Živé kvety: Bratislava EP (recenze)

Živé kvety: Bratislava EP (recenze)
6. dubna 2015 Alternativní hudba, Recenze Autor: Milan Tesař

Pouhé dvě písně obsahuje vinylový maxisingl bratislavské skupiny Živé kvety. Písně Bratislava II. a Bratislava I. pojí náznak melodie a téma. Obě skladby se navzájem doplňují – obsahem i formou.

Dvojí vyznání svému městu natočila v roce 2014 bratislavská skupina Živé kvety. Nebo přesněji vyznání a „vyznání“. Skladba Bratislava I. (která je ovšem na vinylovém maxisinglu zařazena jako strana B) je totiž holdem hlavnímu městu Slovenska, Bratislava II. je jeho obžalobou, avšak obžalobou velmi poetickou.

Obě skladby se vzájemně doplňují, jedna tvoří protějšek druhé. Nejde pouze o téma, ale také o formu. Bratislava II. je výrazně delší (6:19) než Bratislava I. (3:31), což neznamená, že by nutně musela být důležitější a výraznější. Pouze v každém z případů kapela pracuje jiným způsobem s gradací, dynamikou a přednesem textu. Mám-li stručně charakterizovat zpěv v první, kratší, Bratislavě, napadají mě slova „melancholický“ a „důvěryhodný“. Bratislava I je krásná nekonfliktní balada, „sviatočná a bez boja“, jak se v ní zpívá. A na rozdíl od druhé skladby se zde opravdu zpívá, a to včetně několika důležitých slabik beze slov („na na na na“).

„Dvojka“ je v dobrém slova smyslu upovídaná, lehce hiphopová. Více se v ní pracuje s metaforami, a to ne vždy lichotivými. Přesto i přirovnání města k „mondénní dámičce“ nebo „východňárské číšnici“ svědčí spíše o komplikovaném vztahu, ve kterém je stále dost místa pro obdiv, než o prostém pohrdání. Píseň s jejím protějškem pojí základní melodická linka, naopak gradace, kadence slov a především aranže činí z Bratislavy II. úplně jinou píseň. Přitom nejvýraznějším aranžérským zpestřením je účast Mariána Vargy, jehož varhany se skvěle doplňují s hiphopovým rytmem písně.

V různých výročních anketách se objevovala Bratislava II. jako jedna z nejsilnějších slovenských písní roku 2014. Naprosto souhlasím, i když sám mám Bratislavu I. pro její prostotu a přímočarost možná ještě raději.

Vydavatel: Polí5
Rok vydání: 2014
Žánr: alternativní rock
Celkový čas: 9:50