BraAgas na novém albu česky

BraAgas na novém albu česky

Pořad v souvislostech


Se skupinou BraAgas o albu O ptácích a rybách
Budeme vysílat

Se skupinou Clarinet Factory o albu Meadows
S bubeníkem Jonem Hisemanem in memoriam
Skupina Poletíme? a album Chce to h!t
Vysílali jsme


Pozvánka na festival United 2015

Rozhovor s písničkářem Justinem Lavashem

Rozhovor se skupinou Hrozen
Audioarchiv
1. června 2018 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Skupina BraAgas se věnuje lidové hudbě z celé Evropy. Na svém novém albu O ptácích a rybách se však zaměřuje pouze na písně z Moravy. Rozhovor s kapelnicí Kateřinou Göttlichovou chystáme na úterý 5. června 2018.

Skupina BraAgas se od svého počátku v roce 2007 zaměřuje jednak na středověkou hudbu, jednak na lidové písně z celé Evropy. Na novém albu O ptácích a rybách však nabízí výhradně písně z Moravy. Důležité je však i téma desky, vymezené jejím názvem. Kapelnice Kateřina Göttlichová vysvětluje: „Už kdysi jsme měly nápad udělat desku, na které by se v každé písni objevil pták. Inspiroval nás tehdy ptačí salonek v Lobkowickém paláci, kde jsme hrály. Ale při probírání sborníků lidových písní se objevilo pár krásných písní, ve kterých byla naopak nějaká ryba. A tak vznikl koncept. Pták vládne vzduchu a výšinám, zatímco ryba vodě a hloubkám.“ V písních se tedy zpívá o řekách i o nebi a o různých momentech, kdy se člověk s ptákem nebo rybou potká.

Album O ptácích a rybách je v diskografii skupiny BraAgas šesté v pořadí. Zajímavé je i hudebně, protože na rozdíl od starších desek kapely se na něm objevuje méně rytmických nástrojů. Mnohem důležitější roli než dříve naopak hrají smyčce a dechy. Kateřina Göttlichová dodává: „Někteří naši příznivci budou možná překvapeni, jak smutné písně na desce jsou. Ale to byl záměr – zpracovat tyto silné lidové příběhy.“

Témata Jak se vám líbí

IMG_0344Podívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Někdo to rád elektronické 4

floex_john-doePusťte si z archivu 4. díl cyklu Někdo to rád elektronické.

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge si můžete pustit z archivu.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music