Slyšte, lidé! – 15 let soutěže Notování

Slyšte, lidé! – 15 let soutěže Notování
16. října 2018 Folk, Aktuality, Country Autor: Milan Tesař

Už 15 let probíhá v Praze písňová soutěž Notování. Po celou tu dobu funguje také spolupráce jejích pořadatelů s naším rádiem – každý rok se buď vítěz, nebo některý z finalistů představí živě v našem pořadu Jak se vám líbí. Postupně se tak u nás objevili například Pavel Pokorný, Martin Rous, skupina Bodlo, Twisted Timber, Jirka Mucha, Isara, Alternativa, Faux Pase Fonet nebo letos skupina Meziměsto. Celou 15letou spolupráci Proglasu a Notování si shrneme v pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 20. října 2018 (poté v audioarchivu).

První ročník Notování proběhl v roce 2004. Na třetím místě se tehdy umístila skupina Vnitřní světlo, na druhém Toman a lesní panna a vítězem byla skupina Šantré. Ta také přijela hrát do Proglasu – a později se k nám ještě dvakrát vrátila.

Finále druhého ročníku proběhlo v květnu 2005. Na prvních dvou místech se se shodným počtem bodů umístily duo Nestíháme a písničkářka Tereza Terčová, třetí byl písničkář Pavel Pokorný. A právě jej pořadatelská rada poslala k nám do Proglasu. Pavel u nás zahrál v červnu 2005.

Jak vlastně spolupráce Notování s Proglasem probíhá? Každý ročník má svého vítěze, případně vítěze dva – jednoho podle diváků, jednoho podle pořadatelské rady. Optimální by bylo, kdyby do našeho pořadu mohl přijet právě vítěz. Jenže někdy se vítězné kapele nehodí termíny a vůbec cesta do Brna, někdy vyhraje interpret, který u nás zrovna nedávno hrál. A tak máme s pořadatelskou radou dohodu, že vytipují vždy někoho z finalistů. Každý z nich totiž musel projít systémem základních kol a semifinále a samotný postup do finále je už tedy zárukou kvality. V roce 2006 se vám takto v pořadu Jak se vám líbí představil Martin Rous.

Čtvrtý ročník soutěže Notování měl dva vítěze se shodným počtem bodů, oba ze západních Čech – dívčí skupinu Přelet MS z Blovic a Bodlo z Chodova u Karlových Varů. Třetí byla Epydemye, pozdější držitel Anděla a třeba a pátém místě Dana Houdková. K nám do Proglasu přijela chodovská skupina Bodlo, která si mimochodem v roce 2018 zahrála v soutěži na Mohelnickém dostavníku a skončila velmi těsně na druhém místě.

Finále pátého ročníku Notování proběhlo v červnu 2008. Na třetím místě skončila skupina Půl dechu do měchu ze středočeských Hořovic. Druzí byli Bob a Bobci a první písničkářka Dana Houdková. Ta si u nás ve studiu zahrála živě dvakrát a poprvé to bylo právě v roce 2008 po finále Notování.

Čtvrtého června 2009 proběhlo v Praze finále šestého ročníku soutěže Notování. Vítězem se stal Honza Donald Jícha, který o pět let později natočil velmi povedené album Lůzr frendly. S ním také poprvé přišel na rozhovor do Proglasu. Druhá byla v Notování Krystyna Skalická, která si k nám přijela naživo zahrát až v roce 2017. A na třetím a čtvrtém místě skončily skupiny Jarabáci a Frýda & company. A právě ji k nám do rádia Rada Notování poslala.

V roce 2010 k nám mělo přijet zahrát duo Petr a Jitka Šottovi ze Slatiňan u Chrudimi, kteří tehdy skončili na třetím místě (druhá byla pražská skupina Kámen úrazu a první Fajnbeat, také z Prahy). Nakonec přijeli, ale nehráli živě. Šlo pouze o rozhovor, kterému jsme pouštěli písně z cédéčka. Nicméně Šottovi k nám pak přijeli i zahrát živě, ale až v roce 2014. Tehdy už měli svou novou kapelu Strunovrat.

