Lionel Loueke: Psát složitou hudbu, která se tak netváří

Lionel Loueke: Psát složitou hudbu, která se tak netváří
2. února 2017 Jazz, World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Jedním ze zahraničních hostů festivalu JazzFestBrno bude kytarista Lionel Loueke ze západoafrického Beninu, který vystoupí jako host českého saxofonisty Luboše Soukupa. A měl by účinkovat také na Soukupově chystém albu. Přinášíme vám krátký úryvek z rozhovoru s Lionelem Louekem, který Milan Tesař připravil pro časopis Harmonie. Na Proglasu vám telefonický rozhovor s beninským kytaristou přineseme 7. března 2017 od 19.15. Koncert Luboše Soukupa a Lionela Louekeho se koná 29. března v brněnském Sono Centru.

Rozhovor s kytaristou Lionelem Louekem

Své nejnovější album Gaïa jste natočil se svými dlouholeteými spoluhráči Ferencem Nemethem a Massimem Biolcatim. Psal jste ty skladby pro konkrétní hráče?

Ano, pro mne je totiž velmi důležité skládat s jasnou vizí, vědět předem, jak bude celé album znít. Už když komponuji, mám v hlavě přesnou představu o jednotlivých hudebnících. V tomto případě jsem tedy věděl, že album musí nahrát mé stálé trio, se kterým hraji už téměř osmnáct let – Ferenc Nemeth na bicí a Massimo Biolcati na basu.

A proč právě oni dva? Co na jejich přístupu oceňujete?

Během těch let, co spolu hrajeme, se nám podařilo vyvinout vlastní styl spolupráce. Sehráli jsme se. Hudba, kterou jsem pro album Gaïa napsal, se sice místy tváří velmi jednoduše, ale ve skutečnosti jednoduchá není. To je pro mne důležité – psát složitou hudbu tak, aby se tvářila, že není komplikovaná. Na albu Gaïa máme složené rytmy, například 35/4 nebo 19/4. Mohl jsem si do studia pozvat kohokoli jiného, ale vyžadovalo by to hodně práce navíc, mnoho času na zkoušení i více času stráveného ve studiu. Se stálými spoluhráči to bylo jen přirozené pokračování práce, kterou jsme spolu už absolvovali.

Při natáčení alba Gaïa jste spolupracoval se slavným producentem Donem Wasem. Jaká přesně byla jeho role? Do čeho vám mohl mluvit?

Don Was nám vzhledem ke svým zkušenostem hodně pomohl. Byl s námi při nahrávání – ne za sklem u mixážního pultu, ale přímo ve studiu s námi, seděl hned vedle mne. Má výborné nápady. Napadlo jej například, že budeme album natáčet živě ve studiu, což té nahrávce dodalo určitý specifický charakter. Nahrávali jsme bez sluchátek opravdu v koncertních podmínkách s publikem. Zvuk není úplně čistý, zvuky se přirozeně mísí. Pro nás muzikanty není tento způsob práce úplně jednoduchý, protože když uděláme chybu, pak jen v případě opravdu vážné chyby číslo zopakujeme. Cílem tedy v tomto případě nebyl co nejčistší zvuk, ale zvuk organický a právě v tom nám Don Was nejvíc pomohl. Má o těchto věcech povědomí, má bohaté zkušenosti a samotná jeho přítomnost – i když mlčí – je důležitá. Pomohl nám, navrhoval různá zlepšení, byl nám velkou oporou.

Nyní připravujete album Twins s Kevinem Haysem. Prozradíte o něm něco?

Toto album vyjde pouze na vinylu. Koncept je podobný jako u Azizy – vybrali jsme různé skladby a hrajeme je tak, aby celek zněl kompaktně, aby posluchač neměl pocit, že skáčeme z jednoho stylu do druhého. Jednotlivé nápady spolu navzájem souvisejí. A myslím si, že je to opravdu velmi pěkné album. Líbí se mi, jak Kevin hraje. Hudebně je to album skutečně organické.

Máte rád vinylové desky?

Ano, mám vinyly moc rád, protože mají svůj specifický, takový teplejší, zvuk. Ano, moc to mám rád.

NyníHudební siesta – 2. část
Skladba: Orchestrální trio op. 1 č. 3 F-dur - Menuet; Autor: Stamic Jan Václav Antonín; Dirigent: Armstrong Donald; Soubor: Novozélandský komorní orchestr
13:30Knihovnička
13:45Dnešek v kalendáři
14:00Písničky pro hezké...
15:00Zprávy Proglasu, počasí
15:05Písně
15:15Jak se vám líbí

John Hinshelwood zpívá Emily Dickinsonovou

hinshelwood_called-backSkotský písničkář John Hinshelwood natočil album zhudebněných básní Emily Diskinsonové.

Regiony

Regiony

Tinitus skupiny Původní Bureš

13-PuvodniBuresChystáme rozhovor se skupinou Původní Bureš o novém albu Tinitus.

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web