BraAgas na novém albu česky

BraAgas na novém albu česky

Pořad v souvislostech


Se skupinou BraAgas o albu O ptácích a rybách
Budeme vysílat

Pozvánka na festival Ibérica 2018
Rozhovor s kytaristou Karlem Růžičkou
Pozvánka na festival Boskovice 2018
Vysílali jsme


Novinky vydavatelství Indies Scope

Pozvánka na festival Ibérica 2017

Koncert skupiny McBerds ze studia Proglasu
Audioarchiv
1. června 2018 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Skupina BraAgas se věnuje lidové hudbě z celé Evropy. Na svém novém albu O ptácích a rybách se však zaměřuje pouze na písně z Moravy. Rozhovor s kapelnicí Kateřinou Göttlichovou chystáme na úterý 5. června 2018.

Skupina BraAgas se od svého počátku v roce 2007 zaměřuje jednak na středověkou hudbu, jednak na lidové písně z celé Evropy. Na novém albu O ptácích a rybách však nabízí výhradně písně z Moravy. Důležité je však i téma desky, vymezené jejím názvem. Kapelnice Kateřina Göttlichová vysvětluje: „Už kdysi jsme měly nápad udělat desku, na které by se v každé písni objevil pták. Inspiroval nás tehdy ptačí salonek v Lobkowickém paláci, kde jsme hrály. Ale při probírání sborníků lidových písní se objevilo pár krásných písní, ve kterých byla naopak nějaká ryba. A tak vznikl koncept. Pták vládne vzduchu a výšinám, zatímco ryba vodě a hloubkám.“ V písních se tedy zpívá o řekách i o nebi a o různých momentech, kdy se člověk s ptákem nebo rybou potká.

Album O ptácích a rybách je v diskografii skupiny BraAgas šesté v pořadí. Zajímavé je i hudebně, protože na rozdíl od starších desek kapely se na něm objevuje méně rytmických nástrojů. Mnohem důležitější roli než dříve naopak hrají smyčce a dechy. Kateřina Göttlichová dodává: „Někteří naši příznivci budou možná překvapeni, jak smutné písně na desce jsou. Ale to byl záměr – zpracovat tyto silné lidové příběhy.“

Ida Kelarová a Čhavorenge

čhavorenge_hejRomaleRozhovor s Idou Kelarovou o dětském romském sboru Čhavorenge uvedeme v srpnu.

Regiony

Regiony

Témata Jak se vám líbí

boskovice_hradPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

BraAgas na novém albu česky

braagas_oPtacichPoslechněte si rozhovor se skupinou BraAgas o albu O ptácích a rybách.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music