Patrik Hlavenka: S trombonem zatím nemáme úspěch

11. května 2011 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Téměř rok funguje na brněnské Janáčkově akademii múzických umění samostatná Katedra jazzové interpretace. Jejím vedoucím je kytarista Patrik Hlavenka, jazzman a také člen popové skupiny Toxique. Obklopil se týmem zkušených pedagogů, kteří nabízejí poprvé v historii v Česku vysokoškolské (prozatím bakalářské) vzdělání v oblasti jazzové hudby.

Na Katedře jazzové interpretace na JAMU vyučují známí jazzmani jako David Dorůžka, Beata Hlavenková, Matúš Jakabčic, Rastislav Uhrík nebo Miroslav Hloucal. Vedoucí katedry Patrik Hlavenka vysvětluje: „Pedagogové museli projít konkursem. Poctivě jsme vše zvažovali a zvolili jsme vždy nejlepší možnou variantu“ a dodává, že v záloze má škola další možné pedagogy, kteří udělali konkurs a mohou kdykoli do výuky nastoupit.

Aktuálně se na katedře vyučuje hra na základní jazzové nástroje – piano, kytara, kontrabas, bicí, trubku a saxofon. Připraveny jsou osnovy také pro trombon, avšak Hlavenka říká: „S trombonem zatím nemáme úspěch, v prvních dvou letech se nám na tento nástroj na přijímací zkoušky nikdo nepřihlásil. Ale to je obecně světový trend, dobrých trombonistů je málo.“ Skladba jako samostatný obor se zatím v Brně nevyučuje, ale do budoucna se s ní počítá. Momentálně mají všichni studenti jako povinné předměty kompozici a aranžování, ale jinak se katedra snaží o rozvíjení interpretace, a tedy především o výchovu dobrých hráčů a improvizátorů.

V rámci školy již fungují první samostatné ansámbly, které se letos podílely například na jam sessionech mezinárodního festivalu JazzFestBrno. Součástí výuky jsou také workshopy a semináře se zahraničními letkory: letos například se švédskou skupinou The Stoner nebo s americkým bubeníkem Danem Weissem, loni s pianistou Skipem Wilkinsem. Ten by se příští rok měl na škole stát učitelem hry na piano.

(Rozsáhlý materiál o výuce jazzu na JAMU přinese brněnská MF Dnes v některém z příštích vydání strany Umění & kritika.)

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web