nemení. V čele kapely stojí zpěvák Tomáš Ďurovka, na kytary a baskytary hrají Peter Hajdin a Peter Prekop, za bicími se střídají Roman Lauko a Vladimír Wittgruber.

Po sedmi letech vydala nové album – celkově své třetí – alternativně rocková skupina Čisté tvary. CD se jmenuje Zem nás chce čistých. Skupinu tvoří kytarista a zpěvák Juraj Péč, na basu hraje Ondrej Gregor, na syntezátory, klavír a varhany Oskar Rózsa, který album také produkoval, dále na bicí hraje Matej Pliešovský a na druhou kytaru Rado Chrzan. Recenzent Miroslav Ondřejíček o albu píše: „Na novince stojí celkem rovnocenně energická plocha plná kytarové přímočarosti s místy až akustickou rozvážností. Průnikem obou ploch jsou elektronicky analogové gradace a standardně zvláštní texty Juraje Péče.“

Vydavatelství Slnko Records má ve svém katalogu také nejnovější nahrávky písničkářky Zuzany Homolové. Ta své zatím poslední album Medzi dvoma prázdnotami natočila společně s Milošem Železňákem, který v jednotlivých skladbách hraje na elektrické i akustické kytary, na citeru, banjo, mandolínu, buzuki, perkuse, bicí, baskytaru, klávesy a další nástroje. Jediným dalším hráčem je Michal Balla, který do některých písní nahrál saxofon, klarinet a basklarinet. CD nepřináší lidové balady, jak jsme u Zuzany Homolové zvyklí, ale zhudebněnou poezii. Mezi autory textů figurují například Milan Rúfus, Mila Haugová, Božena Trilecová, ale také francouzská básnířka Suzanne Renaud. Mimochodem odklon od lidových písní není u Zuzany Homolové tak překvapivý, jak by si někteří posluchači mysleli. Už zpěvaččino první album Čas odchádza z domu z konce 80. let obsahovalo především autorský repertoár. Nové CD zaujme nejen poetickými texty, ale také minimalismem ovlivněnou hudební složkou, na které se z většiny podíleli Homolová a Železňák společně.

Jako už 80. album na značce Slnko Records vyšla Longital Suita, společné album tříčlenné kapely Longital se smyčcovým kvartetem. Baskytaristku Shinu, kytaristu Daniela Salontaye a bubeníka Mariána Slávku na albu doprovázejí houslisté Štefan Filas a Milan Adamec, violoncellista Jozef Lupták a na violu Slavo Solovic, který písně pro toto album nově zaranžoval. CD obsahuje živou nahrávku ze zahájení festivalu Konvergencie ze září 2015.

K nejúspěšnějším titulům značky Slnko Records patří projekt Moruša zpěvačky Jany Kirschner. Postupně vyšla dvě alba náročnějších – převážně akustických – písní Moruša: biela a Moruša: čierna, na které zpěvačka navázala elektronickým remixovým projektem Moruša: Remixed. To vzniklo tak, že se jednotlivých písní ujali dýdžejové a producenti elektronické hudby ze Slovenska i okolních zemí. Na dvě původní alba si Jana Kirschner přizvala řadu hostů, hráčů na akustické nástroje. Někteří zůstali ve hře i zde, ale většina remixérů pracuje především se zpěvovou linkou, doplněnou elektronickými zvuky.

Marián Slávka, člen skupiny Longital, působí takév triu Talent Transport, které dále tvoří pianista a zpěvák Vladislav Slnko Šarišský a baskytarista Filip Hittrich. Šarišský, který má zkušenost i s komponováním a aranžováním klasické hudby, označuje styl tohoto tria jako fusion. Všichni tři hráči mají bohaté muzikantské zkušenosti. Marián Slávka v minulosti spolupracoval s Andrejem Šebanem, Richardem Müllerem, Peterem Lipou a hrál ve skupinách IMT Smile nebo Žena s ovocím. Filip Hittrich spolupracoval například se skupinou Sanyland nebo s Danem Heribanem.

Folkrocková skupina Tu v dome vznikla už v roce 1991. Tvoří ji kytarista Laco Ďurko, bubeník Ozo Guttler, kterého jsme dnes už zmínili v souvislosti se skupinou Korbem Dallas, dále houslistka Ali Kobzová, na violoncello hraje Bronka Schraggeová a na banjo, což je pro tuto kapelu velmi důležitý nástroj, hraje Martin Šútovec. Skupina mimo jiné zajímavým způsobem zhudebňuje texty básníků včetně českého Jaroslava Seiferta nebo francouzského Charlese Baudelaira. O něm kytarista Ďurko říká: „Baudelaire byl dost velký rebel, což je pro nás důležité, ale není to hlavní kritérium. Autoři, které zhudebňujeme, nás oslovují obsahem tvorby, ale nemusí to být nutně rebelství. Byli jsme překvapení, u kolika básníků máme pocit, že za nás vypovídají přesně to, co cítíme. A přitom jsou to někdy velmi staré věci. Je vidět, jak člověka stále trápí tytéž otázky bytí a nebytí. Lidé je rozebírají a řeší stejným způsobem a nás oslovují autoři, kteří to ve své tvorbě nějak řešili. A to je také případ Charlese Baudelaira.“

Dvě alba vydala na značce Slnko Records alternativně rocková skupina Bad Karma Boy – bezejmenné CD v roce 2014 a o rok později titul Údolia a kopce. Sestavu tvoří zpěvák a kytarista Juraj Marikovič, jinak známý ze skupiny Para, dále klávesistka Adela Tihláriková a bubeník Peter Hrabě. Vedle uvedených nástrojů se však v jednotlivých písních ozvou i další barvy – například africká kalimba a také různé kytarové efekty. Písně skupiny charakterizuje jemně psychedelický zvuk a experimentování s formou, ale důraz je kladen i na texty ve slovenštině. Juraj Markikovič říká: „Bad Karma Boy dělají od začátku klubovou hudbu pro skutečné nadšence.“

Písničkář Richard Vávra svůj sólový projekt nazval Archívny chlapec. Své první veřejné vystoupení odehrál v únoru 2014 a od té doby se o něm hovoří jako o velkém objevu na slovenské folkové scéně. Své první album Zvery natáčel Archívny chlapec ve spolupráci s producentem Erikem Horákem, který do jednotlivých písní nahrál klávesy, ukulele, zvonkohru, kytaru nebo kontrabas. V souvislosti se svým albem, které je celkově velmi klidné, Richard Vávra říká: „Nevím, jestli se z člověka-extroverta může během života stát introvert. Nicméně tvorba písní na album Zvery mě zastihla v silně introvertní fázi.“

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!