Florian Noack, belgický pianista

Florian Noack, belgický pianista

27letý belgický pianista Florian Noack poskytl po svém koncertě rozhovor pro Radio Proglas.

„Krumlovské podzimní recitály“ – to je v Českém Krumlově komorní řada pěti sobotních koncertů na konci října a během listopadu, před dobou adventní. Čtyři večery klasické hudby a jeden jinožánrový se odehrávají buď v nedávno rekonstruované synagoze, nebo v renezančním sále Vlašského dvora, kterému vévodí koncertní křídlo Steinway & Sons z roku 1869. Na předposledním recitálu zatím posledního, v pořadí šestého cyklu (roku 2016), zmíněný klavír rozehrál Florian Noack z Belgie. 27letý klavírista, který proniká k srdci hudby. V Německu získal prestižní cenu od Echo Klassik při Deutche – Phono Akademii a také cenu „Vycházející talent roku 2015“ za CD s nahrávkou vlastních klavírních aranžmá orchestrálních kusů Čajkovského, Rimského-Korsakova a Rachmaninova. V Českém Krumlově se ve zcela zaplněném sále představil s programem, během kterého rostlo nadšení návštěvníků a jejich obdiv k preciznímu a srdečnému pianistovi. Na programu byl: Johann Sebastian Bach – Koncert pro cembalo a moll, BWV 1065 (ve vlastní úpravě), Franz Schubert – výběr z Variací na téma od Anselma Hüttenbrennera v tónině a moll, D. 576, Alexandr Borodin – Polovecké tance z opery "Kníže Igor" (ve vlastní úpravě) a Sergej Ljapunov – výběr z 12 Transcendentálních etud, pp. 11.

Protože se nabízela nejen otázka, jak se stane, že Belgičan přijede hrát do Krumlova a uchvátí posluchače, sešel se na druhý den u mikrofonu s Florianem Noackem redaktor Petr Kronika. Natočený rozhovor i s ukázkami interpretačního umění klavíristy uvádíme v Oktávě 3.2.2017 v 16.55. Reprízu si můžete poslechnout o úterně-středeční půlnoci 9.2.2017 v 0.05 hodin.

Florian Noack se narodil v roce 1990 v Bruselu. Hře na klavír se věnuje od 4 let. Ve věku 12 let vstoupil do Queen Elisabeth Musical Chapel v programu Ojedinělý mladý talent, kde studoval pod vedením Yuka Izutsu. Ve svých studiích dále pokračoval na Musikhochschule v Kolíně pod vedením ruského pianisty a skladatele Vassily Lobanova a na Musikhochschule v Basileji pod vedením Claudia Martinez-Mehnera. Brzy se  stal vítězem mnoha národních i mezinárodních soutěží. Mimo jiné zvítězil v kláních jako: Rachmaninov International Competition, the International Robert Schumann Competition a the Piano Competition v Kolíně. Koncertuje na festivalech v Číně, Jižní Koreji, USA, Francii, Německu a Belgii, sólově hrál v sále filharmonie v Kolíně nad Rýnem, v Beijing Concert Hall, v Palais des Beaux Arts v Bruselu, v Oriental Art Center v Šanghaji, v Xinghai Concert Hall v Guangzhou, v Konzerthaus v Detmoldu a v Comédie des Champs-Elysées v Paříži. Ve Francii je pravidelným hostem mnoha festivalů, např. Chopin Festival, the Festival of Annecy, Piano en Valois, l’Esprit du Piano a Pianissimes. Vystoupil s řadou orchestrů, mimo jiné s WDR Rundfunkorchester, the Philharmonie Südwestfalen, the Budapest Strings, the Charlemagne Chamber Orchestra, the Symphonic Orchestra of Aquitaine a the Philharmonisches Orchester Zwickau.

Nenechejte si ujít exkluzivní rozhovor tohoto umělce pro Radio Proglas.