Blues Session: Živé vykopávky (recenze CD)

Blues Session: Živé vykopávky (recenze CD)
25. května 2020 Recenze, Blues, Folk Autor: Milan Tesař

Příležitostná kapela Blues Session vznikla kdysi kolem Petra Kalandry. Letos jsme si připomněli Kalandrovy nedožité 70. narozeniny a v září uplyne 25 let od jeho úmrtí. Skupina Blues Seesion dál funguje. Přečtěte si recenzi loni vydaného alba Živí vykopávky.

Že „blues bylo [u této kapely] vždycky jen jakýmsi spodním proudem“, vysvětluje v bookletu téměř sedmdesátiminutového alba Ondřej Konrád, který byl „u toho“ – spolu s Petrem Kalandrou a dalšími přáteli – od začátku. Formálně dokonalé dvanáctky možná v repertoáru Blues Session nepřevažovaly, ale blues jako nálada, blues jako typ hudebního vypravěčství, k tomuto volnému sdružení muzikantů – rockerů, folkařů i jazzmanů – vždy patřilo.

Album Živé vykopávky s výběrem koncertních nahrávek z Malostranské besedy i odjinud vzniklo jako vzpomínka na Petra Kalandru, jehož sólových partů v písních Postavím si dům z obilí nebo Skladník se skvěle ujal Ondřej Konrád. Hlavním zpěvákem zachycené sestavy je však Olin Nejezchleba, který střídá dylanovky (Solnej sloup, Nikdy nebudeš svůj) nebo youngovky (Horský lázně) s vlastními písněmi (Honduras, Malý velký muž, Na Portě). Některé z písní fanoušci znají od ETC…, jiné od Marsyas nebo třeba Jaroslava Hutky (Chci tě znát). Kapela, která má ve svém středu nejen Nejezchlebu coby zpěváka a také (překvapivě) houslistu, ale především dva výborné dechaře (Michal Gera, Jiří Hála), původní předlohy slepě nekopíruje. Může totiž zdánlivě bezstarostné „hraní pro radost“ a rozvolněné blues prokládat kvalitními jazzovými sóly.

Vzhledem k sessionovému charakteru volného sdružení nevadí, když vedle sebe stojí country pakárna Na Portě, epický Skladník (Kalandrou kdysi geniálně „staromódně“ přebásněný a bluesově správně kostrbatý Van Morrison), surrealistický Honduras, rozšafný valčík Horský lázně a poetická Postavím si dům z obilí, které rockovější úprava sluší.

Nemá smysl srovnávat zpěv Olina Nejezchleby se Zuzanou Michnovou nebo Vladimírem Mišíkem nebo řešit, jak dobře Ondřej Konrád „zastoupí Kalandru“. Blues Session je kapela, která vznikla z kamarádského muzicírování na špičkové úrovni, ale přitom v koncertních nahrávkách dokáže uchovat bezprostřednost a především radost. I ta totiž k blues patří.

Vydavatel: Galén
Rok vydání: 2019
Žánr: moderní blues
Celkový čas: 68:36

https://www.facebook.com/bluessession1/

(Článek vznikl pro Kulturní magazín UNI)

NyníNa dřeň
Píseň: Šta će mi život (2020); Interpret: Medunjanin Amira; Album: Medunjanin Amira: For Him And Her
16:55Hrajte, kapely!
17:55Myšlenka na den
18:00Mše svatá
18:35Hudební zastavení
19:00Večerní zíváček
19:15Jak se vám líbí

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web