„V Notování poprvé zvítězil bluegrass!“ psalo se na webu www.notovani.cz v roce 2011. Vítězem osmého ročníku se totiž stala bluegrassová skupina Twisted Timber. Na druhém místě byla už zmíněná kapela Půl dechu do měchu a na třetím skupina Alison z Kraslic. Mimochodem rok 2011 byl v českém folku zajímavý tím, že proběhla poslední Zahrada, tedy největší festival tohoto žánru, který pro mnohé včetně mne sloužil jako jakýsi veletrh. O to větší význam však nyní mají výsledky Notování – jde totiž o jeden z mála zdrojů, ze kterých se zájemce dozvídá o nových skupinách v žánru akustického folku.

V devátém ročníku soutěže Notování v roce 2012 zvítězila skupina Trativod, jejíž hudbu popsal jeden z pořadatelů Karel „Cimbura“ Vidimský jako „pohodovou procházku po hranicích hillbilly, bluegrassu, old time a country“. Druhé místo obsadili „veselí chlapíci, kteří umí zahrát s obrovským nasazením, udělat z písniček velikou show, která baví i díky vtipnému průvodnímu slovu“. Šlo o duo Vasilův rubáš. A třetí místo podle publika a vítěz podle Rady Notování – to byli Jirka Mucha a Jana Balejová. Jiří Mucha se dlouhodobě věnuje mimo jiné indické hudbě a ve finále zahrál jednu píseň v sanskrtu a jednu v hindštině – plus jednu srbskou. Cimbura ve své reportáži psal: „Jirka je zcestovalý muzikant a autor, který vládne několika jazyky a houslistka Jana je mu dokonalou oporou nejen v hudebním doprovodu, ale i ve zpěvu. Jsou prostě dvojicí, která k sobě patří, a nejspíš si toho všimli úplně všichni. A na jejich debutové album, na kterém spolupracují mj. i s Jirkovými indickými kamarády, se mohou těšit i ti, co to přehlédli.“ Album s názvem Jinou cestou Jirka Mucha skutečně ještě v roce 2012 vydal. A předtím odehrál spolu s Janou Balejovou koncert ve studiu našeho rádia.

Finále 10. ročníku soutěže Notování proběhlo 6. června 2013. Vyhrály Berušky z Jablonce nad Nisou, které podle Petra Balíka Vohnouta, dalšího z pořadatelů, „předvedly výborné aranže, drive i něhu, čisté vokály a jakoby jen tak mimochodem virtuózně zvládnuté nástroje“. Druhé skončilo duo Svitky a já opět cituji: „Kontrast ukecané role Jirky Kyncla s precizní hrou na klarinet jinak mlčícího Jirky Svítka a s jeho důstojnou vizáží tzv. vážného umělce z nich tvoří skvělou dvojici komiků.“ Na třetím místě se umístil bluegrassový Flastr z Mladé Boleslavi. A z téhož města pochází i skupina Isara, která sice ve finále soutěže skončila na nemedailovém čtvrtém místě, ale právě ji Rada Notování vybrala do živého vysílání na Proglasu. Stejně se Rada rozhodla i o dva roky později, ve 12. ročníku, ve kterém se Isara dostala do finále znovu a tentokrát u diváků naprosto suverénně zvítězila. U nás ve studiu si tedy tato kapela, která se věnuje především keltské hudbě, zahrála díky Notování dvakrát.

