Jola – pravá marocká hudba z Belgie

Jola – pravá marocká hudba z Belgie

Pořad v souvislostech


Třikrát z Proglasu: Jola
Budeme vysílat

Třikrát z Proglasu: Mabel Flores
Třikrát z Proglasu: Bará
Třikrát z Proglasu
Vysílali jsme

Třikrát z Proglasu: Peirani & Parisien
Třikrát z Proglasu: Adriena Bartošová
Třikrát z Proglasu: Kuba Horák
Audioarchiv
17. září 2020 World music, Aktuality Autor: Milan Tesař

Jola je sdružení marockých hudebníků, kteří žijí v Belgii. Letos vydali album, na kterém představují hudební styl gnawa. Představíme si je v pátek 18. září 2020 v 7.45 v pořadu Třikrát z Proglasu.

Belgicko-marocký projekt Jola v červnu a červenci 2020 bodoval v žebříčku World Music Charts Europe, který sestavují rozhlasoví publicisté z celé Evropy. V marockém dialektu arabštiny znamená slovo „jola“ turné, při kterém učedník hudební tradice zvané gnawa objíždí města a vesnice a od starších hudebníků se učí různé postupy a techniky a objevuje do hloubky nejen svět hudby, ale také myšlení. V projektu nazvané Jola se sešli různí hudebníci marockého původu žijící v Belgii. Berou posluchače na pomyslné turné po belgických městech a odhalují něco ze svého hudebního umění. Album má čtyři části, které odpovídají tradiční struktuře hudebních rituálů gnawa – od úvodní oběti přes bubenické procesí a slavnostní tanec až po závěr blížící se transu. Na albu hrají vedle zpěvu a rytmických nástrojů výraznou roli basové loutny zvané guembri.

Projekt Jola tvoří hráči, kteří v hlavním městě Belgie žijí už dvě desítky let a díky nimž můžeme Brusel považovat za hlavní město Evropy, právě pokud jde o styl gnawa. Album se jmenuje Hidden Gnawa Music In Brussels. Vedle hudby samotné obsahuje výpravný booklet s řadou cenných informací, které shromáždila belgická muzikoložka Hélène Sechehaye v rámci své doktorské práce.

Témata Jak se vám líbí

Teepee_ve-studiuPodívejte se, co pro vás chystáme v pořadu Jak se vám líbí.

Regiony

Regiony

Krabice plná Folk Teamu

folk_teamVychází box se sedmi CD brněnské skupiny Folk Team.

Hudební výlet do Belgie

azmari_samaiPoslechněte si s námi přehled aktuální hudby z Belgie.

Trio komorního jazzu

trio_komorniho_jazzuO brněnském Triu komorního jazzu bude v pořadu Jak se vám líbí hovořit Roman Pokorný

Partneři

Harmonie_logo_velke_web