Slyšte, lidé! – Mezinárodní hudební spolupráce

Slyšte, lidé! – Mezinárodní hudební spolupráce

Pořad v souvislostech


Mezinárodní hudební spolupráce
Budeme vysílat

Hudební výlet do Brazílie
Hudební výlet do Skandinávie
Slyšte, lidé!
Vysílali jsme


Hudební výlet do Brazílie

Ohlédnutí za WOMEXem 2021

Ohlédnutí za WOMEXem 2021
Audioarchiv
11. listopadu 2021 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Na mezinárodní hudební spolupráce se zaměříme v týdeníku Slyšte, lidé! Uslyšíte například belgicko-slovenskou skupinu Mec Yek, která zpívá romské písně, dále skandinávsko-africkou kapelu Monoswezi, íránského hudebníka Ehsana Matooriho a jeho nové album s mnoha hosty, nazpívané v několika jazycích. Zastavíme se také u alba, které v Indii natáčel tuniský producent Ammar 808, nebo společné nahrávky italského houslisty Maura Duranteho a britského producenta Justina Adamse. Premiéra 13. listopadu 2021.

Společné album portugalské zpěvačky Liny a katalánského producenta Raüla Refreeho vyšlo v lednu 2020. V hitparádě World Music Charts Europe se stalo nejúspěšnějším titulem roku 2020, v létě 2021 dvojice vystoupila mimo jiné na festivalech Colour Meeting v Poličce a Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou a v říjnu pak duo hrálo také v programu světového hudebního veletrhu WOMEX v Portu. My jsme vám s dvojicí přinesli rozhovor letos v září – najdete jej na webu www.hudebnirozhovory.cz. Právě na albu Lina_Raül Refree vidíme, jak může takové mezinárodní spojení fungovat. Lina nazpívala klasické portugalské skladby žánru fado, které jsou spojené s určitým kánonem, například s doprovodem kytary. A „zahraniční“ producent Raül tyto skladby přearanžoval a vymyslel pro ně doprovod na nejrůznější klávesové nástroje.

Elektronickou taneční hudbu, garážový rock a zvuk nástrojů z arabského světa kombinuje mezinárodní skupina Al-Qasar. V sestavě má jak elektrické kytary s různými efekty, tak arabskou loutnu, zvanou úd. Rytmiku tvoří bicí souprava a egyptský buben darbuka, v písních slyšíme také turecký strunný nástroj saz a arabský dechový nástroj mizmár. Texty v arabském jazyce hovoří o zkušenostech uprchlíků, ale také o síle, vášni a dalších lidských vlastnostech. Skupina je relativně nová, vznikla v Paříži v roce 2017. Založil ji francouzský hudebník Thomas Bellier, velký fanoušek blízkovýchodního popu a rocku z 60. a 70. let, spolu s hráči z Blízkého východu a Spojených států.

Francouzský producent DJ Click je mimo jiné členem elektro-jazzové skupiny UHT°. Dlouhodobě se věnuje romské hudbě ve spolupráci s rumunskou zpěvačkou Ronou Hartner, spolupracuje s marockými hudebníky a na svém kontě má album remixů skladeb latinskoamerických a karibských autorů Go Tropikal! Remixoval skladby interpretů a kapel, jako jsou Manu Chao, Kapela ze Wsi Warszawa, Mahala Raï Banda a další. Na svém novém albu se spojil s izraelským hudebníkem Ittaiem Binnunem a společně se pokusili vykreslit současnou atmosféru ulic Jeruzaléma, kde zní klezmer, tradiční arabské nástroje i moderní elektronická hudba. Na albu jako host zpívá Einav Dahari, a to v hebrejštině, arabštině a ladinu.

James Yorkston hraje na klavír, kytaru, harmoniku a severskou nyckelharpu, Jon Thorne na kontrabas, kytaru a klavír a Suhail Yusuf Khan na indický smyčcový nástroj sarangi. Každý z nich vzešel z jiného kulturního prostředí. Yorkston je původně skotský folkový hudebník, Thorne má nejblíže k jazzu a Khan z Nového Dillí je představitelem severoindické klasické a súfijské hudby, příslušník rodiny, v níž se tato hudební tradice dědí již po osm generací. Trio funguje od roku 2016 a album Navarasa – Nine Emotions, které vyšlo v lednu 2020, je v jeho diskografii třetí. Název alba odkazuje k devíti emocím, s nimiž pracuje klasický indický tanec a umění. V celoročním žebříčku World Music Charts Europe za rok 2020 toto album skončilo na 24. místě.

Mauro Durante je houslista a kapelník přední jihoitalské skupiny Canzoniere Grecanico Salentino. Ta byla letos v létě dva měsíce na prvním místě hitparády World Music Charts Europe s albem Meridiana, které produkoval britský kytarista Justin Adams. Durante a Adams spolu tvoří také duo a právě jako duo vydali album Still Moving. „Album jsme nahráli jen za tři dny. Natáčeli jsme živě včetně zpěvu a výsledek je tedy skutečný odraz toho konkrétního okamžiku,“ vysvětluje Mauro Durante. Jeho spoluhráč, Justin Adams, je výrazná postava nejen britské hudební scény. Jako producent a kytarista se podílel na několika projektech zpěváka Roberta Planta a velmi zajímavý projekt JuJu měl se západoafrickým hudebníkem Juldehem Camarou.