V 11. ročníku vyhrála skupina Čáry máry, další zástupce západních Čech, tentokrát Plzně. Druhé místo připadlo dalšímu soutěžícímu z Mladé Boleslavi, písničkářce Saše Niklíčkové, „která umí česky a baví ji hrát si s jazykem. A každého, kdo má mateřštinu rád a poslouchá ji, to musí bavit taky a hodně zaujmout“ (jak uvedl Petr Balík Vohnout). Třetí skončili trampští Choroši: „Choroší písničky jsou zdánlivě takové jen tak jakoby nic, jenže když se člověk zaposlouchá, zjistí, že s příjemnými melodiemi mu lezou do uší i texty o něčem“ Rada Notování v roce 2014 do Proglasu neposlala žádnou z kapel na prvních třech místech, ale opět čtvrtou – skupinu Rendez-fou z Jihlavy. Rendez-fou byli za své první album Miniatury, které vyšlo v roce 2017, nominováni na Anděla.

Třináctý ročník měl finále v červnu 2016. Pořadí na prvních třech místech bylo tentokrát docela těsné. Třetí skončila další západočeská skupina Faux Pase Fonet, kterou reportáž z finále žánrově zařadila slovy: „Od folku k reggae a zpět k baladě.“ Na místě druhém skončila bluegrassová skupina Fork Road. A vítězem se stala skupina Alternativa z Plzně, která klame svým názvem. Není to žádná alternativní hudba, ale akustický folk. V reportáži z finále se psalo: „Plný, bohatý zvuk, dobře postavené a zazpívané vokály, zajímavé aranže… Ať zněla nota irská, trampírna, folk, nebo jiná žánrová škatulka, byla to pohoda. Fajn muzika a s nadhledem podaná. Potvrdili, že jsou dobří a že humoru se nevyhýbají.“ A právě Alternativa se díky Notování v roce 2016 podívala do našeho studia a zahrála si u nás.

Ve 14. ročníku soutěže Notování zaujala skupina Lážo Plážo se zpěvačkou Klárou Melčákovou – umístila se na třetím místě. Na druhé místě bylo Huménečko, jeden z mála finalistů z Moravy – podle Petra Balíka Vohnouta „další barevný odstín muzikálnosti moravského Slovácka“. Rada Notování zvažovala poslat do Proglasu právě tuto kapelu, ale pak naznala, že skupiny z Moravy to k nám mají blízko a mohou přijet i bez jejich doporučení. A opravdu se tak stalo – rozhovor se skupinou Huménečko jsme v pořadu Jak se vám líbí vysílali v září 2017. O pouhé čtyři dny dříve v našem studiu hrála skupina, která 14. ročník Notování vyhrála – Faux Pase Fonet z Dobřan na jih od Plzně.

Finále zatím posledního ročníku Notování proběhlo v červnu 2018 a jeho vítězem se stal velmi těsně brněnský písničkář a violoncellista Pavel Čadek. Karel Cimbura Vidimský o něm psal: „Tento absolvent konzervatoře vytvořil pro své písničkářství osobitý, jedinečný způsob hry. Podle slov jeho staršího kolegy Pavla Barnáše, violoncellisty již proslulého jména, by ani velcí koncertní mistři nebyli bez větší přípravy schopni Čadkova způsobu hraní.“ Protože Pavel Čadek na Proglasu živě hrál jen pár měsíců před svým úspěchem na Notování, vybírala Rada do Proglasu z dalších finalistů. Nakonec k nám neposlala ani druhé trio Ledva, ani třetí Pětník – jeho koncert ze studia chystáme ostatně na příští rok –, a dokonce ani čtvrtou kapelu McBerds, protože i ona u nás nedávno hrála. Do Proglasu se tedy nakonec podívala v pořadí pátá skupina MeziMěsto z Pardubic. Pořad, který moderovala Anežka Jakubcová, jsme v premiéře vysílali 26. září.

Už 16. ročník Notování odstartoval 6. září 2018. V tomto základním kole zvítězila skupina Jamtour z Kroměříže a druhá byla Adams Emily z Plzně. Další kola, semifinále a finále jsou teprve před námi. Podrobnosti hledejte zde.