Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, léto 2018

Slyšte, lidé! – Pozvánky na koncerty, léto 2018

Pořad v souvislostech


Pozvánky na koncerty – léto 2018
Budeme vysílat

Hradecký slunovrat – Welcome scéna 2019
Hradecký slunovrat – Welcome scéna 2019
Sólo pro ženský hlas 4
Vysílali jsme


Magorovi s úctou…

Magorovi s úctou…

Hudební procházka Afrikou 2018
Audioarchiv
8. června 2018 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pořadu Slyšte, lidé! vás budeme zvát na zajímavé červnové a červencové koncerty. Budeme hovořit o festivalech Respect a Metronome, které proběhnou v Praze, o Valašském špalíčku ve Valašském Meziříčí a o bluesovém festivalu v Bílině. Do Prahy vás pozveme také na koncert americké skupiny Fleet Foxes a podrobně se budeme věnovat také programu festivalu Colours Of Ostrava. Premiéra 9. června 2018, poté k poslechu v audioarchivu.

V Praze na Výstavišti se ve dnech 16. a 17. června koná festival Respect a jedním z účinkujících bude izraelský baskytarista Yossi Fine, který v Praze představí svůj společný projekt s bubeníkem Benem Aylonem. Třetím hráčem, který s nimi vystupuje je klávesista Lior Romano. Fineův otec byl ruský Žid, jeho matka karibská zpěvačka. Sám baskytarista je vyhledávaným producentem, ve Spojených státech doprovázel Lou Reeda nebo Davida Bowieho. V současném triu čerpá z hudby Sahary i izraelských pouští – i proto se jejich album jmenuje Music From The Blue Desert.

Skupina Chouk Bwa přijede na festival Respect z ostrovního Haiti. Tato země sice leží v Karibském moři, ale její hudba má spíše než ke karibským rytmům blízko k hudbě africké. Skupina Chouk Bwa se světové veřejnosti poprvé představila v roce 2015, kdy ji mezinárodní porota vybrala na světový hudební veletrh WOMEX. Pozornost na sebe může strhnout výraznými rytmy, tancem nebo použitím starých analogových syntezátorů.

Týden po Respectu bude v Praze probíhat festival Metronome. I ten se koná na výstavišti v Holešovicích a jednou z jeho hlavních hvězd bude britská skupina Massive Attack, která stála v 90. letech u zrodu žánru zvaného trip-hop. Ten vznikl kombinací prvků hiphopu, jazzu, rocku a soulu. Dále na festivalu vystoupí například John Cale, David Byrne, skupina The Chemical Brothers nebo jeden z objevů na britské scéně Husky Loops. Silně bude zastoupena i domácí scéna – vystoupí olomoučtí Nylon Jail, Places z Ostravy, Midi Lidi nebo skupina Cold Cold Nights.

Od 21. do 23. června bude na druhém konci republiky, ve Valašském Meziříčí, probíhat festival Valašský špalíček. Jeho program odstartuje už ve čtvrtek koncert skupiny Olympic k 50 letům od alba Želva a současně oslavy 50 let skupiny The Plastic People Of The Universe. Programově nabité budou další dva dny – tedy pátek 22. a sobota 23. června. Vedle britské legendy Mungo Jerry na festivalu vystoupí například Pavol Hammel, Demian Band z Argentiny, slovenský bluesman Peter Bonzo Radványi – sólově a také v rámci skupiny Slovak Blues Project nebo The Bladderstones. Svůj speciální koncert budou mít na Valašském špalíčku někdejší členové písničkářského sdružení Šafrán – Petr Lutka, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta a Zuzana Homolová. A zvláštní pozornost bude tentokrát patřit polské bluesové scéně. Vystoupí zde například skupiny Cheap Tobacco, Los Agentos nebo objev roku podle časopisu Twój Blues, duo Pola Chobot & Adam Baran

Valašské Meziříčí není jediné město, kde se s bluesovými kapelami z Polska můžete u nás setkávat. Pravidelně přijíždějí polští hudebníci například do Šumperka na listopadový festival Blues Alive – letos si tam zahraje třeba výborná kapela Forsal. A polská skupina Cheap Tobacco s výraznou zpěvačkou Natalií Kwiatkowskou vystoupí vedle Valašského špalíčku také 30. června na 13. ročníku mezinárodního Roots & Blues Festivalu v Bílině. Tam se dále představí písničkář Bužma, maďarské duo Jenő Fekete a Mihály Horváth, Petra Börnerová Trio nebo skupina Band Of Heysek.

V Lucerna Music Baru v Praze 2. července vystoupí skupina Fleet Foxes z amerického Seattlu. Na svém kontě má nominaci na Grammy a její druhé album Helplessness Blues z roku 2011 se dostalo do první desítky mnoha hitparád včetně americké a britské. V Praze skupina představí svou loňskou nahrávku Crack-Up.

