Patrik Hlavenka: S trombonem zatím nemáme úspěch

11. května 2011 Aktuality, Jazz Autor: Milan Tesař

Téměř rok funguje na brněnské Janáčkově akademii múzických umění samostatná Katedra jazzové interpretace. Jejím vedoucím je kytarista Patrik Hlavenka, jazzman a také člen popové skupiny Toxique. Obklopil se týmem zkušených pedagogů, kteří nabízejí poprvé v historii v Česku vysokoškolské (prozatím bakalářské) vzdělání v oblasti jazzové hudby.

Na Katedře jazzové interpretace na JAMU vyučují známí jazzmani jako David Dorůžka, Beata Hlavenková, Matúš Jakabčic, Rastislav Uhrík nebo Miroslav Hloucal. Vedoucí katedry Patrik Hlavenka vysvětluje: „Pedagogové museli projít konkursem. Poctivě jsme vše zvažovali a zvolili jsme vždy nejlepší možnou variantu“ a dodává, že v záloze má škola další možné pedagogy, kteří udělali konkurs a mohou kdykoli do výuky nastoupit.

Aktuálně se na katedře vyučuje hra na základní jazzové nástroje – piano, kytara, kontrabas, bicí, trubku a saxofon. Připraveny jsou osnovy také pro trombon, avšak Hlavenka říká: „S trombonem zatím nemáme úspěch, v prvních dvou letech se nám na tento nástroj na přijímací zkoušky nikdo nepřihlásil. Ale to je obecně světový trend, dobrých trombonistů je málo.“ Skladba jako samostatný obor se zatím v Brně nevyučuje, ale do budoucna se s ní počítá. Momentálně mají všichni studenti jako povinné předměty kompozici a aranžování, ale jinak se katedra snaží o rozvíjení interpretace, a tedy především o výchovu dobrých hráčů a improvizátorů.

V rámci školy již fungují první samostatné ansámbly, které se letos podílely například na jam sessionech mezinárodního festivalu JazzFestBrno. Součástí výuky jsou také workshopy a semináře se zahraničními letkory: letos například se švédskou skupinou The Stoner nebo s americkým bubeníkem Danem Weissem, loni s pianistou Skipem Wilkinsem. Ten by se příští rok měl na škole stát učitelem hry na piano.

(Rozsáhlý materiál o výuce jazzu na JAMU přinese brněnská MF Dnes v některém z příštích vydání strany Umění & kritika.)

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web