Festival Respect 2016: Kamel El Harrachi

5. června 2016 Aktuality, World music Autor: Milan Tesař

V sobotu 11. června vystoupí na festivalu Respect na výstavišti v Praze-Holešovicích také Kamel El Harrachi z Alžírska. Ten navazuje na odkaz svého otce, Dahmana El Harrachiho, velikána alžírské hudby 20. století.

Zatímco umělci jako Rachid Taha či Souad Massi vytvářejí moderní fuze alžírských stylů, Kamel El Harrachi čerpá z kořenů a navazuje na odkaz svého otce, který byl severoafrickou paralelou Boba Dylana. Dahmane El Harrachi, byl velikánem alžírské hudby 20. století, jeho skladba Ya Rayah je evergreenem v arabských zemích i v Izraeli, a Rachid Taha z ní udělal platinový hit na Západě.

Dahmane El Harrachi přijel do Francie jako pětadvacetiletý roku 1949. Alžírsko bylo ještě francouzskou kolonií, a když o pět let později vztahy obou zemí přeťala francouzsko-alžírská válka, příliv uprchlíků do Francie se stupňoval. Dahmane vystupoval v početných alžírských kavárnách v Paříži, doprovázel se na banjo a mandolu a zpíval o hořkém osudu emigrantů. Hudba mu sloužila jako lék na nostalgii a stesk po domově. Jeho hit Ya Rayah se zpíval i v Izraeli, další coververze natáčeli vedle Rachida Tahy umělci jako Goran Bregovič či filmové hvězdy z Bollywoodu.

Dahmane El Harrachi zahynul v dopravní nehodě roku 1980, když bylo Kamelovi osm let, ale ten už se od svého otce plné čtyři roky učil hrát na mandolu, typický nástroj severní Afriky. Když se Kamel přestěhoval do Paříže, natočil album věnované odkazu svého otce, na které přidal i vlastní skladby. Díky talentu byl pak odbornou porotou vybrán na prestižní festival Babel Med v Marseilles. Obavy skeptiků, že se jen přiživuje na slávě svého otce, ihned rozptýlil: sršel energií, měl skvělou kapelu s houslemi, kytarou i severoafrickými perkusemi. Z jeho hudby jste zároveň cítili pokoru i napojení na všechny ty delikátní stylové nitky, které propojují Alžír s Francií i Španělskem. Kamel je přitom typem antihvězdy: „Navzdory tomu, že jeho otec byl celebritou, je Kamel spíš plachý, nikdy nechtěl prosazovat sám sebe, ale věnovat se památce svého otce.“

(Zdroj: http://respectfestival.rachot.cz/cz/kamel-el-harrachi/)