Belgický jazz na Proglasu

23. července 2008 Jazz, Aktuality Autor: Milan Tesař

V pátek 25. července bude Jazzový podvečer na Proglasu patřit belgickému jazzu. Představíme si postupně pět interpretů současné vlámské scény: od klavírního tria Erika Vermeulena až po početné experimentální těleso Octurn nebo alternativní kapelu Mâäk’s Spirit. Pořad začíná v 17.25.

V pátek 25. července si od 17.25 představíme následující interprety vlámského jazzu:

Jako první se nám představí trumpetista Bart Maris, který má za sebou členství a hostování v řadě souborů a spolupráci s mnoha dalšími interprety. Z jeho angažmá můžeme zmínit skupiny X-Legged Sally, Think Of One nebo Flat Earth Society. Je také členem bruselské folkové skupiny Jaune Toujours, ve které hraje se svým bratrem Pietem. Hostoval na albech rockových skupiny dEUS a Zita Swoon, které koncertovaly i v Česku.

Jako další budeme poslouchat pětičlennou skupinu Mâäk’s Spirit, která hraje směs jazzu, rocku, alternativní hudby a improvizace. Všichni členové se narodili na konci 60. let, prošli obdobím, kdy měli rádi Boy George, Wham a další diskotékové hvězdičky, avšak později se dostali k propracovanější a kvalitnější hudbě. My si v jejich podání poslechneme skladbu All Together.

Další, koho si představíme, bude klavírista Erik Vermeulen, který se na belgické jazzové scéně se svým triem pohybuje od začátku 80. let. Během své téměř 30leté kariéry nahrával nebo koncertoval s mezinárodními hvězdami typu Joe Lovana nebo Clarka Terryho, byl také členem dalších belgických skupin, vystupuje jako sólista nebo v duu s různými dalšími hudebníky. V současné době vyučuje jazzové piano na konzervatořích v Antverpách a Gentu. Je držitelem prestižní ceny Golden Django jako Hudebník roku 2003.

Jako čtvrtý jazzový interpret z Belgie se nám představí saxofonista a klarinetista Bert Defoort. Pochází z hudební rodiny, jeho bratr Kris je skladatel a klavírista. Bert vystudoval bruselskou konzervatoř a v 80. letech se věnoval jednak divadelním projektům a také avantgardní hudbě. Později byl členem několika kapel, přičemž v letech 1996–98 vedl kvartet, ve kterém působil i Erik Vermeulen.

Na závěr budeme poslouchat skupinu Octurn v čele s hráčem na barytonový saxofon a klarinet Bo Van Der Werfem. Složení souboru se několikrát měnilo, avšak základem jsou vždy minimálně tři saxofony a od roku 2002 také dvě basy a dvě sady bicích. Na tenorový a sopránový saxofon v této kapele např. hraje Bert Defoort a na klavír jeho bratr Kris.

Brazilský hudebník Cláudio Jorge

jorge-claudio_samba-jazzBrazilský hudebík Cládio Jorge spojuje sambu a jazz.

Regiony

Regiony

Rozhovor s duem Ensoi

ensoi_water-ringsPoslechněte si rozhovor s elektropopovým duem Ensoi.

Folkové prázdniny 2022 – o poezii

11kytaraFolkové prázdniny 2022 zahájí peruánská zpěvačka Susana Baca. Tématem festivalu bude poezie.

Hudba národnostních menšin Číny V.

folk_music_china_17Poslechněte si pátou část seriálu o hudbě národnostních menšin Číny.

Partneři

Harmonie_logo_velke_web