Na konci října 2021 vyšlo album Taïsa belgicko-slovenské skupiny Mec Yek. Její historie se začala psát v 90. letech. Belgický hudebník Piet Maris se tehdy intenzivně zajímal o romskou hudbu a pravidelně jezdil do romských osad na Slovensko. Od tamních hudebníků se naučil tradiční romské písně a sám je potom hrál se svou belgickou skupinou Jaune Toujours. Ke skupině se později připojily dvě romské zpěvačky ze Slovenska, Káťa a Milka Pohlodkovy, a skupina v této podobě se přejmenovala na Mec Yek. Název nového alba Taïsa znamená „zítra“. Nahrávka obsahuje jednak nové úpravy lidových romských písní a dále skladby, které sestry Pohlodkovy kdysi dávno složily v Košicích společně se svými bratry. Z alba zní především romština, v menší míře ruština a ojediněle také holandština. Skupina čerpá mimo jiné z tradiční jihoitalské hudby, ze ska nebo blues, ale především si zakládá na tom, že hraje romskou hudbu bez houslí.

Páté album mezinárodní skupiny Monoswezi se jmenuje Shanu, což v jazyce Šonů z afrického Zimbabwe znamená právě číslovku pět. Název skupiny Monoswezi je složen z počátečních slabik čtyř států, z kterého pocházejí členové kapely – Mosambik, Norsko, Švédsko a právě Zimbawe. Skupina čerpá z hudby všech těchto zemí, konkrétně pak z tradiční hudby Mosambiku a Zimbabwe a ze severského jazzu. Vedle zimbabwského tradičního nástroje zvaného mbira hraje na novém albu výraznou roli například elektromechanický klávesový nástroj melotron. V textech se zpívá mimo jiné o boji za práva žen nebo o problematických vůdcích afrických národů.

Ehsan Matoori je íránský hudebník a skladatel žijící v New Yorku. Jeho nové album se jmenuje The Voices And Bridges a je postaveno na spolupráci hudebníků z různých zemí. Na albu se zpívá v několika jazycích – persky, španělsky, arabsky, anglicky, bengálsky, urdsky, kašmírsky, francouzsky a v neposlední řadě také turecky, přičemž texty pocházejí od významných básníků z jednotlivých zemí – od Shakespeara, Rúmího, Tákura, Borgese nebo z díla tureckého spisovatele a básníka Nâzima Hikmeta. Cílem alba je šířit mír mezi národy prostřednictvím hudby a poezie. Na veletrhu WOMEX v Portugalsku jsme s Ehsanem Matoorim natočili rozhovor, který plánujeme zařadit do programu v prosinci.

Ze září 2020 pochází zatím nejnovější vydaná nahrávka tuniského producenta, který si říká Ammar 808. Album se jmenuje Global Control/Invisible Invasion, autor se s ním v listopadu 2020 dostal na druhé místo žebříčku World Music Charts Europe a v celoročním pořadí za rok 2020 byl na 16. místě. Hudebník ze severní Afriky, který pracuje především s elektronickou hudbou, toto své album natáčel v jižní Indii. Inspiroval se staroindickými eposy a tamní tradiční hudbou a svými prostředky, tedy elektronikou, zdůraznil rytmiku a naléhavost indické hudby. Album vzniklo tak, že se Ammar přímo vypravil do indického Tamilnádu a tam nahrával – místní interprety, pouliční divadlo, ruch měst.

Na trase Afrika–Indie vzniklo i další album, avšak tentokrát bude africkou stranu zastupovat hudebník z Jižní Afriky, kytarista Guy Buttery. Ten se ve studiu sešel s hráčem na tabla Mohamedem Amjadem Khanem a s Mudassirem Khanem, který hraje na indický smyčcový nástroj sarangi. V listopadu 2021 je album One Morning In Gurgaon, vydané v září, na desátém místě žebříčku World Music Charts Europe.

Na závěr pořadu budeme poslouchat ukázku ze společného alba italské zpěvačky Marie Mazzotty a francouzské skupiny Pulcinella. Maria, mimochodem bývalá členka dnes už zmíněné skupiny Canzoniere Grecanico Salentino, k tomuto svému novému projektu říká: „Vznikl náhodou. Skupina Pulcinella pořádala festival a mohla si na něj pozvat nějakého hosta. Na základě nahrávek dostupných na internetu se dostali ke mně, pozvali si mě, a tak vznikla naše spolupráce. S nimi zpívám písně výhradně od nás z Apulie. Jsou to jazzoví hudebníci, které však velmi zajímá také lidová hudba. Mají naposlouchané staré nahrávky s nejstaršími zpěváky, zajímají se o význam i původní funkce jednotlivých písní. Přistupují k tomuto repertoáru s úctou, ale zároveň se nebojí jej přetvářet a posouvat dál.“ Album se jmenuje Grifone.

Rozhovor s akordeonistou Jure Torim

Tori-Jure_zoom-rozhovorPoslechněte si rozhovor se slovinským akordeonistou Jure Torim.

Regiony

Regiony

Hudební výlet do Turecka

alkan-duygu_mygardensObjevte s námi krásu a pestrost turecké hudby.

Nové album saxofonisty Františka Kopa

Kop-frantisek_News-of-the-pastSaxofonista František Kop se svým Quartetem vydal nové album.

Spolupráce bubeníka Arbenze

arbenz_mehari_veras_condensedŠvýcarský bubeník Florian Arbenz chystá řadu nahrávek s různými spoluhráči.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web