V někdejší důlní oblasti v Ostravě-Vítkovicích se v pondělí a úterý 16. a 17. července bude konat mezinárodní konference Czech Music Crossroads. Na ní se odborníkům z celého světa představí pečlivě vybrané kapely ze zemí Visegrádské čtyřky plus jedna ze Srbska a jedna z „české diaspory“, což bude kapela Dálava Američanky s českými kořeny Julie Ulehly. Za Česko si dále na Czech Music Crossroads zahrají Lenka Dusilová, Zabelov Group a trio Tellemarkk. Ze Slovenska přijedou mimo jiné dva držitelé ceny Radio_Head Award – Ľubomír Gašpar Cimbal Project a Bashavel. Za pozornost rozhodně budou státi i polské skupiny Fifidroki nebo Čači Vorba, stejně jako zpěvačka Mária Majda Guessous nebo skupina Tázló z Maďarska.

V tomtéž areálu bude po další čtyři dny, od 18. do 21. července, probíhat festival Colours Of Ostrava s jedním z nejlepších a nejpestřejších programů ve své historii. Jednou z mnoha scén festivalu bude scéna elektronická a na ní se představí mimo jiné polská skupina Kamp! Jedná se o trio, které původně hrálo metal. V současné době se však věnuje elektronickému popu včetně remixování skladeb svých kolegů. V Česku vystupovali poprvé už v roce 2009 na společném turné se skupinou Midi Lidi. Název skupiny pochází z dánštiny a znamená Boj. Kamp! hrají melodický elektronický pop přijatelný i pro ty posluchače, kteří se právě na tento styl nezaměřují. Inspirují se jak diskotékovými kapelami z 80. let, tak taneční scénou let 90. Tvrdí, že v taneční hudbě se už nedá objevit nic nového, ale že spojením známých a osvědčených prvků se dá namíchat zajímavý koktejl.

K nejsilnějším zážitkům na festivalu Colours Of Ostrava patří ty, které se odehrávají na takzvané Drive stage, tedy scéně zaměřené na moderní country, folk a další akustické žánry. Letos se zde představí například bluesová zpěvačka Ruthie Foster, americká skupina Hurray For The Riff Raff, senegalský zpěvák Cheikh Lô, americká skupina Algiers a v neposlední řadě pětičlenná kapela Radio Cos z galicijského přístavu A Coruña. Tvoří ji dva hráči na tamburíny, dudák, akordeonista a houslista.

Dalším hostem letošních Colours Of Ostrava bude zpěvačka Oumou Sangaré z afrického Mali. Pořadatelé Colours o ní uvádějí: „Ztělesňuje ženskost, eleganci, rozhodnost, nezávislost a její mohutný autoritativní hlas vás prý přiměje zastavit v úžasu auto.“ Oumou Sangaré je držitelkou prestižní ceny hudebního veletrhu WOMEX a v roce 2011 získala cenu Grammy za verzi písně Johna Lennona Imagine, kterou nahrála společně s dalšími interprety světové populární hudby – zpěvačkami P!nk a India.Arie, zpěvákem Sealem a pianistou Herbiem Hancockem. Oumou Sangaré pochází z historického regionu Wassoulou, který se nachází na pomezí dnešních států Mali, Guinea a Pobřeží slonoviny a který má zcela jinou hudební kulturu než zbytek Mali. Dochovala se tam starobylá lovecká kultura, kterou charakterizuje rytmická hra louten.

Angažované – a někdy opravdu velmi vyostřené – hudbě se věnuje skupina Hurray For The Riff Raff v čele s portorickou zpěvačkou Alyndou Lee Segarrou. Hudebně jde o směs folku, country a rocku a vše se odehrává pod heslem: „Přemýšlejte o tom, jak chcete vidět svoji budoucnost, protože pokud to neuděláte, někdo jiný ji za nás vytvoří. Jako lidé máme sílu.”

Na festivalu Colours Of Ostrava letos vystoupí například John Parish, známý jako spoluhráč PJ Harvey, dnes už zmíněná americká skupina s moravskými kořeny Dálava, íránský zpěvák Alireza Ghorbani, zpěvačka Dobet Gnahoré z Pobřeží slonoviny, Trio Da Kali z Mali, francouzsko-tuniský projekt Ifriquiyya Electrique a mnoho dalších. Za českou scénu to budou například Mig 21, Jaroslav Uhlíř, Gipsy.cz, Melody Boys, Šoulet nebo ostravský hudebník, který si říká Jaro. Směs gospelu a rocku do Ostravy přiveze americká skupina The Eagle Rock Gospel Singers. Nejde o tradiční gospelový sbor, ale o pětičlennou rockovou kapelu, která se však gospelem inspiruje. Jinými slovy, na festivalu Colours Of Ostrava bude znít i velmi moderní křesťanská hudba.

Nemůžu popadnout tvůj dech

spaleny_nemuzu-popadnoutDoporučujeme nové album Jana Spáleného a skupiny ASPM Nemůžu popadnout tvůj dech.

Regiony

Regiony

Album roku 2018

zambosi_louvreLouvre skupiny Žamboši albem roku 2018.

Hudební ztráty 2018

fresoPřipomeňte si s námi osobnosti, které zemřely v roce 2018.

Partneři

Časopis Harmonie - klasická hudba, jazz a world music