Slyšte, lidé! – Sólo pro saxofon

Slyšte, lidé! – Sólo pro saxofon
25. května 2018 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

V dalším vydání pořadu Slyšte, lidé! se budeme věnovat aktuálním nahrávkám českých i zahraničních saxofonistů. Žánrový rozptyl bude sahat od uhlazené hudby Magdaleny Chovancové a skupiny Threestyle až po volnou improvizaci Radima Hanouska. Uslyšíte také mladého anglického hráče Alexandera Bonea, velký objev na americké scéně Kamasiho Washingtona nebo Donnyho McCaslina, který se proslavil jako spoluhráč Davida Bowieho na jeho posledním albu Blackstar. Premiéra 26. května 2018, později si pořad můžete pustit z našeho audioarchivu.

Začneme jedním z největších objevů na světové scéně v posledních letech. Kamasimu Washingtonovi jsme na Proglasu v posledních týdnech věnovali mimořádnou pozornost v souvislosti s jeho pražským koncertem. Dokonce jsme s ním vysílali rozhovor v pořadu Jak se vám líbí. My si v jeho podání poslechneme ukázku z minialba Harmony Of Difference. To se skládá z pěti kratších skladeb a jedné dlouhé, nazvané Truth. „Chtěl jsem vytvořit dílo založení na myšlence jednoty,“ říká saxofonista s tím, že napsal těch pět kratších skladeb a z nich dohromady pak vytvořil tu šestou, Truth. „Když se pojí několik pohledů na tutéž věc, dostaneme pravdu,“ usmívá se Washington.

Radim Hanousek, který pochází z Ústí nad Orlicí, se už jako žák hudební školy dostal ke swingu a později dojížděl do nedalekého Lanškrouna do mládežnického bigbandu, kde se naučil správně jazzové frázovat. Další zkušenosti sbíral v Bigbandu Gustava Broma a v dalších velkých orchestrech, na což vzpomíná jako dobrou školu, pokud jde o hraní z not, ladění, dynamiku a opět frázování. Hrál také s romskou skupinou Gulo čar, ale velkou životní školou pro něj byla a stále je spolupráce s norským trumpetistou Didrikem Ingvaldsenem, se kterým se dostal až do oblasti free jazzu. V současné době je Radim Hanousek členem několika různých skupin a projektů. Jedním z nich je duo s hráčem na marimbu Martinem Opršálem, které vystoupilo v roce 2017 živě v našem studiu. Vedle napsaných skladeb v pořadu pánové také improvizovali.

Donny McCaslin, rodák z Kalifornie hrál už jako malý v kapele svého otce-vibrafonisty. Jako teenager projel s několika kapelami Evropu a Asii a v 18 letech získal plné stipendium na Berklee College Of Music v Bostonu, nejproslulejší jazzové škole na světě. Světové proslulosti dosáhl jako spoluhráče Davida Bowieho na jeho posledním albu Blackstar. Na Grammy byl ovšem poprvé nominován už v roce 2004 za instrumentální sólo ve skladbě Bulería, Soleá y Rumba na albu orchestru Marie Schneider, další dvě nominace – v téže kategorii – následovaly v letech 2013 a 2015. Jak ale saxofonista nedávno předvedl v Brně, jeho doménou zdaleka nejsou pouze sóla, ale především umění fúze různých žánrů, smysl pro spolupráci v rámci kapely a v neposlední řadě zdravé bavičství.

Žánr zvaný smooth jazz vznikl spojením jazzu s R&B a dalšími písňovými formami. Tomuto stylu se věnuje německo-česká kapela Threestyle v čele se saxofonistkou Magdalenou Chovancovou. Skupina nedávno vydala nové album Reasons2Love.

Český saxofonista Luboš Soukup se usadil v Dánsku. Současně však má i své české projekty – vede soubor Points, je členem česko-polské skupiny Inner Spaces nebo bigbandu Concept Art Orchestra. Jeho album Země, které natočil se svým mezinárodním kvartetem a s beninským kytaristou Lionelem Louekem jako hostem, se stalo nejlepší českou deskou roku 2017 podle Českého rozhlasu Jazz. „Snažím se sestavovat každou desku jako celistvý příběh,“ řekl nám Luboš Soukup už před několika lety a pro album Země to také platí. Téma zemistosti, ale také třeba vztahu k Zemi jako planetě se celým albem prolíná a nakonec podobnost s Louekeho albem Gaïa byla sice zprvu náhodná, ale nakonec to všecno zapadá do sebe.

Mulo Francel je německý saxofonista, člen skupiny Quadro Nuevo. Zatímco s touto kapelou se už více než 20 let věnuje world music, na svém novém sólovém dvojalbu Mocca Swing se Francel vrací ke své dávné hudební lásce, k jazzu. První disk natočil se svým novým jazzovým kvartetem a na druhém CD se představuje ve společných nahrávkách s Mnichovským rozhlasovým orchestrem.

Marius Neset je původem norský saxofonista, který však žije v Dánsku. Do povědomí odborné veřejnosti i fanoušků se dostal v roce 2011 díky svému prvnímu albu Golden Xplosion. Jím na sebe upozornil nejen jako hráč, ale také jako kapelník a skladatel. Ihned se o něm začalo psát jako o nejtalentovanějším norském saxofonistovi od dob slavného Jana Garbareka. A je pravda, že jeho technika a autorská tvořivost jsou na velmi vysoké úrovni. Neset nahrává alba s malými kapelami i s velkými orchestry.

Alexander Bone je mladý saxofonista z Velké Británie. Je to představitel moderního jazzu, který se nevyhýbá ani prvkům popu nebo fusion. Navíc má druhý projekt Xan Boney, v jehož rámci se věnuje přímo elektronické hudbě a také remixům. Je mu teprve 21 let, ale už v roce 2014 získal cenu BBC pro nejlepšího mladého jazzového hudebníka.

Nikolaj Nikitin je slovenský saxofonista, který odmalička poslouchal jazz – rád měl Waynea Shortera nebo Milese Davise. Učil se však původně klasiku na klarinet a na saxofon jako svůj hlavní nástroj se přeorientoval až po konzervatoři v 19 letech. Jako své vzory na Slovensku tehdy bral Mila Suchomela nebo Radovana Tarišku. V současné době má Nikitin několik projektů, s nimiž se pohybuje na škále od inspirace klasickou hudbou až po experimentální jazz. Jeho důležitým dílem je například pocta Leoši Janáčkovi Tales From My Diary, další spolupráce s producentským a autorským duem Robert Pospiš & Martin Sillay na albu Ján Cikker 105 nebo experimentální CD Expnss Ensemble s volnou improvizací na textové a výtvarné náměty výtvarníka Martina Gerboce. Už více než 10 let Nikolaj Nikitin také spolupracuje s klavíristou Ľubošem Šrámkem. V roce 2011 spolu nahráli živé album v ruském Murmansku a v roce 2017 jim vyšlo studiové CD Altar.

Hudební výlet do Pobaltí

JUUK_MulkaStabule_obalCDVydejte se s námi za hudbou Litvy, Lotyšska a Estonska.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Francie

kiledjian_the-otium-mixtapeZveme vás na hudební výlet do Francie.

Tri Nguyen – sólo pro dva nástroje

nguyen-tri_duos-aloneVietnamský hudebník Tri Nguyen natočil album pro dva sólové nástroje.

Anketa Album roku 2023 – druhá desítka

krajina-ro_mlhoviny_obalCDPodívejte se na první výsledky ankety Album roku 2023.

Témata Jak se vám líbí

Hansen_studio_2024Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web

Darujte Proglas!