Kontrabasista Formanek: Vybral bych si tenorový saxofon

Kontrabasista Formanek: Vybral bych si tenorový saxofon
23. dubna 2011 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Jedním z hostů jazzového festivalu JazzFestBrno byl letos americký kontrabasista českého původu Michael Formanek. Přinášíme vám úryvek z rozhovoru, který vznikl před jeho brněnským koncertem a který vyjde v časopisu Harmonie.

Rozhovor s kontrabasistou Michaelem Formankem

Po 30 letech kariéry na amerických pódiích jste natočil výborné album The Rub And Spare Change pro německé vydavatelství ECM. Proč právě pro ně?

Především proto, že ECM je velmi důležité vydavatelství. Ale vás asi zajímá, jak se to přihodilo. Úplně přesně vám to nedokážu říct, ale už předtím jsem delší dobu vydával u jiného německého vydavatelství Enja. Album The Rub And Spare Change vzniklo tak, že jsem si původně sám pro sebe natočil tuto svou kapelu. A to prostě proto, že se mi líbil její zvuk a chtěl jsem zachytit sám pro sebe její energii. Tato nahrávka se dostala k zakladateli a prezidentovi společnosti ECM Manfredu Eicherovi, kterému se tak zalíbila, že se ji rozhodl vydat. Je to v jeho katalogu trochu netypické album, protože nestál od počátku u jeho produkce, ale podílel se na jeho mixu a samozřejmě na vydání. Stihl tak na album otisknout něco ze svého charakteristického rukopisu a my jsme z této spolupráce velmi šťastní.

Jak vy sám posloucháte hudbu? Dáváte přednost mp3, nebo CD?

Michael Formanek (foto: Milan Tesař)Používám všechno, co mám k dispozici. Poslouchám doma na kvalitním CD přehrávači, ale poslouchám hudbu také na cestách a rád si občas doma pouštím také staré LP desky. Hudba samotná je pro mne důležitější než kvalita zvuku. Ale na druhou stranu je samozřejmě skvělé, když je zvuk dokonalý.

Kdybyste si měl vybrat jeden nástroj, na který nehrajete, a naučit se na něj, který by to byl?

To je těžké, ale asi bych zvolil tenorový saxofon. Kvůli jeho jazzové expresivnosti a jeho hlasu, kvůli tomu, jak zpívá. Mám rád i další nástroje, ale asi bych si vybral tenorosaxofon.

(Celý rozhovor vyjde v časopisu Harmonie)

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web