Steve Slagle je americký jazzový saxofonista, který spolupracoval například s pianistou Carlou Bley nebo s jiným slavným hráčem na saxofon, Joe Lovanem. V 90. letech byl uměleckým vedoucím big bandu Charlese Minguse. Letos v dubnu vydal tento 69letý hudebník nové autorské album Nascentia, které nám představí v pořadu Jak se vám líbí. Premiéra 5. května 2021.
Na začátku pořadu Steve Slagle vysvětluje, že titulní skladbu svého alba Nascentia napsal jen několik dnů po začátku lockdownu v New Yorku a že jeho cílem bylo dosažení vnitřního klidu pomocí hudby. S producentem Rickem Simpsonem se domluvil na natočení alba poté, co dopsal další skladby a také upravil jednu melodii Harolda Maberna. Ta se jmenuje I Remember Britt a je věnována trombonistovi Brittu Woodmanovi, se kterým se o generaci mladší Slagle měl ještě možnost seznámit a spřátelit v době svého působení v Mingus Big Bandu v 90. letech.
Základní sestavu alba Nascentia tvoří tři dechové nástroje – saxofon, trubka a trombon – plus rytmika. O tomto obsazení Slagle říká: „Mám velmi rád trojhlasy. Když stavíte harmonii na dvou základních hlasech, nějak to funguje. Ale když přidáte třetí hlas, je to hned o úroveň jinde. Saxofon a trubka, to je základ, který známe z velkého množství nahrávek. Když ale do spodní polohy přidáte trombón, zvuk je okamžitě hutnější, a především můžete mnohem lépe pracovat s harmonií, a to s použitím minima prostředků. Mám mnoho zkušeností s psaním pro big band, komponoval jsem pro velké orchestry, ale vlastně nikdy předtím jsem neskládal přesně pro tuto kombinaci nástrojů. A teď, v době pandemie, jsem se přesně na tento formát mohl soustředit. Měl jsem spoustu času, kdy jsem nad tím mohl přemýšlet. New York byl opravdu vylidněný, bylo to město duchů. A já jsem se procházel krásnými parky, kterých mám v sousedství hned několik, a přemýšlel jsem nad aranžemi.“
Jako své partnery, hráče na dechové nástroje, si saxofonista Slagle do studia pozval trumpetistu Jeremyho Pelta a trombonistu Clarka Gaytona, který působí ve skupině Bruce Springsteena.
Pod názvem Nahui se skrývá saxofonové kvarteto z Mexika. Jeho album Coti Coti si představíme ve středu 6. ledna 2021 v ranní rubrice Třikrát z Proglasu.
Omer Avital je izraelský kontrabasista a skladatel, který od začátku 90. let působí v New Yorku. Momentálně stojí v čele skupiny Qantar, kterou vedle něj tvoří čtři další hudebníci z Izraele. Nedávno společně nahráli album New York Paradox, které vychází v květnu 2020. Omer Avital nám je představí v telefonickém rozhovoru. Poslouchejte v premiéře 4. května nebo poté z audioarchivu.
Nahrávkám tuzemských i světových saxofonistů bude patřit příští vydání týdeníku Slyšte, lidé! Představíme si například slovenské hráče Mila Suchomela a Nikolaje Nikitina, amerického mistra Chrise Pottera nebo dva projekty finského saxofonisty Joakima Berghälla. Hrát nám bude také saxofonistka Silva Šírová se svým sextetem nebo česko-norská skupina KIAP v čele s Michalem Wróblewským. Premiéra 25. dubna 2020, poté v audioarchivu.
Po necelém roce jsme v rámci týdeníku Slyšte, lidé! připravili přehled novinek českých i světových saxofonistů. V pořadu Sólo pro saxofon 2 uslyšíte například Američany Branforda Marsalise a Donnyho McCaslina, Čechoameričana Karla Růžičku nebo polského hráče Kubu Więcka. V premiéře poslouchejte v sobotu 23. března, poté bude pořad k dispozici v audioarchivu.
Český big band Cotatcha Orchestra se chystá na realizaci hlavního projektu sezóny. Před sebou má sérii tří koncertů s exkluzivním hostem, nizozemským trombonistou Iljou Reijngoudem.
V dalším vydání pořadu Slyšte, lidé! se budeme věnovat aktuálním nahrávkám českých i zahraničních saxofonistů. Žánrový rozptyl bude sahat od uhlazené hudby Magdaleny Chovancové a skupiny Threestyle až po volnou improvizaci Radima Hanouska. Uslyšíte také mladého anglického hráče Alexandera Bonea, velký objev na americké scéně Kamasiho Washingtona nebo Donnyho McCaslina, který se proslavil jako spoluhráč Davida Bowieho na jeho posledním albu Blackstar. Premiéra 26. května 2018, později si pořad můžete pustit z našeho audioarchivu.
Jazzový saxofonista a skladatel Rostislav Fraš vydal nové album Use The Moment, na kteérm s ním účinkují dva významní hosté ze zahraničí – italský klavírista Antonio Faraò a americký bubeník Jeff „Tain“ Watts.
Německý saxofonista Christof Lauer s doprovodem hamburského NDR Bigbandu natočil albovou poctu slavnému jazzmanovi Sidneymu Bechetovi. CD se jmenuje Petite fleur a my si je představíme v pátek 8. srpna 2014 ve 14.30 v rubrice Třikrát z Proglasu.
Nové album saxofonisty Pierricka Pédrona se jmenuje Kubic’s Cure. Francouzský jazzový hudebník na něm hraje úpravy skladeb britské rockové skupiny The Cure.
Through The Mirror je název druhého autorského alba Luboše Soukupa. Český saxofonista žijící v Dánsku na něm vedle svého kvartetu spolupracuje s dalšími hráči na dechové nástroje a se smyčcový Epoque Quartetem.
Od 28. ledna do 2. února bude probíhat krátké české turné rakouské jazzové saxofonistky Violy Falb, kterou doprovodí čeští hudebníci. Viola Falb je držitelkou řady ocenění a vystupuje s několika různými kapelami. Její saxofonové kvarteto Phoen si představíme v pátek 10. ledna od 7.45 v rubrice Třikrát z Proglasu a v sobotu 11. ledna od 0.05 v noční jazzové půlhodince.
Téměř rok funguje na brněnské Janáčkově akademii múzických umění samostatná Katedra jazzové interpretace. Jejím vedoucím je kytarista Patrik Hlavenka, jazzman a také člen popové skupiny Toxique. Obklopil se týmem zkušených pedagogů, kteří nabízejí poprvé v historii v Česku vysokoškolské (prozatím bakalářské) vzdělání v oblasti jazzové hudby.
Jedním z hostů jazzového festivalu JazzFestBrno byl letos americký kontrabasista českého původu Michael Formanek. Přinášíme vám úryvek z rozhovoru, který vznikl před jeho brněnským koncertem a který vyjde v časopisu Harmonie.