Daniel Salontay složil suitu o Štefánikovi

Daniel Salontay složil  suitu o Štefánikovi
13. června 2019 Alternativní hudba, Aktuality Autor: Milan Tesař

Pod názvem Startalker se skrývá instrumentální pásmo a album, na kterém slovenský kytarista a skladatel Daniel Salontay pojednal jazykem hudby život slovenského astronoma, vojáka, cestovatele a politika Milana Rastislava Štefánika. Rozhovor s Danielem Salontayem chystáme na 24. července 2019.

I když je sólové album kytaristy a skladatele Daniela Salontaye instrumentální, jednotlivé skladby mají děj – reflektují totiž život slovenského astronoma, letce, vojáka a politika Milana Rastislava Štefánika. Do jednotlivých částí svého díla Salontay například zakomponoval místa, na kterých Štefánik pobýval – například Tahiti nebo Maroko. Dalším inspiračním zdrojem jsou hvězdy, které Štefánik z různých míst zeměkoule sledovat, a v neposlední řadě pak letadlo, dopravní prostředek, který se mu nakonec stal osudným. Salontay skládal nejprve samostatně a až v průběhu práce se domluvil na spolupráci s autory divadelního představení o vztahu Masaryka a Štefánika, dramatikem Peterem Pavlacem a režisérem Patrikem Lančaričem.

Instrumentální album o Štefánikovi není prvním samostatným autorským počinem Daniela Salontaye. Ještě jako člen skupiny Dlhé diely, která předcházela dnešní kapele Longital, zkomponoval písňová alba September a Ty. Na novince Startalker však účinkuje skutečně sám – nahrál veškeré akustické i elektronické nástroje.

To nejlepší z hitparády WMCE

vahdatMahsa_EnlightenTo nejlepší z hitparády World Music Charts Europe v pořadu Slyšte, lidé!

Regiony

Regiony

Sedmé vánoční album evropských jazzmanů

christmas-with-my-friends-viiVyšlo sedmé album z řady Christmas with my Friends.

Rozhovor se skupinou Tęgie chłopy

tegie_chlopyPoslechněte si rozhovor s polskou skupinou Tęgie chłopy.

Krása v bodláčí Romana Dostála

dostal_krasa-v-bodlaciPoslechněte si rozhovor s Romanem Dostálem z Oborohu o jeho novém sólovém albu.

Hudba národnostních menšin Číny II.

folk-music-china-4Poslechněte si druhou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web