Steve Slagle: album z New Yorku, města duchů

Pořad v souvislostech
Rozhovor se saxofonistou Stevem Slaglem
Budeme vysílat
Se skupinou Mrakoplaš o albu Tichá radost
Rozhovor se skupinou Dis Is Markéta
Rozhovor se zpěvačkou Bárou Basikovou
Vysílali jsme
Se Slávkem Janouškem o albu Život je krátký
S autorským duem Pospiš & Sillay o albu Rok
S Partou vynikajících lidí o albu Je krásný
Audioarchiv
Steve Slagle je americký jazzový saxofonista, který spolupracoval například s pianistou Carlou Bley nebo s jiným slavným hráčem na saxofon, Joe Lovanem. V 90. letech byl uměleckým vedoucím big bandu Charlese Minguse. Letos v dubnu vydal tento 69letý hudebník nové autorské album Nascentia, které nám představí v pořadu Jak se vám líbí. Premiéra 5. května 2021.
Na začátku pořadu Steve Slagle vysvětluje, že titulní skladbu svého alba Nascentia napsal jen několik dnů po začátku lockdownu v New Yorku a že jeho cílem bylo dosažení vnitřního klidu pomocí hudby. S producentem Rickem Simpsonem se domluvil na natočení alba poté, co dopsal další skladby a také upravil jednu melodii Harolda Maberna. Ta se jmenuje I Remember Britt a je věnována trombonistovi Brittu Woodmanovi, se kterým se o generaci mladší Slagle měl ještě možnost seznámit a spřátelit v době svého působení v Mingus Big Bandu v 90. letech.
Základní sestavu alba Nascentia tvoří tři dechové nástroje – saxofon, trubka a trombon – plus rytmika. O tomto obsazení Slagle říká: „Mám velmi rád trojhlasy. Když stavíte harmonii na dvou základních hlasech, nějak to funguje. Ale když přidáte třetí hlas, je to hned o úroveň jinde. Saxofon a trubka, to je základ, který známe z velkého množství nahrávek. Když ale do spodní polohy přidáte trombón, zvuk je okamžitě hutnější, a především můžete mnohem lépe pracovat s harmonií, a to s použitím minima prostředků. Mám mnoho zkušeností s psaním pro big band, komponoval jsem pro velké orchestry, ale vlastně nikdy předtím jsem neskládal přesně pro tuto kombinaci nástrojů. A teď, v době pandemie, jsem se přesně na tento formát mohl soustředit. Měl jsem spoustu času, kdy jsem nad tím mohl přemýšlet. New York byl opravdu vylidněný, bylo to město duchů. A já jsem se procházel krásnými parky, kterých mám v sousedství hned několik, a přemýšlel jsem nad aranžemi.“
Jako své partnery, hráče na dechové nástroje, si saxofonista Slagle do studia pozval trumpetistu Jeremyho Pelta a trombonistu Clarka Gaytona, který působí ve skupině Bruce Springsteena.