Škampovo kvarteto s Ivou Bittovou

Škampovo kvarteto vydává u Supraphonu své desáté album s názvem Morava. Novou nahrávkou se vrací k úspěšné spolupráci s Ivou Bittovou, se kterou v minulosti uskutečnilo již dvě CD. Autorem většiny skladeb je bývalý primárius kvarteta Pavel Fischer.

Vedle melodií Pavla Fischera album Morava obsahuje také skladbu Hopáhop tálitá Ivy Bittové, která původně vznikla na objednávku proslulého Kronos Quartetu. „Recitační či deklamační pasáže vyžadovaly zcela jiný způsob vyjádření – osobního obnažení. To byl také zřejmě důvod, proč nebyla skladba nakonec Kronos Quartetem nahrána a tak se jí zhostilo Škampovo kvarteto,“ upřesňuje Pavel Fischer.

Houslistka Škampova kvarteta Daniela Součková říká: „Spolupráce Škampova kvarteta s Ivou Bittovou byla výborná, setkali jsme se již při projektu Janáčkových písní. Skladby Pavla Fischera nám jsou velice blízké, jeho první smyčcový kvartet Morava jsme měli možnost již několikrát zahrát na koncertech u nás i v zahraničí. Pozitivní reakce publika nás jen utvrdily v přesvědčení, že natočení CD s takovou tematikou stojí za to. Samotné natáčení probíhalo hladce i díky milému a profesionálnímu přístupu hudebního režiséra Jiřího Gemrota a zvukového mistra Jana Lžičaře. Skladby Pavla Fischera jsou emocionálně velmi nabité a silně inspirovány folklórem. Někdy bylo těžké udržet ve hře tu správnou energii, zejména po několikahodinové natáčecí práci. Největším potěšením bylo společné hledání těch správných folklórních grifů a frázování. Tam nás přímo ve studiu inspirovali Iva s Pavlem, spolupráce s nimi byla skvělá.“

(Z tiskové zprávy vydavatelství Supraphon)