Keb’ Mo’: Hledání kořenů je pro mne důležité

Keb’ Mo’: Hledání kořenů je pro mne důležité
14. července 2019 Blues, Aktuality, Folk Autor: Milan Tesař

V úterý 16. července vystoupí v divadle Archa v Praze americký bluesový hudebník Keb’ Mo’, čtyřnásobný držitel Grammy a vyhledávaný producent. V telefonickém rozhovoru, který uvedeme v předvečer koncertu, s ním budeme hovořit o jeho novém albu Oklahoma, o zajímavých hudebních spolupracích nebo o hledání kořenů.

Rozhovor s americkým bluesovým hudebníkem Kebem Mo’

Pocházíte z Kalifornie, ale své nové album jste nazval Oklahoma. Jaké jsou vaše vazby na tento vnitrozemský stát?

V roce 2013 jsem se v Oklahomě zúčastnil benefičního koncertu na podporu tamních obyvatel zasažených hurikánem. A sám jsem se tam stal svědkem řádění dalšího ničivého tornáda. Velmi mě to poznamenalo. Uvědomil jsem si, čím vším museli lidé v Oklahomě projít – propojil jsem si utrpení původní obyvatel té země se současnými událostmi. A tehdy jsem dostal nápad věnovat Oklahomě své nové album. Nějakou dobu jsem se tím tématem zabýval, něco jsem si k tomu nastudoval, hledal jsem vhodná témata. Pak jsem se spojil se zpěvačkou Darou Tucker, která pochází z Oklahomy a která mi pomohla napsat písně tak, aby tvořily silný příběh a aby v posluchačích správně rezonovaly.

V písni This Is My Home zpíváte: „Můj lid přišel do Ameriky z Afriky.“ Už několik afroamerických hudebníků mi říkalo, jen je pro ně téma hledání vlastních kořenů důležité. Hádám tedy, že pro vás také.

Ano, téma hledání vlastních kořenů, které v této písni zmiňuji, je pro mne velmi důležité. Je pro mě náročné o tom zpívat, protože naše vazby na zemi naši předků byly dávno zpřetrhány. Afrika je obrovský kontinent, žije v něm mnoho kmenů a národů a nikdo z nás přesně neví, odkud pochází. Přesto je dobré po svých předcích pátrat, zajímat se. Čím víc toho víte, tím je pouto silnější. Ta píseň má však ještě jiné důležité téma a tím je migrace obecně. Tak jako se dříve lidé přesouvali mezi kontinenty, i dnes přicházejí do Spojených států Hispánci a další lidé z celého světa, kteří pak vytvářejí rodiny nikoli v zemi svého původu, ale v zemi, kterou si zvolili. To téma je dnes velmi aktuální, protože prakticky celou populaci dnešních Spojených států tvoří migranti a jejich potomci.

Do feministicky laděné písně Put a Woman in Charge jste si jako hosta pozval zpěvačku Rosanne Cash. Dalšími hosty na albu jsou bluesman Taj Mahal, hvězda křesťanského popu Jaci Velasquez a závěrečnou píseň Beautiful Music jste nazpíval jako duet se svou ženou. Jak jste hosty vybíral?

Do písně Put a Woman In Charge, kterou jsem složil společně s písničkářkou Beth Nielsen Chapman, jsem potřeboval výrazný ženský hlas. Zavolal jsem tedy jednomu svému příteli do New Yorku, jestli nemá nějaký nápad. On mi doporučil Rosanne Cash a ona souhlasila. S Taj Mahalem jsem už v minulosti spolupracoval a navíc máme společného manažera. Když jsem album Oklahoma nahrával, pracoval na stejném místě na jiném projektu shodou okolností i Taj Mahal. Pozval jsem jej tedy, aby mi do jedné písně nahrál basu a nazpíval vokály. S Jaci Velasquez jsem se seznámil, když naši synové studovali na stejné škole. I ona přijala mé pozvání na mé album. A moje žena? To je prostě moje žena… (smích)

S Taj Mahalem jste v roce 2017 natočili celé společné album TajMo, za které jste získali Grammy. Budete v této spolupráci někdy pokračovat?

V tuto chvíli netuším, jestli ještě někdy něco společného vznikne. Ano, natočili jsme spolu album, užili jsme si přitom spoustu zábavy, deska byla úspěšná. Ale nemyslím, že bychom měli vystupovat jako stálé duo. Prostě jsme si natočili album sami sobě pro radost. Zatím tedy nevím, jestli by mohlo vzniknout pokračování. Určitě by nás to bavilo, ale každý máme i jiné projekty.

Asi je ještě brzy bavit se o příštím album, když to aktuální vyšlo před pár týdny. Ale přece jen – plánujete už něco dalšího?

Ano, už se mi v hlavě rodí příští album. A mohu prozradit, že produkovat je bude můj syn.

Témata Jak se vám líbí

New-Speaters_Hlousek_Svatos_Smid_Studio-Proglas-2022_fotoMilanTesarPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Rozhovor s Mirkem Kemelem

kemel-mirek_rozhvor-MilanTesar_fotoMartinHolikPoslechněte si rozhovor s písničkářem a karikaturistou Mirkem Kemelem o albu Vlčí stopy.

Hudební výlet do Polska

polski-piach_polnoc_obalCDZveme vás na hudební výlet do Polska.

Nové album skupiny Adorare

IMG_4930_AdorareSeznamte se s novým albem valašské křesťanské kapely Adorare

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web